הכנסת לבג"ץ:
לדחות על הסף העתירות נגד "חוק הלאום"

בתגובת הכנסת לעתירות נגד "חוק הלאום" נטען כי לבית המשפט העליון אין כל סמכות, לא מפורשת ולא משתמעת, להפעיל ביקורת על חוקי יסוד

ערוץ 7 , ט"ו בכסלו תשפ"א

לדחות על הסף העתירות נגד "חוק הלאום"-ערוץ 7
נעדר סמכות? בית המשפט העליון
צילום: Yossi Zamir/POOL

הממונה על ייצוג הכנסת בערכאות, עו"ד אביטל סומפולינסקי הגישה לבג"ץ את תגובת הכנסת ל-15 העתירות שהוגשו נגד חוק יסוד הלאום.

על פי הדיווח ב"גלובס", במסגרת התגובה כופרת למעשה הכנסת בסמכותו של בג"ץ לדון לגופן בעתירות, וזאת בטענה שהיא נעדרת סמכות חוקית לעשות זאת.

"בהתאם למשפט החוקתי הישראלי, אין לבית המשפט הנכבד מקור סמכות להפעלת ביקורת שיפוטית חוקתית מהותית על חוקי יסוד בכלל, ועל חוק-יסוד: הלאום, בפרט", קובעת סומפולינסקי.

עוד נכתב בתגובת הכנסת כי סמכותו של בג"ץ להפעיל ביקורת שיפוטית על חוקי יסוד אינה מעוגנת בחוקי היסוד - לא במפורש ולא במשתמע.

"לפיכך, קבלת טענת העותרים תוביל לפגיעה קשה בעקרון הפרדת הרשויות ובעקרון שלטון החוק, והיא עומדת בסתירה לתשתית המשפטית שעל בסיסה עוגנה סמכותו של בית המשפט להפעיל ביקורת שיפוטית חוקתית על חוקים 'רגילים' של הכנסת", הוסיפה.

סומפולינסקי הדגישה כי דינן של העתירות להידחות גם לגופן "משאין בחוק-יסוד: הלאום כדי לשנות את אופייה של המדינה כמדינה 'יהודית ודמוקרטית'", אך עם זאת אין הכנסת סבורה שיש לבחון טענות אלה לגופן, "משדין העתירות להידחות על הסף עוד בשלב מקדמי יותר".