מאירים את אירופה
מאירים את אירופהמרכז רבני אירופה

עשרות אלפי חנוכיות, נרות חנוכה וסביבונים נשלחו על ידי "מרכז רבני אירופה" (rce) ואיגוד הארגונים היהודיים (eja) יחד עם ארגון "בסד" (bassad) למאות קהילות יהודיות ברחבי אירופה.

מדובר במבצע ייחודי שהתחיל לפני חודש ימים. אל מאות קהילות יהודיות השוכנות בחרסון, פטרבורג ועיירות במרכז מערב אוקראינה כמו גם לדנמרק, ברטיסלבה, ברלין, אודסה וערי המחוז, לצד צ'רניגוב, ערי הקרפטים, פרבומייסק שבאוקראינה, סופיה, אלמירה, הולנד, ז'יטומיר ועיירות רבות נוספות יצא משלוח מיוחד של עשרות אלפי ערכות חנוכה הכוללות חנוכיה ונרות להדלקה.

בימים אלה הן הגיעו ליעדן, גם לקהילות יהודיות קטנות השוכנות במרחק נסיעה של שעות אחדות ממרכזים יהודיים, וזאת במטרה לאפשר לכל יהודי להדליק נרות חנוכה בביתו ולפרסם את הנס. את הפרוייקט ריכז סמנכ"ל מרכז רבני אירופה הרב יוסף ביינהקר.

ב"מרכז רבני אירופה", "איגוד הארגונים היהודיים" וארגון ''בסד'' מתכוונים לשלב מדי יום בחג החנוכה הדלקת נרות בראשות הרבנים הראשיים לישראל, רבנים מרכזיים באירופה ומנהיגים יהודיים שידליקו את נרות החנוכה ויקראו ליהודים להדליק נרות חנוכה.

כל אחת מהערכות כוללת מארז מיוחד ומעוצב כאשר לכל אחת מהן תצורף ערכה בת 44 נרות, שיספיקו לכל ימי החנוכה, כמו גם עלון קצר בשפות שונות ובו הסבר על מהות חנוכה.

במקביל למשלוח החנוכיות הפיץ אגף 'מורשה' של 'מרכז רבני אירופה', בניהולו של הסמנכ"ל הרב יוסף ביינהקר, סדנה ייחודית שכללת משחק מולטימדיה בו יכולים הילדים ליצור את סיפור החג ומשחק נוסף ממנו לומדים הילדים כל מה שצריך לדעת על החנוכיה וההדלקה. לערכה צורף גם סרט מיוחד על הפקת השמן מהזית לבקבוק. הערכה כוללת גם משחק סיכום למסיבת חנוכה.

בחמש השנים האחרונות מפיץ אגף 'מורשה' של 'מרכז רבני אירופה' סדנאות ייחודיות לילדים, לקראת חגי ישראל, שמיועדות להפעלה עצמית על ידי מורים ומורות או רבני קהילות.

צוות מיומן ישב לתרגם את החומר לשפות שונות (אנגלית, צרפתית, גרמנית ורוסית) בכדי להקל על ההפעלה. צוות מקצועי ומיומן בראשותן של נעמה אוישי ומושקא מנדלזון עמלות על החומרים השונים, כדי להרכיב ערכה שתתאים לילדי ישראל בתפוצות.

בערכות משתמשים אלפי ילדים מכל הגילאים ב’סאנדיי סקול’ ובבתי ספר יהודיים וכן בפעילוית חינוכיות הנערכים על ידי רבנים ורבניות קהילות היהודיות השונות באירופה. הערכות מופיעות בשפות עברית, אנגלית, צרפתית, רוסית וגרמנית.

יו"ר "מרכז רבני אירופה" ו"איגוד הארגונים היהודיים" הרב מנחם מרגולין אמר כי הפעילות ברחבי אירופה לקראת חגי ישראל מעודדת ומסייעת ליהודי הקהילות שחשים בדידות רבה בגלל המצב שמאלץ אותם להמנע מיציאה מהבתים כמו בימים רגילים.

הרב אריה גולדברג מנכ"ל מרכז רבני אירופה ציין כי ההיערכות המוקדמת מסייעת רבות בהפצת אור בקרב יהודי הקהילות בכל רחבי אירופה. "כל נר הוא אור קטן שבעזרת השם יפיץ מדורה גדולה של יהדות ברחבי אירופה".