ווהאן, סין
ווהאן, סין צילום: reuters

117 מסמכים שהודלפו מתוך מערכת הבריאות הסינית חושפים עוד יותר את מימדי ההסתרה של סין בתחילת מגיפת הקורונה, וכיצד מנעו השלטונות הסיניים מהמידע האמיתי להגיע לעולם בזמן אמת ואולי לסייע במאבק במגיפה.

המסמכים שנלקחו מהמרכז למניעת ובקרת מחלות במחוז הוביי בסין, הועברו לרשת CNN על ידי אדם שהגדיר את עצמו כ"עובד מערכת הבריאות הסינית".

כך לדוגמא מגלים המסמכים כי בתאריך 10 בפברואר, כאשר סין דיווחה על 2478 מקרי הידבקות חדשים בקורונה, עמד המספר האמיתי של נדבקים על 5918, יותר מכפול מהנתון הרשמי שפורסם.

גם מספר המתים מהנגיף שדווח ממחוז הוביי היה נמוך משמעותית מהמספר האמיתי, כאשר על פי הדיווח של CNN עד לתאריך 7 במרץ דיווחו הסינים על 2986 מתים מקורונה, בעוד המספר האמיתי עמד על 3456 מתים.

המסמכים חושפים עוד כי אחת הסיבות לעיכוב במסירת הנתונים למערב נבע מהעובדה כי לסינים לקח זמן רב מהרגיל בתחילת המגיפה לזהות חולים בקורונה, והזמן הממוצע לאבחון חולה עמד על 23 ימים. גם העובדה כי סין סבלה ממחסור חמור בציוד הגנה רפואי מנע קיום בדיקות רבות, מה שעיכב את גילוי הנדבקים החדשים וגרם למספר שפורסם להיות נמוך יותר מהנתונים האמיתיים.

המסמכים גם חושפים כי שישה מעובדי מערכת הבריאות בהוביי מתו עד לתאריך 10 בפברואר, אך מותם לא נחשף מעולם במסמכים הרשמיים. גם בתאריך 7 במרץ דיווחו הרשויות בהוביי על 83 מקרי הידבקות חדשים, בעוד המספר האמיתי עמד על 115.

כזכור, האשים ממשל טראמפ את סין וארגון הבריאות העולמי בשיתוף פעולה במטרה להסתיר את התפרצות ומימדי המגיפה בתחילתה, מה שגרם לעיכוב בתגובה ברחבי העולם בניסיון למנוע את התפשטות נגיף הקורונה, וזו אחת הסיבות שהנשיא טראמפ החליט לעצור את המימון האמריקאי לארגון הבריאות העולמי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו