מאוחדת
מאוחדתצילום: מאוחדת

עם פרוץ משבר הקורונה החשש הגדול לצאת מהבית, ובפרט החשש להיכנס למרכזים רפואיים, הוכיח עד כמה נחוצה הייתה המהפכה ההיברידית של קופת החולים מאוחדת, שתכנונה והפעלתה הראשונית נעשו עוד הרבה קודם לכן. מדובר אם כן בבשורה חדשנית ופורצת דרך לשירותי הרפואה בישראל, שמאפשרת ליווי רפואי מרחוק.

ישירות מתיק המטופל

בחודשים האחרונים המהפכה ההיברידית של מאוחדת הולכת ומתרחבת, ומעכשיו היא כוללת גם מיון היברידי בשביל מי שזקוקים לשירותי רפואה מרחוק לאחר סיום שעות הפעילות במרפאות - המומחים של מאוחדת זמינים גם בשעות הלילה, באופן היברידי באמצעות האפליקציה או דרך הטלפון.

ד"ר דוד מוסינזון, סמנכ"ל רפואה במאוחדת, מספר על מהפכת המיון ההיברידי של 'מאוחדת': "אין ספק שהבאנו משהו ייחודי לעולם הרפואה בישראל. רופאים מומחים שעברו הכשרה מיוחדת מעניקים שירותי רפואה דחופה מרחוק גם בשעות הלילה, לאחר שעות הפעילות במרפאות. היתרון העצום הוא שהרפואה ההיברידית - באמצעים דיגיטליים או באמצעות הטלפון - ניתנת היישר מתוך התיק הרפואי של המטופל. כלומר, הרופא המומחה שמבצע ביקור דיגיטלי באמצע הלילה, יודע לאבחן את המצב באופן מיידי ומעודכן ישירות מתוך התיק הרפואי הממוחשב באשר למצבו הרפואי של המטופל או באשר לתרופות שהוא נוטל. ברוב המקרים", מדגיש ד"ר מוסינזון, "הטיפול הרפואי מקבל מענה מלא בביקור הדיגיטלי או הטלפוני, ורק במקרים חריגים המטופל נשלח עם הפניה למוקד או למיון באופן פיזי. כך שהמהפכה הזאת משנה את שירותי הרפואה בישראל. בזמן הטיפול התיק הרפואי האישי של המטופל מתעדכן, ולמחרת כאשר רופא המשפחה מגיע למרפאה הוא כבר מעודכן בביקור הרופא שהתקיים באמצע הלילה. הסנכרון בין המערכות מאפשר לכל הלקוחות של מאוחדת לקבל את הטיפול המיטבי והמקצועי ביותר".

לדבריו, אחד היתרונות בשירותי מיון היברידיים הוא היכולת של המטופל לבחור את הרופא. "הוא רואה על גבי המסך או דרך הטלפון מי הם הרופאים הזמינים כעת ומזמין תור לשעה שנוחה לו. באופן כזה אין צורך בהמתנה מורטת עצבים במשך שעות עד לתחילת הביקור. ברגע שאדם יודע מהי השעה המדויקת של הביקור הדיגיטלי, הוא מתפנה לשאר העיסוקים שלו בידיעה מתי יתחיל הביקור עם הרופא".

המערכת החדשה שעלתה רק לאחרונה מחוללת מהפכה של ממש. "המשוב שאנחנו מקבלים גם מלקוחות מאוחדת שכבר השתמשו בשירות ההיברידי וגם מהרופאים המומחים נלהבות ביותר. הכול נעשה באופן מקצועי, מהיר ויעיל. גם כאשר צריך מרשם לתרופות, הרופא מנפיק אותו מיידית במחשב והוא נשלח היישר לבית המרקחת, ואין צורך כלל להדפיס את המרשם. מגיעים לבית המרקחת ובהצגת כרטיס מאוחדת מקבלים את התרופות. יש כמובן שירות משלוחים של תרופות עד הבית במחיר מיוחד ללקוחות מאוחדת. גם הפנייה למוקד או למיון פיזי נעשית באופן דיגיטלי, כאשר הכול מגיע חתום דיגיטלית ללא צורך להגיע למרפאה או לפגוש רופא פנים מול פנים".

