צדקה, עני
צדקה, עני צילום: ISTOCK

השבוע ציינו בעולם את היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות. מכבסת מלים ארוכה. ביטוי ארוך ומסורבל עם הרבה מוגבלויות. או אם נרצה לדבר ברור נאמר: ביטוי נכה מאד.

ואני ממש לא מדבר על הביטוי המסורבל "אנשים עם מוגבלויות". זה אמנם ביטוי מסורבל שלא פותר שום בעיה (כאילו שאם נאמר "אנשים עם מוגבלויות" מישהו לא יבין שמדובר בנכים). מה שבאמת מסרבל את הביטוי הוא שתי מלים מיותרות שיש בו: שוויון וזכויות.

נתחיל בשוויון. הרי לא מדובר כאן על שוויון. לא רק כאן. כשאומרים שוויון לעולם לא מתכוונים לשוויון. חפשו בגוגל את המלה שוויון ותגלו שאין אף מקום שבו אומרים שוויון ומתכוונים לשוויון. תמיד כשאומרים שוויון מתכוונים לאי-שוויון. מתכוונים להעדפה. כשאומרים "יחס שוויוני" מתכוונים ליחס מעדיף. 

אבל קוראים לזה שוויון. אם לנכים קוראים אנשים עם מוגבלויות, אז להעדפה קוראים שוויון. זה יותר יפה. לא רק שזה יותר יפה. זה הכרחי. להלן נסביר מדוע.

שוויון הוא במהותו בלתי אפשרי. אין ולא יהיו בעולם שני אנשים שוים. אין ולא יהיו בעולם שתי קבוצות אנשים שוות. העולם בנוי משוני, וכל ניסיון סדומי להשוות את הכל מוצא בסוף את הכל על הקו הנמוך ביותר. כבר בסדום ניסו להשוות את כל האנשים, והפכו אותם לאנשים עם מוגבלויות. 

ומכאן למלה השניה: זכויות. על אלו זכויות בדיוק אנו מדברים? אדם שעבד – יש לו זכות לקבל את שכרו. מי שגנבו ממנו – יש לו זכות לקבל את רכושו בחזרה. אבל איזו זכות יש לנכה שיעזרו לו?

העזרה והדאגה לחלש היא אחד הערכים הבסיסיים ביהדות, ואחד הדברים שהעם היהודי הצטיין בו מאז ומעולם. לא היה ולא יהיה מי שמצטיין בכך יותר מהעם היהודי. יהודים עוזרים לאחיהם מתוך אחוה, והצליחו לעשות זאת מצוין במשך שלשת אלפים שנה, בלי שוויון ובלי זכויות, פשוט מתוך אהבה.

אבל הדת החדשה לא מסוגלת להוציא משפט מפיה בלי להזכיר את שני אליליה. יהודי אומר "בעזרת ה' ", פרוגרסיבי, להבדיל, אומר שוויון וזכויות. לא חשוב ששתי המלים האלה לא רלוונטיות במקרה הזה. אלה שתי מלות הקסם. בלעדיהן אין ערכים.

היהודי עוזר לאחיו החלש מתוך אהבה ומתוך אחוה ומתוך רעות וכדי לקים את דבר ה'. הפרוגרסיבים, בני התרבות המערבית, לא מכירים לא את המלה "אחיו", לא את המלה "אחוה" ולא את הרעות. יש להם רק זכויות, זכויות וזכויות. מה לעשות? אנשים עם מוגבלות גדולה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו