חיסול מוחסן פחריזאדה:
תוכנית הגרעין נפגעה, איראן במילכוד

רח"ט אמ"ן לשעבר יוסי קופרווסר מעריך שאיראן נמצאת במבוכה קשה אחרי חיסול המדען וחוששת שתגובה תפגע בסיכוי לחדש את הסכם הגרעין.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בכסלו תשפ"א | עודכן: 22:13

תוכנית הגרעין נפגעה, איראן במילכוד-ערוץ 7
איראנים מפגינים נגד ישראל לאחר חיסול מוחסן פחריזאדה
צילום: רויטרס

תא"ל (במיל.) יוסי קופרווסר, חוקר בכיר במכון הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ולשעבר מנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגיים וראש חטיבת המחקר באמ"ן מעריך כי באיראן עדיין מתקשים לעכל את המשמעות של חיסול מדען הגרעין מוחסן פחריזאדה.

"החיסול פוגע מאוד במורל, כי זה מראה שאיראן לא מסוגלת להגן על הנכסים הכי יוקרתיים וחשובים שלה ועוד בשטחה, לא רחוק מטהרן. זה בהחלט עדות למידת הכוח המודיעיני של מי שעשו את הפעולה ומצד שני מאוד מביך לאיראנים כי הדבר מצטרף לשורה של אירועים שבהם הם מוצגים בחולשתם והדבר יוצר תחושה של חדירות ומקשה על המשטר לייצר דימוי עוצמתי מול האזרחים", אומר קופרווסר בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "זו מכה לתוכנית הגרעין, לא במובן שזה יעצור אותה. מדובר בקאסם סולימאני של תוכנית הגרעין, האיש שיודע את כל מרכיבי התוכנית והפעלתה, אדם שהצמרת האיראנית בנתה עליו. כשאדם כזה 'פורש' בטרם עת הדבר משפיע על כל התוכנית. זה לא יעצור את כריית האורניום והעשרתו, אבל בהיעדרו של המוח שאחראי על כל התמונה הדבר יפגע בתוכנית.

''הוא גם היה האיש הבקיא ביותר בשלב הסופי של התוכנית שהופך את האורניום לנשק גרעיני ושם יכול להיות שזה ישפיע באופן משמעותי יותר. נזכיר שאחרי שארכיון הגרעין נלקח מהם, יהיה גם קשה לשחזר את השלב הזה בהיעדרו של מוחסן פחריזאדה".

האיראנים מפנים את האצבע המאשימה לישראל ומבחינת קופרווסר זו תגובה צפויה. "מבחינת האיראנים ישראל אחראית. גם הדעת נותנת, שמי הרי יכול לעשות את זה? הרי שירות המודיעין השוויצרי לא עסוק באיראנים. לכן, הם מאשימים באופן טבעי את ישראל. בבואם לתכנן תוכנית לתגובה היעד שלהם עלול להיות ישראל".

אלא שתגובה איראנית מעמידה את המשטר במלכוד קשה. "הבעיה של האיראנים היא שבעצם הפעולה הזו, מעבר לפגיעה הישירה שלה בתוכנית הגרעין האיראנית והעומד בראשה, היא גם סוג של מלכודת לאיראן. כי אם הם יגיבו עכשיו הם ישחקו לידיהם של מי שביצעו את הפעולה ויתנו לאמריקנים עילה לפעול נגד תוכנית הגרעין בצורה יותר מאסיבית".

"ברור להם שיש כעת 50 ימים גורליים מבחינת התוכנית והם לא ירצו ליצור מצב שניתן יהיה להרחיק את ביידן מכוונתו לחזור להסכם הגרעין. הנקמה הגדולה של האיראנים תהיה עם ביידן יחזור להסכם הגרעין כמו שהוא, במיוחד אחרי חיסול פחריזאדה. כל המערכה של מתנגדי איראן היא כעת להבהיר לביידן שלא צריך לחזור להסכם הגרעין ואם הוא יתעקש על כך, לייצר מציאות שהוא לא יוכל לחזור אליה. האיראנים לא ירצו לעזור לאויביהם בתוך המערכה. מצד שני הם צריכים להגיב תגובה כלשהי. הדילמה שלהם קשה ונראה איך הם יתגברו עליה".

לשאלה האם איראן בכל מקרה תנסה להגיב עונה קופרווסר, "אני מעריך שהם ינסו לעשות משהו כמו אחרי חיסולו של סולימאני, אבל משהו עם סיכון נמוך. הם מבינים שטראמפ שקל לפעול נגד תשתיות הגרעין גם בלי עילה. הם גם זוכרים שאובמה עשה צעדים מכריעים לפני שטראמפ נכנס לתפקידו. בתקופה הזו של החודשיים כאשר חנשיא יש אפשרות לעצב את המציאות שאחריו, מסוכן מאוד לאיראן לעשות משהו קיצוני".