פאבל קוליג - Pawel Kulig
פאבל קוליג - Pawel Kulig צילום: Maciej Jazwiecki, POLIN Museum

מוזיאון POLIN לתולדות יהדות פולין הממוקם בוורשה, החליט להעניק את הפרס השנתי לשנת 2020 לפאבל קוליג, תושב העיר לודז' שמקדיש את שמונה השנים האחרונות לטיפוח ושימור בית העלמין היהודי בעיר.

קוליג הקים עמותה בשם "שומרי הזיכרון" שמטרתה לשמר את המורשת היהודית של לודז', וכן הוא מסייע ליהודים מרחבי העולם לגלות את סיפורם או מקום קבורתם של קרוביהם שמצאו את מותם בשואה.

בעקבות זכייתו בתחרות הפרס השנתית, יקבל קוליג מענק של 20 אלף זלוטי. "חבר המושבעים בתחרות הפרס של מוזיאון POLIN הכיר באומץ הלב שנדרש מפאבל קוליג כאשר לקח על עצמו אתגר לדאוג לאתר הקבורה היהודי הגדול ביותר בפולין, המשתרע על פני שטח של למעלה מ-40 דונם, כמו גם בכישרונו לבנות מעגל של בעלי ברית ושותפים לפרויקטים והפעילות שלו", נכתב בהודעת מוזיאון POLIN.

בזכות מאמציו של קוליג, הוענקה בשנת 2020 חסות כבוד מצד ראש עיריית לודז', חנה זדנובסקה, לפעילות השימור של בית העלמין היהודי בעיר.

על מנת למסד את פעילותו ולהרחיב את היקפה, הקים פאבל קוליג את "אגודת שומרי הזיכרון" השואפת להגשים את מטרותיה על ידי ארגון פעולות התנדבותיות וצדקה, וכן פגישות, סדנאות, הרצאות, תערוכות, קונצרטים וטיולים חינוכיים.

במסגרת פעילותו גם מסייע קוליג לצאצאי יהודים מלודז' לחשוף את סיפורי המשפחה שלהם וגורל קרוביהם, והוא אף סייע ליהודים רבים מרחבי העולם למצוא את קברי יקיריהם בבית העלמין היהודי בלודז'.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו