דין דין אביב: אני מחויבת להלכה, זה לפעמים קשה

הזמרת דין דין אביב שתשתתף באירועי 'צמאה' לנשים שואפת להרחיב את סצינת האירועים לנשים ועונה לפמניסטיות וקמפיין ה'הדרה'. צפו.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ט"ו בכסלו תשפ"א

את דין דין אביב אנחנו פוגשים בחדר החזרות של מופע 'צמאה' לנשים בו תופיע לראשונה. "חיכינו הרבה שנים שיפתחו לנו את הדלתות. זה התחיל בשנה שעברה ואני מברכת את צמאה שפתחו לנו הנשים במה ואיפשרו לניגון הנשי לפרוח", היא אומרת לערוץ 7.

מבחינתה השירה הנשית בציבור הדתי עדיין לא תפסה את המקום הראוי לה. "זו סצינה שמאוד מתפתחת בשנים האחרונות. לטעמי, לא מספיק. אנחנו לוקות בתקציבים ובפתיחות לדבר הזה. כשאני שולחת מוסיקה שלי וכותבת למטה: 'מיועד לנשים בלבד', הרבה גבות מורמות. אני יכולה להבין, אבל אני הייתי רוצה שתהיה טלוויזיה לנשים, רדיו לנשים ותקציבים ייחודיים שלא נהיה רק חלק ממשהו אלא שיבינו שכמה חשוב שלאשה עצמה יהיה טוב. ערב מעצים יכול להחזיק אישה חודש וחודשיים קדימה. זה מקום שאנחנו כל כך זקוקות שהוא יחובק".

דין דין מודעת לפעילות של שדולות הנשים נגד אירועים נפרדים והטענה שאירועים אלה הם ביטוי של הדרת נשים. "אני חושבת שהפמיניסטיות לא מבינות מספיק את הצורך", היא אומרת, "אני נורא רוצה להיפגש איתן. אנחנו כולנו נשים, אולי נסביר זו לזו. הרי זה לא שאני לא רוצה גברים בשטח. יש לי הלכה ואני מחוייבת אליה. לקחתי על עצמי גבולות וברגע שלא מאפשרים לי מחיה בגבולות הללו זה יכול ליצור אצלי המון כאב, תסכול ומורכבות ולא נותן לי אוויר להמשיך הלאה. אם אנחנו רוצים, אנחנו יכולים למצוא הרחבה לסצינה הנשית.

אביב מקבלת גם את העובדה שיש זמרות דתיות שכן מופיעות בפני גברים, אבל מבהירה שזה בעיקר מאתגר את הנוער ואת הציבור שנחשף לתופעה. "כל אחת לוקחת על עצמה מה שטוב ונכון לה וזה מאוד אישי", היא אומרת, "יש הלכה מאוד ברורה ופשוטה ואנחנו לא אמורות לשיר מול גברים. הרחיבו את הגדר ואז כל אחת פועלת כפי בחירתה. הציבור, הנוער המתבגר, עלול להתבלבל. הסברה מאוד תעזור".

היא מודה שגם בה לעתים מפעם הרצון להופיע כמו פעם. "יש בי את כל הרצונות, אבל הרצון הכי גדול הוא שלום ביני לבין אישי, ילדי והבחירות שעשיתי. אני לפעמים בוכה על זה ובפעמים אחרות אני בוכה מהתרגשות שאני מתגברת על זה וחיה עם זה בשלום".

אירועי י"ט כסלו ומופע צמאה - תשפ"א:

ביום רביעי בין 19:00-23:00 - כנס החסידות המקוון לנשים

ביום חמישי בין השעות 19:00-23:00 - כנס החסידות המקוון לגברים

במוצאי שבת הקרובה, י"ט בכסלו (5.12) – מופע 'צמאה' בהשתתפות אמיר דדון, עידן עמדי, נתן גושן, אברהם פריד, שולי רנד, רמי קליינשטיין, הפרויקט של רביבו, אריאל זילבר, אודי דוידי, נאור כרמי והלהקה במופע משותף שישודר בשידור חי.

הפנינג מכירות ענק אונליין של ספרי חסידות במחירים חסרי תקדים, עד כ"ד כסלו

להרשמה לכנס החסידות ולמופע צמאה >>