אין אחדות, אין ממשלה

הכנסת מתפזרת משום שנתניהו מעכב את העברת התקציב, אבל גם לבני גנץ וחבריו יש חלק נכבד באחריות לכישלונה של ממשלת האחדות

עמנואל שילה , י"ז בכסלו תשפ"א

אין אחדות, אין ממשלה-ערוץ 7
שר המשפטים ניסנקורן עם ראש מפלגתו גנץ
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

1

ממשלת האחדות הפריטטית של נתניהו וגנץ יצאה לדרכה מלכתחילה כשהיא צולעת ומקרטעת. זו היתה חתונה ששני הצדדים נכנסו אליה מחוסר ברירה וללא טיפת אהבה.

אחרי שלוש מערכות בחירות שבהן גנץ וחבריו הסבירו וחזרו והסבירו עד כמה נתניהו הוא אסון לישראל הם נאלצו, כדי למנוע מערכת בחירות רביעית, להפר את שבועתם לבוחריהם ולכהן תחת ממשלתו. את חשדנותם, שבדיעבד התגלתה כמוצדקת, כלפי כנות הבטחותיו של נתניהו לקיים את הסכם הרוטציה, הם לא הסתירו לרגע.

צוות משפטנים בכיר ומיומן גויס כדי לנסח חוקים חדשים שיסירו כל מניעה מדרכו של גנץ אל בית ראש הממשלה. הם לא העלו בדעתם שנתניהו מסוגל להשתמש בפירצה של פיזור הכנסת באמצעות הימנעות מהעברת התקציב. עד לשם הם לא האמינו שהוא יגיע, ואולי סברו שגם אם יבקש לנהוג כך – דעת הקהל שתתבטא בסקרי המנדטים תיאלץ אותו לסגת. והם טעו.

2

אפשר להוקיע את התנהלותו הפוליטית המקיאווליסטית של נתניהו, כפי שעשו ועושים יריביו המרים במערכת הפוליטית ובתקשורת. אפשר להתעלם מהתקדים ההיסטורי של יצחק שמיר, שהפר הסכם קואליציוני חתום עם התחייה כדי לחבור לשמעון פרס, ולזעוק מרה על הפרה בוטה וחסרת תקדים של הסכם קואליציוני חתום. אפשר גם להצדיק את מהלכיו של נתניהו בטענה שהכול לגיטימי כדי להינצל מידה של מערכת אכיפה בררנית ומושחתת, שמפעילה כלפיו רדיפה משפטית מתוך מניעים פוליטיים.

בכל מקרה, אי אפשר להטיל את כל האחריות רק על נתניהו. גנץ וחבריו למפלגה הם שותפים מלאים בכך שישראל צועדת למערכת בחירות רביעית בתוך שנתיים, בעיצומו של משבר בריאות עולמי עמוק שפוגע קשות בכלכלה ובפרנסה ומשבש את כל סדרי החיים הנורמליים. הם חברו לממשלה אחת עם נתניהו וחילקו ביניהם נדוניה שמנה של תיקים ותפקידים, אבל כבר מתחילת דרכה של הממשלה הם לא באמת ניסו ליצור אווירה של אחדות ושיתוף פעולה.

3

ממשלת נתניהו-גנץ היתה אמורה לתפקד מול המגיפה כמו ממשלת חירום שהוקמה בעת מלחמה. הצדדים היריבים שחברו בה לקואליציה משותפת היו צריכים להניח בצד את המחלוקות שביניהם, ולמען טובת הציבור לעשות יד אחת מול האויב המשותף – משבר הקורונה. כדי להימנע מכיפופי ידיים בלתי פוסקים, צריך היה לדבוק בהסכמות שהושגו ערב הקמת הממשלה. נתניהו אכן הפר כמה מההסכמות, אבל גם גנץ וחבריו לא היו צדיקים תמימים. כך למשל, בעת הקמת הממשלה הוסכם והוצהר על כוונה להתחיל בצעדי החלת ריבונות ישראל בהתיישבות החל מחודש יולי. זה לא קרה, בין השאר משום שגנץ ואשכנזי פעלו מול ממשל טראמפ כדי שייסוג מתמיכתו בהחלת הריבונות, בטענה שאין הסכמה על כך במערכת הפוליטית בישראל. בכל ממשלה נורמלית, על התנהלות כזאת מול גורמי חוץ מקבלים מכתב פיטורין.

אפשר להוסיף ולמנות מהלכים רבים של אנשי כחול-לבן שטלטלו את ספינת קואליציית האחדות הרעועה. מלכתחילה מינויו של אבי ניסנקורן הלוחמני לשר המשפטים הייתה תקיעת אצבע בעין לשותפות הקואליציוניות מהמחנה הלאומי-דתי. ניסנקורן סירב להבין שתפקידו כעת הוא לשמור על רגיעה במערכת הפוליטית. הוא לא חדל לקרוץ לבייס השמאלני-חילוני באמצעות קידום יוזמות חקיקה שהיו לצנינים בעיני הציבור המסורתי והחרדי. גם לאחר שהכנסת דחתה בהצבעה את ההצעה למחוק את הגדרות האב והאם מטפסים ממשלתיים ולהתאימם לצרכי הקהילה הלהט"בית, גנץ וניסקורן הודיעו שינהיגו את השינוי הזה בטפסי משרדיהם על דעת עצמם. ככה לא בונים חומה של אחדות.

לא פחות מכך מקוממת התמיכה העקבית של אנשי כחול-לבן בהפגנות הסוערות והבוטות מול ביתו של ראש הממשלה. אתה לא יכול מצד אחד לחתום עם נתניהו על שלוש שנות ממשלת רוטציה, ומצד שני לתמוך בהתלהבות במי שמנהלים מאבק סוער ובוטה נגד המשך כהונתו. גם הקמתה הכושלת של ועדת החקירה לפרשת הצוללות על ידי בני גנץ נעשתה באופן מובהק לצורך ניגוח פוליטי של ראש הממשלה, תוך שימוש לרעתו בסמכויותיו של גנץ כשר הביטחון.

