החלפת מקצוע בצל הקורונה – לא פשוט

לנוכח מקומות עבודה רבים שנסגרים, מחפשים רבים תחום מקצועי חדש המותאם לעידן הקורונה. ההרגלים והחששות חוסמים את הדרך לשינוי.

תגיות: תעסוקה
שמעןן כהן , ט"ו בכסלו תשפ"א

החלפת מקצוע בצל הקורונה – לא פשוט-ערוץ 7
לשכת התעסוקה. ארכיון
פלאש 90

המשבר הכלכלי של תקופת הקורונה מוביל רבים לחפש מקצוע חלופי. לא תמיד זה קורה בגיל צעיר והמשימה הופכת מורכבת הרבה יותר.

עם היועצת תעסוקתית מאיה רענן, מנהלת התוכן של עמותת נטע לפיתוח קריירה, שוחחנו על הדרך הנכונה והיעילה לעשות זאת נכון.

"הסבת מקצוע היא סיפור מורכב בימים רגילים, ועוד יותר בתקופת הקורונה", אומרת רענן המדגישה כי בתקופה שכזו לא פעם "אנחנו נדחפים להחלת מקצוע כי אין ברירה", ואז מתברר ש"תחומים שונים הופכים לבלתי רלוונטיים. עולם התיירות קפא כמעט לגמרי, הרבה תפקידים בעולם התרבות והפנאי לא רלוונטיים", ולאלה מתווספים תחומים שכבר לא יחזרו להיות רלוונטיים גם בעתיד. "אנחנו בתהליכים של שינוי והקורונה מאיצה את התהליכים הללו".

"יש עיסוקים שיחזרו בעוד חצי שנה, אבל לא לכל האנשים יש את הזמן לחכות והם צריכים לעשות את השינוי כעת. מבוגרים רבים לא יהיו רלוונטיים כשהתחומים הללו יחזרו", מציינת רענן בצער ומתייחסת לחסמים האישיים שמונעים מאיתנו למצוא את המקצוע הבא:

"החסמים רבים. הרבה אנשים יגידו שהתחום שהם עוסקים בו הוא התחום שהם אוהבים ומכירים ואותו הם עושים טוב. קשה לעשות שינוי שלא מרצון. חסם נוסף הוא הכישורים והיכולות. יש בפנינו מסך של התחומים שעסקנו בהם ואנחנו לא יודעים מה עוד יש בחוץ".

לדבריה תהליך ההיפרדות מהתחום שאותו אהבנו ובו עסקנו משול לא פעם לתהליכי האבל, ואכן אדם צריך לעבור את כל השלבים מהכעס וההדחקה ועד להשלמה על מנת להתקדם הלאה. ההמשך יחייב חיפוש של אותם דברים נוספים שבהם אנחנו טובים ואותם אנחנו אוהבים מעבר לתחום הספציפי בו עסקנו. "לכל אדם יש שורה של כישורים, יכולות ומושאי תשוקות, אבל אנחנו סוגרים את עצמנו בנישה קטנה. יש כעת הזדמנות לפתוח דלתות נוספות לעשות דברים שלא היה לנו אומץ או חשק לעשות", אומרת רענן הרואה דווקא בתקופה זו חלון הזדמנויות אישי.

עם זאת לא פעם גם לאחר שאיתרנו את התחום האהוב הבא, אין לנו את היכולות לעסוק בו כי אין לנו את המידע הנצרך להיכנס לתחום שבו המתחרים נמצאים כבר עשרות שנים. לשם כך, היא אומרת, אין מנוס מקבלת סיוע וליווי. "אנחנו מספקים ליווי למי שמחפש את הדבר הבא. זה תהליך שהוא מורכב מבחינת הכישורים ומבחינת בדיקת מה אנחנו אוהבים, ובהמשך בירור מה יש בחוץ, מה עולם התעסוקה מציע, לאיזה מקצועות יש ביקוש, איזה קורסים צריך לעבור כדי להשתלב, או שאולי ניתן להסב מקצוע על בסיס המידע הקיים ואין צורך בקורס שכזה".

אחד הכלים בדרך אל המקצוע החדש הוא מנוע החיפוש של גוגל אליו מוזנות המילים הנוגעות בתחומים בהם אנחנו מעוניינים. כלי נוסף הוא הרשתות החברתיות, הן כדי לחפש מידע על מקומות עבודה והן כדי להציב את עצמנו כמועמדים לעבודה, וגם כאן, על מנת לעשות זאת נכון רצוי לקבל הדרכה וליווי מבעלי המקצוע בתחום.

ומה באשר לאותם הבוחרים לגנוז לפי שעה את החלומות והמאוויים ולפנות למקצועות נדרשים שאינם חלק ממאווייהם אך עם זאת ניתן למצוא בהם פרנסה? רענן מבהירה שאין כל כוונה לצייר את המציאות בצבעים ורודים ולתאר אותה ככזו שבה הכול מסתדר, ואכן "לפעמים אין ברירה. אנחנו בתקופה של שיבוש ולכן נצטרך לגנוז את החלומות שלנו ולהקפיא אותם לתקופת מה, אבל אנחנו לא נפרדים מהם ובהמשך נחזור אליהם ונפתח אותם. כעת אנחנו צריכים לשרוד ואין מנוס. זה חלק מהחיים וממה שהקורונה כופה עלינו".

עוד מוסיפה רענן ומדגישה כי "צריך לדעת שיש עוד מסלולים לפנות אליהם. הקריירה לא מסתיימת כאן ועכשיו. עולם העבודה משתנה והאפשרויות הן בלתי מוגבלות. אנחנו יכולים לעבוד בכמה מקומות עבודה, אפשר להיות גם עצמאים וגם שכירים, לקבוע מקום עבודה אחד מרכזי כעוגן ובמקביל לשלב את החלומות שלנו בחלקי משרה".