גיבוש צנחנים. ארכיון
גיבוש צנחנים. ארכיון צילום: דובר צה"ל

לוחמי הצנחנים שמתגייסים הבוקר (ראשון) יהיו הראשונים להשתתף בפיילוט חדשני אשר צפוי לקצר ולפשט את תהליך המיון הפנימי בחטיבה.

על פי הדיווח בעיתון "ישראל היום", רגע אחרי שמאות הטירונים החדשים יעלו על האוטובוסים שיובילו אותם מהבקו"ם לבסיס האימונים החטיבתי, הם יפתחו בטלפונים החכמים שלהם יישומון חדש שפותח במיוחד לצורך כך.

ביישומון ישיבו הטירונים החדשים על שאלון שמחולק לכמה חלקים בנושאי תנאי שירות, שאלון רפואי, שאלון פרטים אישיים והעדפות לשירות - בגדודים וביחידות ה"אדומות" - מגלן ודובדבן.

באמצעות המענה על השאלון, שתוצאותיו ינותחו אוטומטית על ידי האפליקציה, הם ישובצו לתחנות השונות בבא"ח ויוכלו לדלג על חלק ניכר מטופס הטיולים המסורתי. "במקום שמש"קיות ת"ש, למשל, יתשאלו מאות חיילים, רק הלוחמים הרלוונטיים יגיעו אליהן, וכך גם החיילים שזקוקים לסיוע יקבלו מענה פרטני וגם לא ייפלו חיילים בין הכיסאות", מסביר רס"ן בר דיין, קצין משאבי האנוש של חטיבת הצנחנים.

אחד החלקים המסקרנים ביותר בשאלונים החדשים הוא החלק שעוסק בתחביבים של הלוחמים החדשים. בניגוד לעבר, אז נשלחו חיילים לקורסים שונים, דוגמת חובשים, באופן שרירותי ועל פי תחושות המפקדים, כעת באמצעות השאלונים יוכלו המפקדים לדעת במה עסקו הטירונים קודם לגיוסם וכך לשבץ אותם.

"בגלל ששדה הקרב משתנה, הוא מחייב שימוש בכלים טכנולוגיים מתקדמים שיסייעו לניצחון, ולכן אנחנו רוצים לאתר לוחמים טכנולוגיים, שאותם אנחנו מכנים 'לוחם־טק'", מסביר גורם בכיר את הרציונל מאחורי המיזם החדש, שיחל בחטיבת הצנחנים ובהמשך, לאחר בחינת התוצאות, יאומץ ככל הנראה על ידי שאר היחידות הלוחמות.

"מדובר ברווח לכולם ובאירוע מהפכני לצה"ל. אם מלש"ב היה אלוף העולם בהצלת חיים במד"א, אני רוצה שהוא יגיע לקורס חובשים; אם הוא היה מומחה ניווט במכינה קדם־צבאית, אני רוצה אותו כנווט חוד; ואם הוא התמחה בהטסת רחפנים, אין סיבה שלא ננצל את היכולת הזו בצבא. צה"ל הוא חברת ההשמה הגדולה במזרח התיכון, ומקבלים את הטובים ביותר של מדינת ישראל, ולכן אנחנו צריכים לדייק את החיילים ולמקם אותם בהתאם לכישרונות שהם מביאים איתם".