4

נתניהו וגנץ, שני השותפים-יריבים שכשלו בניסיון לשתף פעולה ביניהם, צועדים כעת אל מערכת בחירות במועד רע לשניהם. גנץ לא ישוב עוד למעמדו כראש מחנה השמאל וכיריב שווה לנתניהו במאבק על ראשות הממשלה. הוא ייאלץ להסתפק בראשות מפלגה של כעשרה מנדטים ואולי אף פחות, או לחבור לרשימת מרכז-שמאל מאוחדת שבה הוא יהיה שני לשותפו לשעבר יאיר לפיד. נתניהו יכול לקוות לעמוד לאחר הבחירות בראש קואליציה יציבה של גוש ימני-דתי, אך עתידו הפוליטי יהיה תלוי בין השאר בהחלטותיו של הכוח העולה נפתלי בנט, שלפי תרחישים מסוימים עשוי לרשת את מקומו גם אם מפלגתו ימינה תקבל פחות מנדטים מהליכוד. אם המהלך לא ייבלם ברגע האחרון, אם אכן נגזרה עלינו מערכת בחירות רביעית בתוך שנתיים, לא נותר אלא לקוות שתוצאות הבחירות יביאו לנו הפעם חלוקת מנדטים טובה יותר שתאפשר הקמת ממשלה טובה ויציבה.

תל אביב של מעלה

צריך היה להיות שם כדי להאמין, אבל שמועות עקשניות מספרות שלפני חודשיים עמדו כאלף איש ואישה בכיכר דיזנגוף ופרצו יחד בקריאת "שמע ישראל" גדולה ומהדהדת בלב תל-אביב. זה קרה ביום הכיפורים האחרון, בתפילת נעילה שבגלל מגבלות הקורונה יצאה מבתי הכנסת אל הרחובות. את התפילה בכיכר דיזנגוף יזמה וארגנה קהילת 'ראש יהודי' – מרכז לקירוב לבבות וחזרה בתשובה שפועל סמוך לכיכר.

בעת פעילות מטעם תנועת 'גשר' שהתקיימה השבוע שמעתי מפי ישראל זעירא, הכוח המניע שמוביל את פעילות 'ראש יהודי', כיצד גמלה בלבו ההחלטה לעסוק בקירוב רחוקים לתורה.

לפני 30 שנה, כשהיה בן 23, הוא נשלח ביחד עם 20 תלמידי ישיבות ציוניות לעודד ולארגן עלייה לישראל מברית המועצות המתפרקת. מלחמת המפרץ שפרצה עיכבה את הגעתן של המורות לעברית מישראל, לכן זעירא מונה למורה מחליף ל-300 לומדי עברית במוסקבה. את ההרצאה הראשונה הוא פתח בהתנצלות על כך שהמורות לעברית לא הגיעו. "אני לא מורה לעברית, אני רק תלמיד ישיבה, אז אלמד אתכם יהדות בעברית קלה".

התגובה היתה מיידית ומפתיעה. פרופסור לפיזיקה בשם סאשה נעמד על רגליו ואמר לו: מדוע אתה מתנצל? אנחנו שמחים שהגיע בחור ישיבה! אנחנו רוצים ללמוד תורה! מקבוצת לומדי העברית הזאת יצאו עשרה חוזרים בתשובה, וזו היתה הפעם האחרונה שזעירא התנצל לפני שניגש להפצת תורה בקהל חילוני.

הקו המוצהר של זעירא וארגונו הוא הפצת תורה ברוח ציונית בלי להתבייש, בלי להתנצל, בלי פוליטיקלי-קורקט. לדבריו, כדי לנהל שיח עם יהודים אין צורך לוותר על אף אות מהתורה. המפגש הטבעי והאוהב יוצר קירבה נפשית שמגבשת קהילה מתקרבת ומתחזקת.

הוא נולד בתל-אביב וגדל בה עד גיל עשר, אז עברה משפחתו לבני-ברק. למד בישיבת שבי חברון ולאחר נישואיו בנו הוא ואשתו מוריה את ביתם ביישוב מעלה חבר בדרום הר חברון, שם גרו למעלה מ-20 שנה. את פעילות 'ראש יהודי' בתל-אביב הוא החל לפני 24 שנים, במקביל לעיסוקו בנדל"ן כמנכ"ל של חברת יזמות הבנייה 'באמונה'.

בעקבות נס של הצלה מפיגוע ירי החליטו בני הזוג זעירא להעמיק את מחויבותם לפעילות 'ראש יהודי'. לפני שלוש שנים, באמצע שנת לימודים שכבר החלה, הם עברו עם ילדיהם לגור במרכז תל-אביב, שם ביתם פתוח לכל רעב ללחם וצמא למים – גם במובן הגשמי אך בעיקר במובן הרוחני. הם וחבריהם למפעלי החזרת התורה לעיר תל-אביב טומנים את הזרעים שמהם, אני מאמין, תצמח מהפיכה רוחנית שתשנה את פני בירת החילוניות הישראלית, שיש לה השפעה עצומה על פניה הדתיים, החברתיים והתרבותיים של ישראל כולה. עוד נזכה ליום שבו המושג תל אביב של מעלה יתייחס לגבהים רוחניים שייצאו מתורתה של העיר, ולא רק לקומותיהם העליונות של מגדלי ענק שצומחים בקצב מואץ, מתחרים זה בזה בגובהם המרקיע שחקים.

לתגובות: eshilo777@gmail.co