צוללת
צוללת צילום: אייסטוק

היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט ביקש משר הביטחון בני גנץ שלא להתחיל את עבודת ועדת הבדיקה שהקים לפרשת הצוללות, עד אשר מנדלבליט לא יסיים את הבדיקה המשפטית בנושא.

''הודעת לי שהחלטת למנות ועדת בדיקה ממשלתית לבדיקת הליכי הרכש של ספינות המגן סער 6 ושל הצוללות, וביקשתני לוודא כי תחומי הבדיקה המפורטים בכתב המינוי של הוועדה אינם מפריעים להתנהלותו התקינה של ההליך הפלילי", כתב מנדלבליט לגנץ.

''בהתאם לכך נערכה בחינה כאמור מול הגורמים הרלוונטיים מטעמי, שטרם הושלמה", עדכן היועמ"ש, "לצורך השלמתה, גם תתקיים ישיבה דחופה היועץ המשפטי של מערכת הביטחון. לפיכך, נוכח סוגיות שונות שכבר ברור שמתעוררות בעץ הזו, אבקש כי הוועדה לא תחל בעבודתה עד לסיום הבחינה והעברת ההנחיות הנדרשות''.

נציין כי מיד לאחר הודעתו הראשונית של גנץ על הקמת הוועדה הודיע היועמ"ש כי הוא צפוי להטיל מגבלות על עבודתה בשל השלב הרגיש שבו נמצאת חקירת פרשת הצוללות.

"נוכח ההשקה בין נושאים שונים בעבודת הוועדה לבין החקירה הפלילית שנוהלה בפרשה המכונה פרשה 3000, היועמ"ש יעביר את הנחייתו המשפטית לגבי עבודת הוועדה ושדות פעילותה, בשים לב לצורך למניעת פגיעה בהליכים פליליים תלויים ועומדים, שעל פי דין הוא השיקול הגובר והעיקרי", נאמר בהודעה מטעם מנדלבליט.

בשבוע שעבר תקף ראש הממשלה נתניהו את יו"ר כחול לבן בני גנץ על הקמת ועדת החקירה לפרשת הצוללות. "בושה שגנץ משתמש בצה״ל ככלי ניגוח פוליטי", אמר נתניהו, "אחרי שכל גורמי האכיפה קבעו פעם אחר פעם שלראש הממשלה נתניהו אין שום קשר לפרשת הצוללות, גנץ מינה 'וועדה תפורה' בראשות מי שאמר לפני שנה ש'ראש הממשלה צריך להתפטר'. מעניין לחכות ולראות מה תהיה מסקנתו. אי אפשר לשער".

"הוועדה התפורה הזאת נועדה להביא מסקנה תפורה ולקושש קולות. זאת בושה גדולה", הוסיף ראש הממשלה. לדבריו, "אף שר ביטחון לא עשה שימוש פוליטי כל כך בוטה בצה״ל כפי שעשה גנץ. אני מקווה שגנץ יתעשת מהפאודה הזאת ויחזור לעבוד ביחד, זה מה שאזרחי ישראל מצפים מאיתנו".