פסל המפגין שהוצב בכיכר פריז
פסל המפגין שהוצב בכיכר פריז צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הסרתו באישון לילה של פסל הברונזה במשקל 6 טונות שהוצב בירושלים עורר סערה רבה.

הצייר והפסל הרב תחומי איתי זלאיט שקשר עצמו למיצג, הורד בכוח על-ידי שוטרי משטרת ישראל, בזמן שהפסל פונה בעזרת מנוף. זלאיט שוחח עם בן כספית ודידי הררי ב-103fm על הנושא ועדכן בהתרחשויות.

יוצר הפסל, האמן איתי זלאיט סיפר על אירוע בו הוסר הפסל שיצר בדמות מפגין והדגיש: "אני לא נגד אף אחד, אני מתעסק בסמלים ובערכים. מתפקידי להציג מראה מול ההתנהלות הזאת. למה הפסל מברונזה? רה"מ הזה כמה שהוא יחזיק, 200 שנה הוא לא יחזיק. אם עוד 200 שנה יהיה ראש ממשלה אחר שיישכח שהוא עובד אצל הציבור הוא יוכל לראות את הפסל ולהיזכר שהריבון נתן לו את הכוח , האזרח או אזרחית".

הוא סיפר כיצד התגלגל הרעיון של הפסל: "הרגשתי שעל הרצף ההיסטורי של גיבורי ישראל צריך למקם על הרצף הזה את האזרחים והאזרחיות שמגיעים, אכפת להם והם שומרים על הבית. הם לא פחות מגיבורות וגיבורי ישראל האנשים האלה, יש לנו מלחמה מאוד גדולה פה בפנים, מנסים לפורר אותנו על ידי שנאה, פילוג, שחיתות, מה שיכול לשמור עלינו זה אחדות. הפסל הזה הוא כל אחת ואחד מאיתנו. אנחנו רק התחלנו פה מהלך זו הייתה יריית הפתיחה".

זלאיט שיתף כי בארבעת החודשים האחרונים צוות של 12-15 אנשים עבדו ללא הרף על הפסל. "מדובר פה בנס, הצלחנו להכניס למקום הכי מאובטח במדינת ישראל, אולי, פסל של 6 טון, משאית ענקית שמגיעה והופכת את כל המקום במשך חצי שעה גוש ענק של 6 טון מרחף באוויר". דידי הררי השיב בהפתעה: "זה מחדל, לא נס. באותה מידה זו יכלה להיות משאית תופת", ותהה: "כשרוצים להציב פסל צריך אישור?"

"אם נבקש אישור לשים את הפסל - לא נקבל"

האומן התייחס לדברים שאמר דידי הררי, והשיב: "לשמחתנו זו משאית של אהבה ולא של תופת. מבחינה בטיחותית בכל העבודות שלי הכי חשוב שאף אחד לא יפגע, כמובן שמהנדס בטיחות מאשר את כל הפסלים, השארנו מעבר של מטר וחצי, לא מפריע לתנועה. האקט עצמו הוא חלק מהאמירה האומנותית כי אם נבקש אישור לשים את הפסל לא נקבל".

הוא אף ציין כי: "משטרת ישראל עברה על החוק, היא הגיעה ללא צו, הסברתי להם שהפסל לא מסכן אף אחד. אני שואל את המפקד, למה אתה לא מאפשר לי 10 שעות למפגינים שהוא נוצר עבורם, הוא אומר שזה מפריע לסדר הציבורי. אמרתי לו - אתה מפריע לסדר הציבורי, מגיע בשבת, מחלל שבת, פוגע במאות אלפי אזרחים שומרי שבת כי כל כך חשוב לך להסיר פסל". דידי האזין לדבריו, ואמר בתגובה: "זה התחסדות לחלוטין, אתה גרמת להם לעשות את כל הדברים האלה ברגע שעשית משהו בצורה לא חוקית. תהיה מחאה ככל שתהיה, סיכנת אנשים שעברו בשבת, אתה גרמת לשוטרים לחלל שבת כי תפקידם להסיר כל דבר שלא נעשה בדרך החוק".

זלאיט טען כי, "אין לנו חוק, מספר העבירות על החוק שקרו הוא עצום, אפילו בורחים מאחריות. תשובה רשמית של העירייה, 'אנחנו לא קשורים לזה, זה אחריות המשטרה'. הנשק היחיד שלנו זה או דגל או מצלמה ובמצלמות שלי רואים את ניסים מעיריית ירושלים כאחראי שדרש את הפינוי, הם לא הסכימו להגיד מי נתן את ההוראה. אני אדם שהיה בצבא, עשה מילואים, אני אזרח שומר חוק. אני לוקח את האחריות כי אין לי ברירה, כי התפקיד שלי כאומן הוא להילחם על המקום של האזרח במדינה שרוצה לממש את הזכות הדמוקרטית שלו ולצאת להפגין, והממשלה הופכת אותו ללא לגיטימי, למסית, לשמאלני, למפיץ מחלות ולחייזר".

דידי טען כי "להפוך אותם לגיבורי ישראל זה קצת מוגזם. אני חושב שאם רוצים להחליף שלטון יהיו בחירות ,נלך להצביע ויגיד העם את דברו. מה שקורה בהפגנות זה אנטי דמוקרטיה לחלוטין". בן כספית הצטרף לדיון ואמר: "הפגנות הן חלק לא פחות חשוב מהדמוקרטיה, להגיד שזה אנטי דמוקרטיה זה לא להבין דמוקרטיה".