עודד רביבי: "מרוב דמוקרטית, הזנחנו את היהודית"

ראש מועצת אפרת לערוץ 7: 73 שנים אחרי הצהרת האו"ם בכ"ט בנובמבר, מדינת ישראל צריכה לעצור לחשבון נפש ולחזק את אופיה היהודי.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בכסלו תשפ"א

עודד רביבי: "מרוב דמוקרטית, הזנחנו את היהודית"-ערוץ 7
עודד רביבי
צילום: Miriam Alster /Flash90

73 שנים לאחר החלטה 181 של עצרת האו"ם לסיום המנדט הבריטי והקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, ראש מועצת אפרת עודד רביבי חושב שישראל זקוקה לחשבון נפש.

"מדובר באחד מרגעי המהפך שהחזון הופך למציאות והחלומות לשוב לארץ ציון הופכים לתוכנית פעולה ואישור של הקהילה הבינלאומית לצאת לדרך. אני חושב שאנחנו צריכים לתת את הדעת גם לתאריך וגם למה שקרה לנו מאז", אומר רביבי לערוץ 7.

לדבריו, "כשבוחנים את מגילת העצמאות שהיתה המסמך המכונן אחרי ההכרזה של כ"ט בנובמבר, ניתן דגש – שאנחנו יודעים שעד היום נמצא בסלע המחלוקת של אזרחי ישראל – האם המדינה יהודית ודמוקרטית או דמוקרטית ויהודית.

''ראינו בקורונה עד כמה המרכיבים הדמוקרטיים זוכים להגנה. דווקא במשבר הקורונה ראינו כמה המרכיבים הדמוקרטיים זוכים להגנה – חופש הביטוי וחופש ההפגנה – היכולת להפגין גם כשהיו איסורים להתקבל בבתי כנסת ובאירועים דתיים אחרים. שמנו המון דגש על הצד הדמוקרטי ובמידה מסויימת קצת הזנחנו את הערכים היהודיים".

"כשמנסים להציף ערכים יהודיים על סדר היום, נשמעות ישר טענות על הדתה. אם לבן גוריון היה ברור, שאחרי האסון הנורא וכמעט השמדת עולם התורה באירופה, היה צריך לתת מכסות לתלמידי ישיבה כדי שיקימו מחדש את מערך הישיבות בארץ ישראל, היום אנחנו דנים בשאלה האם צריך לתת פטור לתלמידי ישיבה, איזה מקום תופסים לימודי התנ"ך בזרם הממלכתי. אני חושב שהרבה מאוד נושאים קיבלו ציביון פוליטי ומבחינת המצפנים שרכשנו וכיילנו ביום הכרזת המדינה, איבדנו את הכיוון במהלך הדרך ולכן ראוי לעשות עליהם מחשבה מחדש ולראות שאנחנו לא מאבדים את הדרך", מוסיף רביבי.

הוא בעצם רומז שהדרך קצת אבדה. "כשאנחנו בוחנים את מגילת העצמאות ואת הכרזת עצרת האו"ם אני חושב שאפשר לומר שהתבלבלנו ושכחנו קצת את הדברים החשובים. עלינו לעשות את חשבון הנפש הזה ולחזור למסלול שאבותינו ואבות אבותינו הינחו אותנו בו, כדי שנוכל לחיות כאן גם בעתיד במדינה יהודית, דמוקרטית ועצמאית".