תואר ראשון תוך כדי תיכון

ראש הישיבה התיכונית שליד המרכז האקדמי לב מספר על המסלול המיוחד: "לימודי קודש, אתגר אינטלקטואלי ומעטפת שנוגעת ברבדים נוספים"

ערוץ 7 , כ' בכסלו תשפ"א

תואר ראשון תוך כדי תיכון-ערוץ 7
הישיבה התיכונית ליד מרכז האקדמי לב
צילום: יח"צ

חודש הארגון עבר, ולקראת חנוכה נפתחת ההרשמה לבתי הספר התיכונים לקראת שנת הלימודים תשפ"ב. אחד המוסדות היוקרתיים של הציונות הדתית הוא הישיבה התיכונית ליד המרכז האקדמי לב 'תורה ומדע'.

בשיחה עם ראש הישיבה הרב צפניה קלרמן הוא מספר על המוסד שמשלב בין לימודי קודש, לימודי בגרות והשלמת תואר ראשון בשנות התיכון.

זה נכון לקרוא לכם הישיבה התיכונית למחוננים?

"הישיבה מוכרת על ידי האגף למחוננים ומצטיינים של משרד החינוך. המענה למחוננים ומצטיינים בישיבה אינו מצטמצם ללימודי תואר ראשון אלא מלווה בתוכניות משלימות רוחניות , רגשיות ואינטלקטואליות העוטפות את עולמו של התלמיד ומאפשרת לו לצמוח.

הלימודים לתואר ראשון מתקיימים מכיתה ט' עד כיתה י"ג. כשלמעשה השנה האחרונה היא שנת השלמה לתואר במסגרת המרכז האקדמי לב. יחד עם זאת, ישנה חטיבת ביניים לכיתות ז'-ח' המהווה מכינה לקראת הלימודים האקדמיים.

מכיתה ט' נפתחת מסגרת פנימייתית הקולטת תלמידים מכל הארץ, כולל כאלה הבאים מהפריפריה. יש לנו תלמידים מקצרין שבצפון ועד למצפה רמון שבדרום".

תלמיד ישיבה תיכונית רגילה, לומד בבוקר לימודי קודש גמרא ותנ"ך ואחר הצהריים לומד מתמטיקה ואנגלית ומקצועות לבגרות. איפה אתם מכניסים גם לימודי תואר ראשון?

"בישיבה שלנו, מתקיימים לימודים ישיבתיים מלאים, זה אחד הדגלים המרכזיים שהישיבה מרימה. יחד עם זאת, לומדים גם לימודי תיכון ואקדמיה המשולבים בצורה הרמונית. הלימודים האקדמיים מתפרסים בצורה נוחה, כשהשנה האקדמית הראשונה מתפרסת על פני כיתות ט'-יא', השנייה בי"ב והשנה השלישית כאמור בי"ג.

מדובר בתלמידים מצטיינים שמצליחים לעמוד בדרישות הלימודיות. יחד עם זאת, אנחנו מעודדים אותם להיות פעילים ולקחת חלק מחוץ ללמידה, כמו הדרכה בתנועות נוער, התנדבות קהילתית ועוד. יש חבר'ה שעוסקים במוזיקה ואפילו הוצאנו קליפ של התלמידים. הרעיון הוא לתת לילד המחונן, מעבר לאתגר האינטלקטואלי, מעטפת שהיא גם נוגעת בעוד רבדים בנפש, בעוד תחומים ובעוד כישרונות".

מהם התחומים בהם התלמידים עושים את התואר?

"התואר שרוב התלמידים לומדים הוא B.Sc במדעי המחשב. שיחידים עושים תואר באלקטרו-אופטיקה, אלקטרוניקה או מנהל עסקים. העוצמה הגדולה של הישיבה התיכונית שלנו, לעומת מסגרות אחרות המקנות נקודות זכות אקדמיות והצלחה הגדולה של בוגרנו נובעת מתוך החבורה שנבנית והולכת יחד במסלול תומך הן מצד סגל ההוראה והן בעזרה הדדית אחד לשני".

