בית הכנסת 'בית ישראל' במלבורן
בית הכנסת 'בית ישראל' במלבורןצילום: iStock

ארגוני הגג היהודיים והאיגוד היהודי לביטחון בקהילות באוסטרליה דיווחו כי בשנה שבין אוקטובר 2019 לספטמבר 2020 נרשמו 331 אירועים אנטישמיים וניסיונות התנכלות ליהודים, כמחציתם אירועי אלימות פיזית ומספר דומה של איומים מסוגים שונים.

סטטיסטית, מדובר בירידה של 10% במספר האירועים האנטישמיים המדווחים באוסטרליה בהשוואה לשנה הקודמת.

"הירידה במספר האירועים הכללי לא אמורה להסוות את העלייה הניכרת בחומרה של האירועים שכן בוצעו", אומרת ג'ולי נתן, מנהלת המחקר בנושא אנטישמיות בוועד הפועל של יהודי אוסטרליה שחיברה את הדו"ח.

לדבריה, "היתה הכפלה במספר הדיווחים על אירועים של תקיפה פיזי,; עלייה של 12% בהתקפות מילוליות ישירות, הטרדות והפחדו. נרשמה עלייה מדאיגה של 229% במספר האיומים הישירים דרך הדואר וכן בטלפון".

היא מציינת שדווקא חומרת האירועים ההולכת וגוברת, מתרחשת בתקופת הקורונה. "הגידול במספר האירועים החמורים יותר מטרד במיוחד לאור העובדה שבתי הכנסת ומתקני הקהילה היהודית האחרים היו סגורים לתקופות שונות החל מחודש מרץ ואילך בגלל מגיפת הקורונה ובכך היו פחות הזדמנויות למעשים אנטישמיים והטרדות בסביבת אתרים יהודיים".

"בשנים קודמות, אירועים מסוג זה התרחשו לעיתים קרובות במהלך השבת והחגים בהם יהודים רבים הולכים לבית הכנסת וממנו. העובדה שהתרחשה עלייה משמעותית במספר התקיפות והתקריות מעידה לדעתי על עלייה ברגש האנטי-יהודי הבסיסי של האזרחים".

על פי נתוני הוועד הפועל של יהודי אוסטרליה, היתה גם אנטישמיות מצד מוסדות כמו בתי ספר. "זיהינו תקריות של בריונות כלפי תלמידים יהודים שלא דווחו כמותן בשנים קודמות. בעקבות פרסום מקרה תקיפה של תלמידים יהודים בני 5 ו-12 בבתי ספר ציבוריים במלבורן, חשפו תלמידים יהודים אחרים שהם נתונים לאיומים מתמידים והדבר אף הוביל לפתיחה בחקירה".