נכון להיום, במיון ההיברידי השירות ניתן על ידי רופאים מומחים ברפואה ראשונית בביקור דיגיטלי, בשיחת וידאו או בשיחת טלפון. כאמור, ברוב המוחלט של המקרים הטיפול מסתיים בביקור הדיגיטלי ללא צורך בהפניה. למעשה, השירות ניתן ללקוחות הקופה מכל מקום שבו הם נמצאים. זה נכון לכל זמן, אך בתקופת הקורונה זה נכון שבעתיים. אין צורך להיכנס למוקד או לחדר מיון כשאפשר להישאר בבית, בסלון או בחדר. יתרון נוסף הוא בלוחות הזמנים. כל מבוטח במאוחדת יודע שהוא יכול להיות רגוע גם אחרי שהמרפאות נסגרות. ברגע שהמרפאות נסגרות המיון פועל בכל שעות הלילה, כולל בסופי שבוע.

מתכוננים לחורף גם ברפואה ההיברידית

לקראת החורף סבור ד"ר מוסינזון כי מתוך ההנחה שהתפרצותה של שפעת החורף תהיה בשילוב הקורונה, רבים יותר יבקשו להשתמש בשירותי הרפואה ההיברידיים. "אנחנו נערכים לכך גם מבחינת כמות הרופאים המומחים וגם מבחינת תשתיות טכנולוגיות", הוא מבטיח. "איכות הווידאו היא ברמה הגבוהה ביותר, על מנת שהרופא יוכל לראות את המטופל היטב. זה הרבה יותר איכותי מתוכנת זום או תוכנות אחרות שקיימות היום. גם מבחינת אבטחה, המערכת מאובטחת בצורה הבטוחה ביותר בשל העובדה שמדובר בחיסיון רפואי. גם ביקור רופא באמצעות הטלפון נעשה באופן המקצועי ביותר ובצורה הבטוחה ביותר".

בשורה נוספת היא שגם בתחום ההיריון והלידה ערוכה קופת חולים מאוחדת באופן היברידי. "היריון עם ליווי היברידי מבלי לצאת מהבית - זה מה שנשים צריכות, ובמאוחדת נערכנו במעטפת שירותית טרם הקורונה", מתארת מלי קושא, אחות ראשית ומנהלת אגף הסיעוד במאוחדת. "אני לא מכירה תקופה מרגשת יותר מחודשי ההיריון, ובמאוחדת אנחנו לא מפסיקים לחשוב בשביל הנשים על פתרונות ורעיונות חדשים שיהפכו את תקופת ההיריון לרגועה ונינוחה יותר. ומה יותר מרגיע מאשר לקבל ליווי מקצועי צמוד מאחות ליווי היריון היברידית, מנוסה ומכילה בלי לצאת מהבית? האחות נפגשת עם האישה פעם בחודש, פנים אל פנים או בשיחת וידאו לבחירתה, כדי לעקוב מקרוב אחר מדדים אובייקטיבים ולראות מה שלומה. במקביל היא עושה סדר בבלבול הטבעי שקיים בתקופת ההיריון. המפגש הדיגיטלי עם האישה מבוצע מתוך התיק הרפואי של המטופלת. כאשר האישה נרשמת לשירות ההיברידי, היא מקבלת לביתה ערכה שתקל עליה. בתוך הערכה יש יומן שיארגן לאישה היטב את חודשי ההיריון, ויספק מידע חיוני כולל המלצות לאורח חיים בריא".

