דיון סוער: משרד החינוך מחזיר בתשובה?

"הפורום החילוני מנסה לאנוס את בתי הספר בזרם הממלכתי לקבל את התיאוריה של מדינת כלל אזרחיה", אמרה ח"כ קטי שטרית.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ד בכסלו תשפ"א

ועדת החינוך, התרבות והספורט קיימה הבוקר (שני) ישיבה בנושא אתגרי ומאפייני זהות החינוך הממלכתי.

הדיון נמשך למעלה משעתיים בהשתתפות מספר רב של חברי כנסת מרוב סיעות הבית (למעט ימינה ויהדות התורה).

ח"כ קטי שטרית אמרה בדיון, "התוכניות שעליהן מדובר פועלות במשרד החינוך כבר למעלה מ-15 שנה עוד מתקופתה של יולי תמיר ולכן אי אפשר בהכרח להגיד שהתוכניות החיצוניות הן תוכניות ימין קיצונית או תעמולה דתית, מפה ועד להגיע למסקנה שהתוכניות האלה מחזירות בתשובה המרחק הוא מאוד מאוד גדול".

לדבריה, "יש עצמאות למנהלי בתי הספר האם כן או לא להכניס את התוכניות החיצונית האלה. הפורום החילוני מנסה לאנוס את בתי הספר בזרם הממלכתי לקבל את התיאוריה של מדינת כלל אזרחיה. הורים רבים שנמצאים בחינוך הממלכתי מבקשים חינוך יותר מסורתי. אני נגד הכפייה, בעד שכל אחד שיעשה מה שהוא רוצה, ובעיקר נגד לקחת מהמדינה הזאת עוד ועוד ועל מנת לרוקן אותה מנכסיה".

ח"כ עופר כסיף מהרשימה המשותפת טען מנגד, "ההדתה היא ברורה ונעשית יותר ויותר קיצונית, היא עברה תהליך של קנאות בתקופה של בנט, המשיכה עם פרץ ולא ניכר שזה נעלם. לצד ההדתה יש חדירה של הימין הקיצוני ביותר. עצם זה שמתייחסים אל החינוך כמכשיר תעמולה, אני גם מתנגד לשטיפת מוח שמאלנית, למערכת החינוך אל לעסוק בשטיפת מוח".

רם פרומן, מהפורום החילוני הסביר "אני חושב שאחד הדברים האבסורדים הוא שאנחנו חיים במדינה שבה לחילונים אין מערכת שמכבדת את עצמה. בניגוד לחינוך הממלכתי-דתי שדאג לבנות לעצמו מנגנונים כך שההורים ששולחים יודעים מה ההם מקבלים, לנו אין. מי שמנסה להגיד שאין הדתה טועה.

עצם העובדה שהמונחה "הדתה" הפך להיות הכי שגור בשפה, זה לא הגלל שיש לנו הרבה תקציבים, אלא בגלל שזה נגע בהרבה מאוד אנשים. מדובר על עמותות שמגיעות עם אג'נדה שהיא גם דתית וגם פוליטית".