אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: istock

מחקר חדש שהתפרסם בכתב העת הרפואי JAMA טוען כי יש קשר ישיר בין השכחה לבצע תשלומים שונים, בעיקר בכרטיסי אשראי, לבין תחילתן של דמנציה או אלצהיימר שיאובחנו במקרים רבים רק שנים לאחר מכן.

צוות החוקרים, מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס בארה"ב, בדקו בשמשך 20 שנים, בין 1999 ועד 2018, את דוחות תשלומי האשראי של 81 אלף בני אדם שאובחנו כחולי דמנציה.

הנתונים הפתיעו אותם, וגילו קשר ישיר בין ההתנהלות הכלכלית והשכחה לבצע תשלומים שונים, לבין אבחנה לדמנציה או אלצהיימר שנים מאוחר יותר.

על פי המחקר, אנשים שאובחנו כלוקים בדמנציה או אלצהיימר שכחו יותר לבצע תשלומים עד שש שנים לפני שאובחנו עם הבעיה הרפואית. לורן ניקולאס, אחת ממובילות המחקר מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס, אמרה כי הנתונים הפתיעו גם את צוות החוקרים.

"אני חושבת שמעט הופתענו מהעובדה שזה היה כל כך נפוץ, עד שבאמת יכולנו לראות את זה בנתונים. רופאים אומרים כי אתה צריך לחפש דמנציה בפנקס הצ'קים, אבל אני לא חושבת שהיתה לנו שום תחושה עד כמה שנים מראש תופעות כאלו יכולות להתרחש", אמרה ניקולס בראיון לרשת CNN.

היא אף סיפרה כי החלה להתעניין בקשר בין השכחה לבצע תשלומים לתחילת מחלת הדמנציה או האלצהיימר, לאחר שגילתה כי סבתה שכחה לבצע תשלומים ולאחר מכן אובחנה כלוקה בדמנציה.

ניקולס הוסיפה בראיון ל-CNN כי "זה נפוץ באופן מטלטל. בשיא התוצאות שלנו, אנו מגלים כי דמנציה אחראית לבין 5 עד 20 אחוזים לשכחה לבצע תשלומים, בקרב אלו שאובחנו מאוחר יותר כלוקים בדמנציה. הרבה גורמים אחרים אחראים גם הם להחמצת התשלומים, אבל אני חושבת שדמנציה הופכת להיות אחד הגורמים החשובים ביותר בקבוצת הגיל המבוגרת".

החוקרים מקווים כי נתוני המחקר יסייעו לבני משפחות של אנשים ששכחו לבצע תשלומים לבצע בדיקה לגילוי מוקדם של דמנציה או אלצהיימר בניסיון להיאבק בהתפתחות המחלה בשלב מוקדם.