דוד בן גוריון
דוד בן גוריוןצילום: COHEN FRITZ - לע"מ

במהלך פגישת היכרות בין שגרירת שוודיה בפינלנד, ניקולה קלייס, לבין השגרירה הישראלית במדינה חגית בן יעקב, ציפתה לדיפלומטית מישראל הפתעה מיוחדת.

בעיתון 'ידיעות אחרונות' דווח כי קלייס הציגה בפני עמיתתה מכתב ששלח ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, לסבה ששימש כעיתונאי בשוודיה וערך בשנת 1951 כתבה נרחבת על מדינת ישראל.

"סבא שלה היה בצעירותו עיתונאי שעבד במגזין שוודי. המגזין ערך גיליון מיוחד על ישראל ושלח טיוטה שלו לדוד בן־גוריון, אז ראש הממשלה של מדינת ישראל הצעירה. בן־גוריון כתב לו בחזרה ובו הציג, בעברית, את החזון שלו", סיפרה השגרירה הישראלית

בן-גוריון כתב במכתב, "ישראל היא הצעירה במדינות, אך עם ישראל הוא מהעתיקים באומות. בהקמת מדינת ישראל הוגשם חלום דורות של העם היהודי לתקומה לאומית. אנו עוד בראשית דרכנו, כי המדינה הוקמה לא רק למאות האלפים היהודים שישבו בארץ מקודם – אלא לכל המוני ישראל הפזורים, הזקוקים ושואפים למולדת עצמאית, ומדינת ישראל הצעירה מרכזת כל מרצה ומאמציה בקליטת עלייה המונית ובהקמת הריסות הארץ".

"יותר מכל זקוקה האנושות כולה בשעה זו – לשלום, לקואופרציה ולידידות בין העמים, וידידות אמת תיכון אך ורק על יסוד הכרה הדדית", סיכם.