הרב מרמורשטיין
הרב מרמורשטיין צילום: דמקה בית הפקה ירושלמי

בכל ילד, נער או בוגר יש נשמה גדולה, וזה כלל לא משנה באיזה גוף היא נמצאת.

אצל אנשים עם מוגבלויות קשה לנו הרבה פעמים לראות את הנשמה, בגלל שאנו מרוכזים במגבלות הפיזיות בגוף, לעיתים ניתן לחשוב שאין מה לנסות לעבוד איתם כי זה לא יביא שום שינוי במצבם.

יש גם מקרים קיצוניים של כאלו שכלל לא מאמינים ביכולת של ילדים כאלו לזוז קדימה בחיים.

אבל, ויש אבל גדול- לאנשים עם מוגבלויות יש נפש ענקית, יש רוח גדולה ויש כוח בל יתואר לקדם ולהתקדם. הילדים האלו לא תמיד יראו לנו שהם התקדמו או זזו קדימה אבל זה יכול לקרות פתאום ביום בהיר וללא הכנה מוקדמת, הם יראו לנו ניצוץ קטן מהנשמה הגדולה. "אין לך אדם שאין לו שעה ואין לך דבר שאין לו מקום" (אבות ד, ג) ובהסברו של הרמב"ם "לכל אדם א"א שלא תהיה עת כלשהי שבה יוכל...להועיל, ולו בקל ובפחות שבדברים..." (פרוש הרמב"ם למשנה).

כל אדם הוא עולם ומלואו, ואנשים עם מוגבלויות הם חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית כולה. "חביב אדם שנברא בצלם" (אבות ג, משנה יג). זה כולל אנשים עם מוגבלויות קלות המסוגלים להשתלב בחיי החברה הרגילים ועד לאנשים עם מוגבלויות קשות המשולבות עם בעיות רפואיות מורכבות. הם הנותנים לכולנו הזדמנות להתנדבות, לעבוד ולהבין שהם חלק מאיתנו וזקוקים לנו.

ברשת "עלה" אני רואה בכל בוקר את צוות המורות והמטפלות מגיעות עם הלב והנשמה ומתייחסות לילדים ביחס חם ואוהב כמו לכל אחד. כמו שמגיע להם.

הפעילויות לילדים, סדר היום ובעיקר היחס החם מסייעים גם להורים ולמשפחות ששלחו את הילדים וצריכים להתמודד עם האתגר בגידולם.

ילדים עם מוגבלויות הם ילדים לכל דבר, זאת השיטה שלנו וככה אנחנו מתנהלים מולם. הם לא מסכנים אלא מיוחדים, הם לא מדברים אבל מחייכים ומפנימים וכל אחד מהם מוציא את הניצוץ שלו, את הברק שלו שנותן לנו את הכוח להמשיך להשקיע ולתת בעבורם את הנשמה.

בתקופת הקורונה גם הילדים שלא מצליחים לבטא את עצמם חוו את הקושי, ימים של בידוד וסגר בפנימייה כשההורים לא יכולים להגיע לבקר, אירועים כמו בר מצווה ובת מצוה שמתבטלים או נדחים וגם חוסר זמינות של כל המטפלים בחלקים מהזמן.

וכמו שהילדים הם גדולים מהחיים גם הצוותים המטפלים בהם נרתמו למענם ושמו את הילדים בראש סדר העדיפויות לפני המשפחה שלהם ולפני הנוחות.

ביום זה בו מצויין יום הזכויות לאנשים עם מוגבלויות, אנו מבקשים להגביר את המודעות כלפי ילדים מקסימים ואהובים אלה, כלפי המשפחות שלהם וכלפי הצוותים המטפלים בהם. זאת לא רק מודעות אלא גם אהדה, הערכה וההערצה לכל אלה.

הרב יהודה מרמורשטיין הוא מנכ"ל ומייסד רשת עלה