מדובר על ערכה מושקעת לפרטי פרטים, שכוללת בדיוק את כל מה שאישה בהיריון צריכה: "הערכה כוללת גם בקבוק מים, שהוא למעשה המשקה הטבעי הטוב ביותר. בתוך הערכה יש מיני־מעבדה הכוללת מד לחץ דם וערכה לבדיקות השונות. האישה מבצעת את כל הבדיקות בביתה, סורקת את התוצאות באמצעות האפליקציה של מאוחדת והנתונים משוגרים היישר לאחות האישית שמלווה אותה. התוצאות מתעדכנות באופן מיידי בתיק הרפואי שלה. כאשר האחות מבצעת ביקור דיגיטלי, כל הנתונים מונחים לפניה ועל בסיס התיק הרפואי היא ממשיכה את המעקב".

"במסגרת השירות ההיברידי", מוסיפה קושא, "האחות עוקבת אחר מצב האם ואחר מצב העובר ומדריכה את האישה אילו מזונות היא צריכה לצרוך. כמו כן היא בודקת האם חלה נסיגה במצב הרוח של האישה, כדוגמת דיכאון לפני הלידה וגם לאחר הלידה. האחות אף ממליצה על ויטמינים ועוקבת אחרי רמות הברזל בדם כדי למנוע אנמיות. למעשה כל הניטור יכול להתבצע מרחוק".

"זה חידוש עולמי שנעשה בשיתוף Amwell וקיים רק במאוחדת", היא מציינת, "כאשר הכול מבוצע דרך התיק הרפואי של המטופלת והכול מתועד לצד שירותים רפואיים היברידיים נוספים, כולל שירותי רופאי נשים היברידיים. מה גם שכל הליווי ההיברידי מותאם לאורח החיים של האישה החרדית והדתית, כולל אפשרות של ביקור טלפוני. למעשה אנחנו מתאימים כל מוצר שלנו שיהיה מתאים ונגיש גם למגזר הדתי, מתוך מטרה עיקרית לאפשר שירות מרחוק מבלי שיהיה צורך להגיע פיזית, כדי להקל על ציבור הלקוחות, ובמיוחד בתקופת הקורונה שבה יש חשיבות להימנע מביקורים מיותרים במרפאות".

לשירותי רפואה מרחוק יש יתרונות רבים. ראשית, חיסכון בזמן. שנית, האישה מרגישה הרבה יותר בנוח לבצע את הבדיקות בביתה בזמן שנוח לה. שלישית, את הביקור הדיגיטלי ניתן לעשות מכל מקום בעולם, כך שלמרחק הגיאוגרפי אין שום משמעות. רביעית, בתקופת הקורונה זהו הדבר המתבקש, על מנת למנוע מפגשים פנים מול פנים וסכנת הידבקות של האישה במרפאה או בדרכים.

לדברי קושא, מאוחדת מעניקה מעטפת שירותית כבר משלב תכנון ההיריון, כולל הבדיקות שלפני כן, סקר גנטי לבני הזוג, ליווי היריון, ביקור בית ליולדת אחרי לידה ועוד. מעבר לשעות שבהן המרפאות פתוחות, יש גם מוקד מיילדותי בין השעות 8:00-24:00, שבעה ימים בשבוע בטלפון או בצ'אט. "למעשה, יש מעטפת שמלווה את האמא שבדרך בכל שעות היום".

בתקופה האחרונה נשמעו אינספור פעמים צמד המילים "רפואה היברידית", אך במאוחדת מזכירים כי הם הראשונים שנערכו לכך מבעוד מועד. לא רק שירותי ליווי היריון ניתנים מרחוק. גם רופאי המשפחה, רופאי הילדים, דיאטניות, קלינאיות תקשורת ופיזיותרפיסטיות מעניקים את השירות באופן היברידי לטובת מאות אלפי לקוחות מאוחדת. בקרוב, כך מבטיחים במאוחדת, יתווספו רופאים מומחים, אחיות ומטפלים נוספים שיעניקו שירותי רפואה מרחוק. עולם הרפואה משנה את פניו והמרוויחים הגדולים הם הלקוחות שנחסך מהם זמן יקר תוך שמירה על טיפול איכותי.