"זאת המהפכה הכי גדולה בטיפול בסכרת"גיל רהב

עשרות חולי סכרת הפגינו היום (שני) מחוץ לוועדת סל התרופות בתל אביב בדרישה להכניס לסל מכשיר שמשנה את חיי חולי הסכרת מן הקצה אל הקצה ואף מציל חיים.

פרופ' שוקי שמר, יו"ר הוועדה, יצא אל המוחים ושוחח עימם. "תודה שבאתם", אמר. "הדברים נשמעו. זה יבוא לוועדה ואנחנו נקווה שנתקדם עם זה".

דרישתם של הסוכרתיים היא להכניס לתקציב הסל את מכשיר המינימד (MiniMed 780G) שביכולתו לווסת ולהזליף לבד, באופן חכם, את האינסולין הנצרך.

מדובר במכשיר שמהווה כמעט תחליף לפעולת הלבלב והוא חוסך לאדם הסוכרתי התעסקות של כמעט 24/7 בדאגה למינוני האינסולין בגופו.

"ראינו את הדיווחים בעיתונות על הדירוג המוקדם שהלבלב המלאכותי קיבל, ואני חושב שלרובינו התהפכה הבטן כשהבנו ששנה שעברה זה כמעט נכנס והשנה זה ירד בדירוג המוקדם", אמר אור פורן, מראשי המחאה, לפרופ' שמר.

מחאת הסוכרתיים מחוץ לוועדת סל התרופות
מחאת הסוכרתיים מחוץ לוועדת סל התרופותצילום: משה כהן b&p

"אני מאוד מקווה שיעשו המאמצים להכניס את הטכנולוגיה הזאת, כי המצב היום הוא בלתי נסבל", הוסיף. "יש כאן אנשים, חלקם קונים את הדברים האלה בפרטי, חלקם פורצים למשאבות כדי לנסות להפוך אותן ליותר חכמות במקום לחכות שהדבר הזה יכנס כבר".

לדבריו, "זאת המהפכה הכי גדולה בטיפול בסכרת. שום דבר לא משתווה לזה שסוף סוף יש מערכת אוטומטית שקצת לוקחת ממני את הנטל של לנהל את כמות האינסולין. הסיבה שאני כאן היא כי אף אחד לא צריך להתמודד עם זה יותר עכשיו שיש פתרון".