כתב ההגנה של ערוץ 7: "היעד של איתמר בן גביר - דה לגיטימציה לשב"כ"

אתר ערוץ 7 הגיש כתב הגנה בתביעת הדיבה של עו"ד בן גביר, ובו נטען בין היתר כי "בן גביר משתמש בילדיו הקטינים בניסיון לצבור נקודות"

ערוץ 7 , כ' בכסלו תשפ"א

כתב ההגנה של ערוץ 7: "היעד של איתמר בן גביר - דה לגיטימציה לשב"כ"-ערוץ 7
איתמר בן גביר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אתר האינטרנט 'ערוץ 7' הגיש הבוקר (ראשון) לבית המשפט השלום בירושלים כתב הגנה בעקבות תביעת הדיבה שהגיש נגד האתר עו"ד איתמר בן גביר.

התביעה, על סך מיליון שקלים, הוגשה בעקבות דיווח באתר ערוץ 7 על תוכן כתב ההגנה שהגישה הגב' גילת בנט במסגרת תביעת דיבה שהגיש נגדה בן גביר. בדיווח, שדומים לו פורסמו בשלל כלי תקשורת, צוין כי בכתב ההגנה של הגב' בנט הופיעה הטענה שבן גביר הוא "סוכן שב"כ".

כתב ההגנה המלא

בכתב ההגנה של אתר ערוץ 7, אשר הוגש על ידי עו"ד ברק קדם ממשרד 'ארבוס, קדם, צור' בירושלים, נטען כי תביעת הדיבה היא חלק בלתי נפרד מפעילותו הציבורית של מר בן גביר, שמטרתה "לעורר מדנים בין האוכלוסיות השונות וליצור דה לגיטימציה לשלטון בישראל בכלל ולזרועות האכיפה בפרט".

"כמו משחק שחמט, גם כתב הגנה זה יכול להיפתח באינספור פתיחות אפשריות שיחשפו את מופרכות התביעה של בן גביר. כמו משחק שחמט, גם למשחק המסוכן הזה בו פתח בן גביר בכתב התביעה מטרה אחת ויחידה: להרוג את המלך. לעשות דה לגיטימציה לזרועות השלטון במדינה ולחזור לימי האנרכיה של 'בימים ההם אין מלך בישראל איש הישר בעיני יעשה'. ימים בהם כל רועה עזים או נער גבעות יחפן יכול להוציא לפועל פעולת נקם רצחנית נגד חפים מפשע בתגובה לפיגוע או להטמין פצצה בבית ספר במזרח ירושלים בתגובה למעצר של נער גבעות אחר", נאמר עוד בפתיחת כתב ההגנה.

"היעד העיקרי של בן גביר בכתב תביעה זה, היא לצייר את השב"כ בקרב צאנו כגוף לא לגיטימי, אשר החברות בו היא ביזוי והשפלה", נקבע בכתב ההגנה. "אם יצליח בכך הוא יפגע בגיוס סוכנים מקרב הימין הקיצוני, סוכנים שעשויים לסייע למנוע פעולות נקם עצמאיות וטבח של חפים מפשע . תביעת ערוץ 7 והעומד בראשו היא רק כלי בדרכו של בן גביר אל היעד המסוכן הזה".

בכתב ההגנה מציין עו"ד קדם כי בחירתו של בן גביר להגיש את כתב התביעה דווקא נגד אתר ערוץ 7 מבין כל כלי התקשורת שפרסמו ציטוטים מכתב ההגנה שהגישה הגב' בנט אינה מקרית. "מבין כל גופי התקשורת הרבים שפרסמו את דבריה של גב' בנט שטענה כי בן גביר הוא סוכן שב"כ, בחר בן גביר לתבוע רק את ערוץ 7 – שפרסם את הדברים בעקבות הפרסום בערוץ 13 ובערוצים נוספים – מפני שערוץ 7 מייצג בעיניו את הימין המתון, ובעיני הימין הקיצוני הימין המתון הוא האויב".

את התביעה הגיש, כזכור, עו"ד בן גביר, בשמו, בשם רעייתו, ואף בשם ששת ילדיו הקטנים, תוך שהוא עושה שימוש בעובדת היותו האפוטרופוס שלהם. בתגובה לכך נאמר בכתב ההגנה, "גמביט הוא מושג בשחמט המתאר הקרבת כלים בפתיחת המשחק על מנת להשיג יתרון במשחק. כאשר זה נעשה בחיילי בדיל, זה מובן. אך כאשר בן גביר משתמש בילדיו הקטינים בניסיון לצבור נקודות זה מביך ומעלה תהיות שלא כאן המקום להעלותם".

"כאשר הורה משתמש באפוטרופסות הטבעית שלו על ילדיו כדי להשתמש בילדיו הקטינים כאמצעי במאבקו כנגד שירות הביטחון הכללי, הדבר חמור שבעתיים", נטען עוד בכתב ההגנה. עו"ד קדם הזכיר בנוסף כי גם ברמה המשפטית הפשוטה "אפילו אם יתקבלו מלוא טענות יו של בן גביר בכתב התביעה, לא נגרם לאשתו וילדיו כל נזק. כל שכן שאינם עומדים בתנאים הנוקשים של הלכת אלסוחה אודות הכרה בנזקיו של נפגע עקיף".

בנוגע לנזק שמר בן גביר טוען כי נגרם לו נטען בכתב ההגנה כי הפרסומים אודות עברו של בן גביר מלווים את הקריירה הציבורית שלו מאז החלה, "בין יתר השמועות אודות פועלו, מספר אנשים בעלי מעמד ציבורי והיכרות עם שדה הביטחון ייחסו לתובע פעילות כסוכן שב"כ. ביניהם, שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן, חבר הכנסת לשעבר פרופ' אריה אלדד ואנשים נוספים. כל אלה לא מנעו ממנו להגיע למעמד אליו הגיע בקרב השוליים של הימין הקיצוני".

"הטענה כי דווקא דבריה הזהים של גילת בנט, ודווקא דרך הצינור התקשורתי של ערוץ 7 , גרמו לו לנזק ממוני היא מופרכת. הנתבעים יבקשו מבית המשפט להורות לו לחשוף את ספרי הכנסותיו והוצאותיו, אשר יזימו את טענותיו", נאמר בכתב ההגנה.

לנוכח כל אלה נקבע בכתב ההגנה כי "כמדיניות משפטית לא ניתן לקבל נורמות של עולם תחתון המייחסות גנאי לשיתוף פעולה עם השלטונות, שיתוף פעולה שעשוי למנוע עבירות ובענייננו אף הבערת שנאה בין חלקי האוכלוסיות ורצח של חפים מפשע".

מעבר לכך מובהר כי על הפרסומים בנושא באתר ערוץ 7 חל הסייג לאחריות משפטית המופיע בסעיף 13(7) לחוק איסור לשון הרע, המתיר פרסום מידע על הנעשה בהליכים משפטיים על מנת להגן על עקרון היסוד של פומביות הליכי משפט ועל מנת לאפשר ביקורת חברתית וציבורית על המשפט, וכי "התביעה הינה בתמצית תביעת השתקה שנועדה להשתיק שיח ציבורי וביקורת לגיטימית על מעשי התובע ולהלך אימים על הנתבעים".

עו"ד ברק קדם
אישי חזני