הרפורמים נגד מינוי אפי איתם

הארגונים הרפורמיים בישראל ובארה"ב טוענים כי מינויו של איתם ליו״ר יד ושם ״נוגד את ערכי המוסד והמסר שלו לגבי זיכרון השואה״.

ערוץ 7 , ט"ז בכסלו תשפ"א

הרפורמים נגד מינוי אפי איתם-ערוץ 7
אפי איתם
צילום: קובי ריכטר/TPS

התנועה הרפורמית בישראל יחד עם הארגונים הרפורמיים בארה"ב פרסמו הודעה משותפת בה קראו שלא למנות את תא"ל (במיל.) אפי איתם לתפקיד יו"ר יד ושם.

"אנו מביעים את התנגדותנו לתכנית למינוי השר לשעבר אפי איתם לתפקיד יו"ר ההנהלה של יד ושם, המרכז להנצחת השואה העולמי. המינוי נוגד את ערכיו של מוסד זה ומנוגד למסר המרכזי שבלב זיכרון השואה", נאמר בהודעה.

הארגונים טוענים כי "אין עוררין שלמר אפי איתם יש רקורד מרשים כחייל וקצין שאף קיבל את אות הגבורה במהלך מלחמת יום הכיפורים והשתתף כמפקד במשימת החילוץ של חטופי אנטבה. בנוסף אנו מודעים לפעילותו הציבורית בחזיתות רבות ולעובדה שפלח משמעותי בציבור הישראלי בחר בו כמיצג בפרלמנט ובממשלה בישראל. עם זאת, מר איתם לא הוכיח שום מומחיות מקצועית קודמת ביחס לשואה, ושימור זיכרון השואה".

לדבריהם, "יש לו מוניטין רע בנקיטת צעדים אנטי-דמוקרטיים ואנטי הומניים במהלך הקריירה הצבאית שלו ושנותיו כשר. אלה כללו קריאה להתקפות מכוונות נגד אוכלוסיות אזרחיות בזמן מלחמה, תמיכה בגירוש פלסטינים מיהודה ושומרון, ודה-לגיטימציה של זכות האוכלוסייה הערבית בישראל לשוויון וייצוג. חלק מהצהרותיו הוגדרו על ידי היועץ המשפטי לממשלה כהסתה לגזענות".

הרפורמים ממשיכים לטעון כי "מעשיו של מר איתם והצהרותיו הפומביות מוכיחים שהוא אינו מסוגל לעמוד באחריות זו. מינויו לתפקיד מפתח זה יפחית את מעמדו של יד ושם, שיש לו חשיבות מכרעת לישראל, ליהדות העולם ולאנושות כולה".

הם מסיימים את הצהרתם בפנייה לראש הממשלה בנימין נתניהו. "אנו מבקשים כי ראש הממשלה ייסוג מכוונתו למנות את מר איתם לתפקיד יו"ר יד ושם. אנו קוראים לראש הממשלה למנות במקום אדם שאופיו משקף את המסר והלקחים של זיכרון השואה. פעולה זו תמנע חרפה ציבורית משמעותית, ותבטיח שהמוסד ימשיך להיות נאמן לייעודו".