ספינת הטילים החדשה מגיעה לישראל

"סער 6" או בשמה 'אח"י מגן" תכלול מכ"ם עוצמתי, מנחת מסוקים וכיפת ברזל ימית ומשימתה תהיה להגן על אסדות הגז של ישראל.

ערוץ 7 , ט"ז בכסלו תשפ"א

בתום תהליך ארוך של בנייה והכנות בגרמניה, היום (רביעי) תחליף ״סער 6״ החדשה את דגלה לדגל ישראל ותעבור רשמית לידי זרוע הים. משם יתחילו הסטי"לנים להכין אותה למסע שבסיומו תגיע ״אח"י מגן״ לבית החדש שלה - בסיס חיפה.

ספינת הטילים ״אח"י מגן״ היא אחת מתוך ארבע הספינות ״סער 6״ החדשות, שמטרתן להגן על אסדות הגז בפרט ועל השטח הכלכלי בים ככלל, שגודלו כפול ממדינת ישראל עצמה.

האלוף במיל' דוד בן בעש"ט, לשעבר מפקד חיל הים, בירך הבוקר בגלי צה"ל על המהלך. "התוצאה של תהליכי הרכש - ואני בהחלט לא מתווכח עם העובדה שצריך לחקור אותם - מצויינת. הספינות החדשות עונות בדיוק על הצרכים של ישראל, בצל האיומים הקיימים מכיוון לבנון וסוריה".

אפשרויות רבות עלו בצמרת זרוע הים לגבי הפתרונות האפשריים לאיום הגדל, עד שהגיעו להכרעה. "אופן ההגנה המיטבי על מרחב זה ועל הנכסים המצויים בו הוא ספינות, ו׳סערי ה-6׳ הם מענה מצוין ומדויק לצורך המבצעי", מדגיש אלוף שרביט.

ֿ״סערי ה-6״ החדשים הונדסו במיוחד למשימת הגנת אסדות הגז ונתיבי המסחר הימיים - ממבנה הספינה, דרך המכ"מים ועד האמל"ח. הוא יכלול מערכות ואמצעים משופרים לגילוי וניטור מטרות, שיאפשרו בניית תמונת מצב רחבה יותר על האיומים ועל ההגנה, דרך מערכות ליירוט טילי תמ״ס ולתקיפה ארוכת טווח באמצעות טילי ים-ים משוכללים.

בנוסף, ״סער 6״ יכול לשהות זמן ממושך יותר בים מסטי"ל רגיל, לחלוש על אזורים גדולים יותר, ליצור קשר עם כלל הגופים בצבא ולהנחית מסוק עד גודל בינוני על סיפונו.

על מנת לממש את החזון השאפתני, בשנת 2015 טסו שלושה מהנדסים לגרמניה במטרה להנדס את כלי השיט שישמש את זרוע הים ב-30 השנים הקרובות. בשנת 2017, לאחר ניסויים רבים וגיבוש הדגם הנוכחי, החלה בניית ספינת הטילים "אח"י מגן".

ההכנה לקבלת ספינת הטילים בגרמניה הייתה מקיפה - כוחות רבים מזרוע הים השתתפו בתהליך הבנייה, וצוות הסטי"ל עצמו הוטס על מנת ללמוד לעומק את המבנה והמערכות. ובשבוע הבא, שלוש שנים לאחר מכן, יעבור הכלי באופן רשמי לידי צה"ל.

עם הגעת ספינת הטילים ״אח"י מגן״ לחופי ישראל, היא תיכנס למבצוע, בו יותקנו כל מערכות הלחימה, מתוכן 90% הן תוצרת ישראלית. התהליך יימשך כשנה וחצי, ובמהלכו ימקמו את כל הציוד בתיאום מדויק אחד לשני, כך שיעבדו בסנכרון וברמה הגבוהה ביותר.

"לאחר שתסיים את תהליך התקנת מערכות הלחימה, תיכנס אח"י מגן לשירות מבצעי בזרוע באופן מלא ותוביל את פעילות ההגנה על המים הכלכליים והנכסים האסטרטגיים של מדינת ישראל בים", מסכם אלוף שרביט.

סער 6 - אח"י מגן

צילומים: דובר צה''ל