ארכיון
ארכיון פלאש 90

שיחה נוספת שקיימנו עם המומחה להתמכרויות וגמילה דניאל קלימן מתמקדת בהשפעתו של הקנאביס על תפקוד הצבא, בין השאר על פי ניסיון במדינות אחרות.

"לא צריך להסביר הרבה כדי להבין שחייל מסומם או מסטול לא יכול לתפקד. הרי גם נהג רכב לא יכול לתפקד, אז חייל יכול להפעיל נשק ולדייק בירייה, לעשות את כל המאמץ הגופני והשכלי כחייל כשהוא בהשפעת סמים? זה לא יהיה", אומר קלימן.

ואולי, שאלנו את דניאל, ניתן לקבוע שהקנאביס יהיה מותר לשימוש בבתים ובחופשות אבל לא יכנס לבסיסי צה"ל, וכך תמוזער הסכנה? "מלחמה יכולה לקרות בכל רגע,, משיב קלימן ומזכיר: "ראינו את מלחמת יום כיפור. משמעות צו 8 היא גיוס מיידי של מאות טייסים ואלפי חיילים וטנקיסטים. במצב כזה אנחנו מגייסים לפתע מאות אלפי חיילים כשעל פי הנתונים רבע מהחיילים מעשנים".

על הנתונים המספריים המלמדים על היקף התופעה הוא מוסיף ומציין כי "כרגע מדובר על 27 אחוז מעשני קנאביס מעל גיל 18 באוכלוסייה הכללית. המצב כעת לא כל כך נורא, כי הסקר הזה נעשה במתכונת של השאלה 'האם עישנתם בשנה האחרונה', וכרגע הם עישנו פעם או פעמיים בשנה ונקראים מעשנים אקראיים, כך זה כשיש מכירה לא חוקית במשלוחים עד הבית, אבל כשיהיו עוד מאתיים חנויות התדירות של המעשנים תהיה הרבה יותר גבוהה. יהיו מסיבות קנאביס כמו באורוגוואי ששם נחקק לגליזציה לפני עשרים שנה ומאז השימוש רק הלך והתגבר".

על הניסיון הקודם באורוגוואי הוא מדגיש כי המציאות שם היא ש"רוב מעשני הקנאביס הם קבועים ומכורים. יש מסיבות קנאביס. איך מונעים צריכת סמים נוספים במסיבות האלה? אי אפשר. זה יוצא משליטה. מה שיקרה זה שנגייס צבא שאמור להיות מוכן למלחמה ונגייס רבע מהחיילים מסוממים".

בדבריו מוסיף קלימן ומתאר את השלכות הקנאביס על המשתמש ואת התסמונות המלוות את שלבי הגמילה מהסם, מצב בו עלולים להיות מגוייסים אחוזים ניכרים מחיילי צה"ל ביום שלאחר הלגליזציה: "כשיורד מינון הסם בדם יש תופעות לוואי נפשיות ושכליות כמו רעידות, כאבי ראש, ירידה ביכולת הריכוז, סחרחורות ועוד. תמיד יש מצב לא תקין שממשיך 4-5 ימים אחרי הפסקת צריכת החומר. אחר כך האדם חוזר להתנהגות רגילה, אבל כשהחייל חוזר הביתה הוא חוזר אל הסם ושוב הוא נכנס לתסמונות הללו".

עוד מעיר קלימן: "הם אומרים שאנחנו עוברים למודל הקנדי, אבל קנדה לא במצב שלנו. שם הצבא הוא לא הכרח אלא מקום למשכורת קבועה עבור אנשים עניים. הם מתאמנים למצב מלחמה שלא יקרה לעולם. זה לא המצב שלנו".

בנוסף הוא מזכיר כי "הכוח של צה"ל והחברה הישראלית בכלל הוא כוח השכל, האינטליגנציה והמודיעין", כל אלה לא יוכלו לתפקד תחת השפעת הסם. "אנחנו עוברים לעולם הפנאי, התאוות והאינסטינקטים הנמוכים ביותר. זה לא הכיוון של עם ישראל, עם הספר וההייטק".

את מה שמוגדר כיתרונות של הקנאביס מבטל קלימן כבלתי ריאליים: "לקחת סמים נותן הנאה חולפת אבל אחר כך הבעיות נשארות. גרוע מכך, קנאביס הוא השער לסמים. אמנם לא כולם יגיעו ללקיחת סמים קשים אבל כמעט כל מי שהגיע לסמים קשים רובם התחילו עם קנאביס. מסתירים את העניין הזה", הוא קובע ומוסיף:

"עשו סקר כדי להוכיח שלא בהכרח מי שצורך קנאביס יגיע לסמים קשים. השקר שם מאוד פשוט: כל אחד יכול לעשות סקר שלא בהכרח כל מי שיעשן טבק יחלה בסרטן ריאות, אבל האם מישהו מפקפק בכך שהסיגריות מובילות לסרטן ריאות? אין ספק בכך כי בתוך חולי סרטן הריאות 90 אחוז הם מעשנים או מעשנים לשעבר. הנתון הזה מלמד על קשר בין הגורם לתוצאה. בקנאביס, לא כולם מגיעים להתמכרות של סמים קשים יותר, אבל רוב המאושפזים במכוני גמילה התחילו עם אלכוהול וקנאביס ואחר כך עברו לסמים הקשים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו