דיון הקבינט ימשך מחר
''נתחיל בחיסונים בעוד כמה שבועות''

נתניהו: פתחנו את המשק והיתה עלייה פראית בתחלואה, אסור להמתין לעליה גדולה. בואו נחכה 24 שעות ונחליט לגבי צעדים לבלימת התחלואה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ' בכסלו תשפ"א | עודכן: 21:28

''נתחיל בחיסונים בעוד כמה שבועות''-ערוץ 7
חיסון לקורונה
צילום: ISTOCK

ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקש הערב (ראשון) להטיל מגבלות חדשות בעקבות העלייה המשמעותית בתחלואה בישראל.

''החיסונים בדרך, אני עובד על זה מסביב לשעון. אבל עד שהם יגיעו, וגם אחרי שהם יגיעו, אנחנו חייבים להוריד את התחלואה שנמצאת בתחילתו של גל שלישי", אמר נתניהו.

''אנחנו יכולים להוריד אותה, הוכחנו את זה. הורדנו את התחלואה ואת התמותה ברמה כמעט הכי נמוכה מבין מדינות אירופה. עשינו את זה כי לא היססנו לקבל את ההחלטות הנכונות בזמן. גם עכשיו אני לא אהסס להחזיר חלק מהמגבלות, וככל שנקדים להחזיר אותן - זמן המגבלות יהיה יותר קצר.

''יש כאן אור בקצה המגפה, אנחנו צריכים לעבוד ביחד, גם להביא את החיסונים, גם להטיל את המגבלות כדי שנוריד את התחלואה, ואנחנו יוצאים מזה", הוסיף ראש הממשלה.

מוקדם יותר אמר נתניהו בדיון קבינט הקורונה: ''פתחנו את המשק והיתה עלייה פראית בתחלואה. הגידול הגאומטרי לא נותן לנו אפשרות לחכות. אסור להמתין לעליה גדולה. זו טעות. להגיע לעליה גדולה ולהטיל סגר של שבועיים זה סבל גדול''.

ראש הממשלה הציע ''בואו נחכה 24 שעות ונקבל החלטה לגבי צעדים לבלימת התחלואה''. נתניהו אמר כי הדיון בקבינט הקורונה יימשך מחר בשעה 19:00 בערב.

שר הביטחון בני גנץ אמר לאחר דברי נתניהו ''נגיע לסגר שלישי. רק צריך כנראה לפני מדרגה נוספת''.

הממונה על הקורונה פרופ' נחמן אש סיפר בדיון כי התחלואה מזנקת באופן משמעותי. אש הזהיר כי ללא נקיטת צעדים משמעותיים, בתוך שלושה שבועות יהיו 7,500 נדבקים ביום.

הפרויקטור הציע להטיל ״ריסון מהודק״ בחנוכה, שפירושו סגירת המסחר בערים אדומות וכתומות, עם אופציה לסגר מלא בהמשך. "אנחנו בהתפרצות מחודשת. אפשר לראות את העליה במספר הבדיקות וגם את העליה באחזור החיובים. אנחנו בדרך להגיע לקצה גבול היכולת שלנו במספר הבדיקות ואז אחוז החיובים יקפוץ למעלה", אמר נחמן אש.

ממונה הקורונה קרא בקבינט הקורונה לא לקיים מפגשים משפחתיים גדולים בחג החנוכה ובחג המולד. ''צריכים להגביר את ההסברה, לא לקיים מפגשים גדולים, לקיים אירועים בצנעה'', אמר אש.

ראש המל"ל מאיר בן שבת סיפר לשרי הקבינט: "יש עליה מתמדת במצב התחלואה". הוא קרא לא לפתוח קניונים ולדרוש בדיקה כתנאי לבידוד ביתי לחוזרים מחו''ל וכן ''בדיקות למערכת החינוך כדי למנוע תנועה של אזורים אדומים לאזורים אחרים''.

שר הביטחון בני גנץ ביקש לקבל עדכון על הגעת החיסונים לישראל, ''אני סבור שנושא החיסונים מחייב הבהרה לכל הקבינט - גם מתי הם מגיעים, באיזה היקף. וגם מה מידת ההשפעה שלהם וקצב ההשפעה שלהם. בזמנו הייתה אמורה להיות וועדה שעוסקת בעניין החיסונים. הייתי שמח לשמוע גם על הדבר הזה''.

שר הפנים אריה דרעי הציע בדיון להשאיר בישראל את העובדים מהרשות הפלסטינית, כפי שהיה בגל הקורונה. נתניהו אמר: ''אני מסכים''.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת קבינט הקורונה כי אופן חלוקת החיסונים ייקבע על ידי ועדה מקצועית. ''בנושא ועדת החיסונים אני מבקש להבהיר: יש ועדה מקצועית שקמה ומטפלת בנושא החיסונים ואופן חלוקתם. יש להרחיק את הגורמים המדיניים ממנה, כך גם נהוג בעולם, בדקנו את זה במדינות אחרות וזה מה שעושים שם. מדובר בוועדה מקצועית לחלוטין", ציין נתניהו.

פרופ' אלי וקסמן ממליץ בישיבת קבינט הקורונה לבצע צעדים מיידיים לבלימת הזינוק בתחלואה. וקסמן מציע להחליט על סגירת הקניונים והשווקים שנפתחו, סגירת המסחר ברחוב ודחיית פתיחת הלימודים בחטיבות ובתיכונים.

שר הכלכלה עמיר פרץ הרים את קולו במהלך הדיון ואמר "אם נחליט שאנחנו סוגרים - זאת סטירת לחי לכל הציבור שנשמע להנחיות. אי אפשר להרוס כל חלקה טובה ולומר שניצחנו את הקורונה''.

ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' אלרעי-פרייס, אמרה בקבינט כי ''צריך הפרש של כמה שבועות בין מנות החיסון. נתחיל בחיסונים בעוד כמה שבועות במקרה הטוב, את השפעתם נראה רק במרץ''.

אלרעי-פרייס הסבירה מדוע חייבים להחליט כעת על הצעדים לבלימת התחלואה: ''אם נחכה לראות מה קורה ולא נגיב אנמנו נגיע לסגר שזה חמור יותר ואנחנו לא רוצים להגיע למקום הזה. כדי לא להגיע לשם אנחנו צריכים לעשות פעולות עכשיו''.