'החינוך התורני ציוני מגיע לכל מקום'

לקראת שבת הארגון בתנועת אריאל מתייחס הרב איתן אייזמן, חבר ועד הנהלת התנועה לאתגריה בשגרה המורכבת ובעידן הקורונה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו בכסלו תשפ"א

'החינוך התורני ציוני מגיע לכל מקום'-ערוץ 7
הרב איתן אייזמן
צילום: אלירן אהרון

לקראת שבת הארגון של תנועת אריאל שתחול בשבת הקרובה, שוחחנו עם חבר ועד ההנהלה של התנועה, הרב איתן אייזמן, על מגמות ויעדים שמציבה התנועה לעצמה ולחניכיה.

"תנועת הנוער אריאל באה לתת מענה לציבור התורני שגדל וגדל בהיקפו וגדל במקומות שונים בארץ, חינוך לכתחילה לא רק במסגרת בתי הספר הנפרדים הקיימים, שבהם לא רק מפרידים בין הבנים והבנות אלא גם מרחיבים את לימוד התורה. התנועה רוצה לתת מענה גם לשעות אחר הצהרים והערב, שעות "הבילוי" שגם בהן ממשיכים לחנך".

מדגיש הרב אייזמן ואומר כי "כיום תנועות הנוער הן אחד הכלים החזקים והמצוינים ביותר לחינוך חברתי. הן מקנות ערכים שממשיכים את הקיים בישיבות בבתי הספר היסודיים ובאולפנות. התנועות נותנות ביטוי לכלים חברתיים שלא תמיד מצליחים לממש אותם במסגרות האחרות. הרעות, האחריות, החלומות על חברה מתוקנת, הרצון לתת ביטוי הולם לאחריות האישית ולראות עד כמה אפשר לממש את הרעיונות הטובים שלומדים עקרונית במוסדות הלימוד גם בחיי המעשה של תנועות הנוער שמגשימות את החזונות הגדולים שקיימים".

על המקומות אליהם שואפת התנועה לראות את חניכיה ומדריכיה משתלבים, אומר הרב אייזמן כי היעדים רחבים הרבה מעבר לעולם החינוך וההוראה: "אין ספק שהיום החינוך התורני מתפשט לכל חלקי החיים שלנו. החיים שלנו מתמצאים גם בהוראה, גם ברבנות ודיינות, וגם בלימודי האוניברסיטאות. אנחנו רואים את הציבור התורני בכל מקום ומקום".

"אמחיש את הדברים. לפני חמישים שנה, כשהקימו את המוסדות, לא היו ר"מים מהחינוך הציוני. הר"מים היו רובם ככולם מהציבור החרדי. ברוך ה' השתנו הדברים והיום כל הר"מים שייכים לציבור הציוני. גם רבני הקהילות הישובים והשכונות לפני כחמישים שנה לא היו כאלה המתקראים רבנים ציוניים, והיום ברוך ה' יש לנו רבנים ציוניים בכל השטחים הקיימים. הדוגמאות הללו נמשכות גם מעבר לעולם הרבנות והדיון אלא גם בתחומי המדע והמחקר. היום יש רופאים תורניים וחוקרים תורניים כמעט בכל מקום ובכל תחום. באגף הבנים של מכללת אורות יש מעל 2000 אברכים שלומדים הוראה בתחומי האנגלית והמתמטיקה. הציונות הדתית נמצאת בכל תחומי האמנות, ממחול ועד כל צורות התקשורת. ברוך ה', הציונות הדתית התורנית נמצאת היום בכל מקום".

עוד שאלנו את הרב אייזמן אודות הרלוונטיות של דמותו של הרב קוק לחייה היומיומיים של התנועה. את הרלוונטיות הזו מוצא הרב אייזמן ב"עצם העובדה שהסניפים מתפשטים בכל הארץ" והוא מוסיך ומדגיש כי "החינוך התורני שבא לידי ביטוי בתנועת אריאל נמצא גם במקומות נוספים כמו בבני עקיבא ועוד, כאשר תנועת אריאל נמצאת בראש החץ המוביל המתבלט בתחומים המיוחדים שלה. הסניפים מתרבים והביקוש גדל. ניתן לראות לא רק את חיי היומיום אלא גם את מחנות קיץ על טהרת הקודש, כלומר ניתן לבנות חיים ערכיים בארץ ישראל כאשר המודל התורני הברור הולך לפני המחנה".

על תקופת הקורונה ואתגריה בהיבט תנועת הנוער אומר הרב אייזמן: "זו תקופה מאוד מאתגרת שנותנת לנו להבין תפילות כמו 'מנע מגיפה מנחלתך', שעד כה רק קראנו שמענו עליהן והיום אנחנו רואים את המציאות לנגד עינינו. בד בבד יש כאן כמה דברים המפנים אותנו פנימה: המציאות שבה אתה סגור בביתך ונותן לעצמך זמן רב יותר לחשיבה פנימית ובנוסף זה מאתגר אותנו כמחנכים לתת אתגרי חינוך. אני אומר למנהלים ולמורים, זו תקופה שבה לא רק מלמדים את החומר, אלא ניתן לחנך, להעלות דילמות חינוכיות, ותנועת נוער שעוזרת ורואה את הבודדים שזקוקים להתייחסות, זה המקום האישי של תנועות הנוער בכלל ותנועת אריאל שמיישמת את הדברים, ברוך ה', בהצלחה מרובה".