בסוף כיתה י"ב, תלמיד ישיבה תיכונית הולך לישיבת הסדר, לישיבה גבוהה, למכינה או לצבא. מה קורה אצלכם?

"בוגר יתמ"ל, למעשה דוחה את המסלול שתיארת בשנה אחת. ממשיך בכיתה יג, ללמוד חצי יום לימודי קודש כמו כל סטודנט במרכז האקדמי לב, ובחצי השני של היום מסיים את השנה השלישית בלימודי התואר. לאחר מכן יכול הוא ללכת לישיבה, למכינה או להתגייס לצבא.

רוב בוגרינו הולכים למסגרת המשך ישיבתית ולאחר מכן מתגייסים ליחידות מובחרות ומיוחדות בתחומי המודיעין והסייבר בצה"ל".

אז למעשה, מה צריך בשביל להתקבל לישיבה?

"כל תלמיד המבקש להתקבל לישיבה צריך לעבור 'מבחן קרני' למחוננים ומצטיינים. מבחינתנו מבחן קרני הוא רק אחד הפרמטרים להתקבל לישיבה, ובנוסף אנו בוחנים אספקטים נוספים באישיותו של המועמד ואפשרויות מיצוי יכולותיו במוסד. לעיתים אנו מוצאים כי תלמיד עם רמת מוטיבציה גבוה ויכולת התמדה חשובות אף יותר מיכולת הקונטיבית של התלמיד. רק חשוב לציין שהרישום למבחן קרני מסתיים בסוף החודש".

באיזה כיתה מתחילה התוכנית והאם יש פנימיה מלאה?

"ישנם שני מסלולי כניסה בכיתה ז' ובכיתה ט'. חטיבת הביניים אינה פנימייתית היא בתנאי בית ספר רגיל ולכן היא מיועדת לתושבי ירושלים והסביבה: גוש עציון, אזור מודיעין, בית שמש ונוף איילון. בכיתה ט' המסלול הוא פנימייתי ומיועד לתלמידים מכלל רחבי הארץ. מי שהתקבל בכיתה ז', לא עובר מסלול קבלה נוסף לכיתה ט' ".

הרב, תתאר בבקשה מה המיוחדות בלימודי הקודש בישיבה?

באותו אופן שאנחנו מאמינים שתלמיד תיכון יכול ללמוד לימודי תואר ברמה גבוהה, אנחנו מאמינים שהוא יכול ללמוד גם לימודי קודש ברמה של ישיבה גבוהה. חלק מלימודי הקודש נלמדים מהמקום בו ליבו של התלמיד חפץ. התלמיד בוחר לאיזה ר"מ להיכנס, איזה נושא רווחני מעניין אותו והלימוד בסגנון ישיבתי.

במישור החברתי, מה עושים מעבר ללימודים?

"יש לנו מדריכים חברתיים, כולם בוגרי הישיבה, תלמידי כיתה יג, שמלווים אישית לאורך השנה את התלמידים בכל הכיתות ומסייעים ובונים את ההווי החברתי. גם התלמידים האקסטרנים לוקחים חלק בפעילויות הישיבתיות כמו שבתות ישיבה, פעילויות ערב, והכל כדי ליצור קבוצה מגובשת".

ומי שמתעניין מה הוא צריך לעשות?

"יש לנו ערב היכרות ביום ראשון הקרוב , שייערך בגלל הקורונה דרך הזום והיוטיוב. ניתן יהיה להכיר את המסלול, להפגש עם צוות הישיבה ויש גם יום פתוח וירטואלי ביום שלישי שלאחריו. הקישורים נמצאים באתר הישיבה התיכונית. מוזמנים להיות יחד איתנו.

להרשמה לחצו כאן