"התקווה" בקבר יוסף

בטקס צבאי בשכם מונה סא''ל במיל' מנחם פרוכטר למפקד גדוד ההגנה המרחבית שומרון, במקומו של סא''ל במיל' יהודה ליבמן.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ז בכסלו תשפ"א

"התקווה" בקבר יוסף-ערוץ 7
מימין: רועי צוויג, מנחם פרוכטר, יוסי דגן ויהודה ליבמן
צילום: רועי חדי

טקס צבאי לחילופי מפקד גדוד ההגנה המרחבית של חטיבת ״שומרון״ התקיים במהלך כניסת מתפללים לקבר יוסף בשם.

יעודו של הגדוד הוא הגנה רציפה על גזרת שומרון, ומרבית אנשיו גרים ביישובים בשומרון ולמעשה ״שומרים על הבית״.

בטקס השתתפו מח"ט שומרון אל"מ רועי צוויג, ראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן, רב הישוב יצהר הרב דודי דודקביץ, סגן ראש מועצת שומרון דוידי בן ציון וחיילי הגדוד.

סא״ל (מיל׳) יהודה ליבמן, שהוביל את גדוד ההגמ״ר בשמונה השנים האחרונות, סיים את תפקידו, כאשר בחגי תשרי האחרונים נבחר הגדוד לגדוד ההגנה המרחבית המצטיין של אוגדת יהודה ושומרון.

בנאומו בטקס אמר ליבמן כי ״בלילה זה בדיוק לפני שבעים ושלוש שנים הכריזו אומות העולם על הכרה בזכותו של עם ישראל על שלטון ומדינה יהודית בארץ ישראל. אירוע זה מבחינתי הוא בין חלום למציאות. הרי הנצח, הרי גריזים ועיבל שאנו עומדים למרגלותם, שמעו וראו דברים רבים, עליות ומורדות בימי הנצח של עם ישראל בארצו. מפקדי ולוחמי הגדוד, יש בי הוקרה והערכה רבה לכם, על שנים טובות מלאות וגדושות, שהפכו אותנו למשפחה לוחמת וחולמת, חלומות של תקווה וגאולה״.

מפקד הגדוד הנכנס הוא סא״ל (מיל׳) מנחם פרוכטר, שנכנס לתפקידו במעמד המרגש בקבר יוסף שמהווה מוקד משמעותי בגזרה ונמצא בלב העיר שכם.

פרוכטר אמר בטקס: ״כמה סימלי לבצע את העברת המקל דווקא כאן בבירת השומרון, העיר שכם, דווקא אצל יוסף הצדיק שבדיוק בפרשיות השבוע אנו קוראים על הולדתו של יוסף ובהמשך הפרשות החיפוש אחר אחיו, 'את אחי אנוכי מבקש'- עובר פה בשכם וממשיך קצת צפונה ומשם מתגלגל סיפורו של עם ישראל. דווקא בפרשיות אלו רואים את צדקותו וגדלותו של יוסף הצדיק אשר קבור כאן.

''אין מקום ראוי מזה, בטח לך יהודה, לבצע את החלפת התפקיד. עם המקום שאתה כל כך מזוהה איתו. תפילתי שנוכל יחד, שדרת הפיקוד, להמשיך ולהוביל את הגדוד להמשך הישגים מרובים לצד שמירה על כשירות מיטבית מחד ולכידות הגדוד מנגד״, הוסיף סא''ל במיל' פרוכטר.

בשל מגיפת הקורונה, הטקס התקיים בצורה מצומצמת ובמהלך כניסת מתפללים למתחם הקבר, שהתבצעה בהתאם להנחיות ובקפסולות. את הכניסה איבטחו לוחמי גדוד 12 וסיירת גולני, הגדודים שמבצעים בימים אלו תעסוקה מבצעית במרחב החטיבה המרחבית שומרון.

יהודה ליבמן
צילום: דובר צה"ל

ראש מועצת שומרון יוסי דגן בירך את המג"ד היוצא יהודה ליבמן: "אני מאוד מתרגש. זכינו במח"ט מהשורה הראשונה בארץ. אני רוצה להודות לך אל''מ רועי צוויג, אנחנו אומרים תודה למצביא יקר, מנהיג ומפקד אדיר, לסגן אלוף הרב יהודה ליבמן שמעבר לאישיות המיוחדת והסוחפת שלו הקים מאפס גדוד שהוא לתפארת ומודל לחיקוי בכל יהודה ושומרון, ובכל המרחבים של קו התפר במדינת ישראל, גדוד הגמ"ר שומרון שמורכב ממתנדבים, ממילואימניקים מהאיזור שמגיעים להגן על הבית כפשוטו, משאירים אבק לכל הגדודים האחרים ומהווים דוגמא ומופת''.

דגן הוסיף, ''זכיתי להשתתף היום במעמד המרגש והמרטיט של מסדר צבאי מלא בקבר יוסף, השורשים שלנו כאן, אנחנו מקבלים כאן כוחות לבנות את השומרון. אני מודה לך על שנים ארוכות של מסירות נפש, מקצוענות, חתירה למגע ומצויינות בהובלתך".

מח"ט שומרון אל"מ רועי צוויג אמר בטקס ''אני רוצה למצוא את נקודת הזמן הזו כדי להודות לך יהודה, בשם כל הקהל הנכבד פה. ובשם עוד מאות מחייליך שאינם יכולים להיות איתנו פה היום, על שנים רבות של תרומה למען מדינת ישראל ועם ישראל. מאוד צריך להגיד תודה על המקום שהטקס נמצא, זה אך טבעי שיהודה יסיים את הפיקוד במקום שמשמש בשבילו השראה כל כך גדולה".

הרב דודקביץ' רב הישוב יצהר: "זכות גדולה להיות כאן בקבר יוסף, חלומות של דורות אנחנו מגשימים כאן, אלה לא רק חיילים, אלה חיילים גואלים, אנשים שנמצאים עם חזון גדול ומחברים שמים וארץ כמו החלומות הגדולים של יוסף הצדיק".