ביוב
ביובצילום:freepik

הדרך הטובה ביותר כיום לאיתור נזילות בקווי ביוב, לביצוע בקרה על קווי ביוב גדולים ואפילו לאיתור תקלות וסתימות בקווי ביוב, היא באמצעות טכנולוגיית צילום קווי ביוב.

יחד עם זאת, גם אם קצת לא נעים לדמיין את זה, הרי שמדובר באתגר לא קטן לנוע בתוך צינור ביוב ולשמור על ראות מלאה וברורה לאורך כל נתיב ההתקדמות. ישנו אתגר לא קטן גם סביב ההתקדמות עצמה, כשדי ברור שקווי ביוב יכולים להציב מכשולים רבים לאורכם. בדיוק מהסיבה הזאת, נעשה כיום שימוש במה שנקרא טכנולוגיות צילום צנרת ביוב מצלמת 360 מעלות דן ביוב.

מה זה צילום ביוב 360 מעלות?

ככלל, מערכת צילום קווי ביוב היא מערכת המבוססת על צינור גמיש שבקצהו מחוברת מצלמה זעירה עם גוף תאורה. את הצינור מחדירים אל תוך קו הביוב וניתן להניע אותו לכל אורך הקו בצורה חופשית על מנת לצלם את הדפנות הפנימיות של הקו ולסקור אותו.

טכנולוגיה זו משמשת בעיקר במקרים של איתור נזילות מקווי ביוב ולצורך ביצוע ניטור ובקרה רציפה על קווי ביוב כאמצעי מניעה של תקלות. צילום 360 מעלות הוא צילום באמצעות מצלמה מיוחדת שיודעת לספק תמונה 360 מעלות מסביב על הציר האופקי שלה ומסביב על הציר האנכי שלה.

למה נדרשת הטכנולוגיה הזאת?

כפי שניתן להעריך, התנועה בתוך קו ביוב יכולה להיות מאוד מאתגרת. ישנם לא מעט מכשולים בדרך ובכל רגע נתון יכולה עדשת המצלמה להתכסות בלכלוך שניתז עליה, באופן שמסתיר את התמונה כולה. בהתאם לכך, אחד הדברים החשובים בתהליכי צילום של קווי ביוב הוא יכולת הגמישות בבחירת הנתיב בו אנו רוצים להתקדם.

מצד שני, הנתיב הנוח ביותר להתקדמות הוא לאו דווקא הנתיב שאותו אנחנו רוצים לצלם. מצלמות 360 מעלות מאפשרות לנו לראות את כל חלל הצינור מכל כיוון ובכל חלק שלו, ולא משנה באיזה חלק, באיזה צד ועל איזה דופן אנחנו מתקדמים פיזית. ליכולת הזאת ישנה חשיבות עצומה בצילום קווי ביוב גדולים או בקווי ביוב "עמוסים" בהם התנועה מוגבלת.

טכנולוגיות צילום ביוב מצלמת 360 מעלות דן ביוב, מאפשרות לבצע את משימת הצילום בצורה מלאה מבלי לגרוע מאיכות הבדיקה בגלל קשיי התקדמות לאורך הקו. בנוסף לכך, טכנולוגיות אלה יכולות להגיע גם עם שיפורים נוספים המאפשרים ניקוי אוטומטי של עדשת המצלמה במידה והותז עליה לכלוך שמסתיר את התמונה.

פיתוח טכנולוגיות אלה נועד לפתור בעיות שהיו קיימות עם הדור הראשון של ציוד צילום קווי ביוב, בעיות שבגינן לא אותרו תקלות רבות ושבגינן היה יכול תהליך הצילום להתארך מאוד בגלל אתגרי תנועה לאורך הצינור, אתגרים שכיום הופכים לבלתי רלוונטיים באמצעות טכנולוגיות הצילום ב-360 מעלות. את המידע הזה כדאי להכיר ולזכור לפני שמזמינים גורם מקצועי לביצוע צילום קווי ביוב.