עישון קנאביס
עישון קנאביסצילום: ISTOCK

הכנסת עלולה, בשבועות הקרובים, לעשות מהלך חסר-אחריות, ולהתיר את הסם הידוע בשם קנאביס למסחר ולשימוש חופשי. כרופא וכרב בישראל, אני חש חובה לזעוק את זעקתי נגד הדבר הנוראי הזה.

ראשית, בואו נלמד מקליפורניה. כשמדינה זו הכשירה את הקנאביס, חשבו שבכך יושם קץ לגידול ומכירה בלתי-חוקיים של הסם. זה בדיוק מה שלא קרה. המגבלות  בחוק שהתקינו הינן כל כך מחמירות שלחקלאים פשוט לא היה רווחי לעסוק בזה – וכך דווקא צמחו מימדי גידולי המריחואנה הבלתי-חוקיים. יתר על כן, הגידול שהיה אמור להתרחש ברווחי מע"ם למדינה פשוט לא התממש, מאותה סיבה(CBS News, 60 Minutes- August 2,2020).

זאת נקודה חשובה, מכיוון שרק לפני שלושה חודשים, הופיע בתחנת חדשות ישראלית איש עסקים ישראלי-רוסי שהעלה את אותם טיעונים שהוכחו ככוזבים בקליפורניה: "חוקיות הקנאביס תגרום לגנגסטרים המגדלים את הגראס לנטוש את השוק והממשלה תרוויח במיסים." כן, בטח... עדיף לישראל למכור גז טבעי והיי-טק, מאשר גראס לו-טק  ((Low-tech!)

לא מה שההורים שלכם הכירו! 

האמת, זה דוקא לא כל כך לו-טק. מתברר שהקנאביס הנמכר כעת אין בו רק 2% THC (המרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי של הקנאביס) כמו שהיה בשנות ה -60, ה -70 וה -80. הגראס החדש היום הוא מינימום 20% THC, ואנשי עסקים באמת רציניים במדינת קולורדו בארה"ב מוכרים מוצרים עם 60% THC מאז הלגליזציה שם ב -2014. ומי שבאמת מבין דבר, יכול לעבד חומר בחצר האחורית שלו, באמצעות גז פרופאן פשוט, ולהגיע אפילו ל-90%. כמובן שחדרי המיון בקולורדו רואים את "כוויות החשיש" הנובעות מ"תאונות העבודה..." 

פירוש הדבר כי המחקרים מלפני 50 שנה ש"הוכיחו" שחשיש אינו מסוכן, אינם רלוונטיים לחלוטין למוצר של היום בעל עוצמה גבוהה פי 10-45.

יש הטוענים שלגליזציה תסייע במחקר: פרופ' איתמר גרוטו, לשעבר בכיר במשרד הבריאות, אמר, " לגליזציה תסייע מאוד לתחום המחקר הרפואי בנושא ההשפעות החברתיות והבריאותיות ארוכות הטווח של הקנאביס." האיש צוחק עלינו? מה, ישראל הקטנה אמורה להיות עכבר-המעבדה עבור כל העולם? 

הוא גם טען שמכיוון שכבר נקטנו בצעדים להפחתת הנזק של חשיש, נוכל להתקדם במלוא המרץ ולהכשיר אותו בכלל. איזו מין טענה זאת? לעניות דעתי, אם אתה יודע שהדבר מזיק, תתרחק ממנו-אל תהפוך אותו לחוקי!

זה לא כאילו אין כבר עכשיו נתונים רבים על תחלואי ונזקי הגראס. ד"ר בראד רוברטס( Google search: Dr. (Brad Roberts, ACEPnow, Marijuana  מציין שיש בקולורדו יותר חנויות מריחואנה – יותר מפי 2 – מאשר מסעדות מקדונלד'ס (424 לעומת 202)!  אני לא יודע אם אתם מוכנים למראה הקפקאי הזה של יותר חנויות חשיש מאשר דוכני פלאפל; אני לא. 

ובכלל, ד"ר רוברטס מסיק מהמצב הכללי במדינתו שאין פיקוח יעיל על המסחר בסם. קונים באים לחנות קנאביס ומבקשים סם מהמוכר גם אם זה רק לאולקוס, או למחלת לב או לכאבי פרקים -והקופאית ,ללא התמחות רפואית בכלל, מוכר 60% THC  קנאביס ללא השגחה רפואית. המסקנה פשוטה: אסור להתייחס למריחואנה כמו סוכריות הנקנות בחופשיות במכולת, אלא כאל תרופה הנרשמת לנזקקים אך ורק על ידי רופאים.

הנזקים הבריאותיים הידועים שנגרמים עקב השימוש בחשיש מתחילים בלב ובכלי הדם: השימוש החריף בסם הזה גורם לכיווץ כלי הדם ולעליית הדופק - ושימוש כרוני וכבד גורם לטרשת עורקים מואצת( Google: Rezkalla and Kroner, Marijuana)). בשל התופעה הראשונה, ישנם מקרים מתועדים של התקפי לב בקרב צעירים בריאים בגיל 20 – גם כאשר יש להם עורקים כליליים נקיים! כמו כן, אירעו מקרי שבץ מוחי אפילו בקרב ילדים בני  15.

ההשפעות הכרוניות הינן מרתקות בצורה מחרידה שרק רופא יכול להעריך. על ידי גרימת טרשת עורקים מואצת-  מה שנקרא עורקים קשים – חשיש מביא להזדקנות העורקים בטרם עת. עורקיו של בן 25 המשתמש באופן כרוני בחשיש יהיו כמו של בן 35. זה חשוב ביותר, מכיוון שרופאים בדרך כלל אינם חושבים שבחור בן 25 שנמצא בחדר מיון עם כאבים בחזה סובל מהתקף לב, ועלולים לשחרר אותו בטעות הביתה - למות שם. 

ד"ר עמל מאטו, אחד המומחים המובילים בתחום בעיות לב וחדר מיון בארה"ב, רואה בכך בעיה כה נפוצה ככל שיותר מדינות מכשירות את החשיש, יהיה צורך לשנות אלגוריתמים לאבחון מתקפי לב כך שיכללו את גורם החשיש.

האם אין לנו מספיק התקפי לב ושבצים בישראל, שהכנסת צריכה להוסיף עליהם על ידי לגליזצית הקנאביס? 

אין עוררין שחשיש גורם לפגיעה קוגניטיבית ומוטורית, שיקול דעת לקוי וחוסר קואורדינציה- בקיצור, מצב הדומה לשיכרון מאלכוהול. כאן אני אצטט רופא אחר בקולורדו, ד"ר מאט זוקרמן, שנשא דברים בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לרפואה דחופה  (AAEM) לפני שנה: 

"ב-77%  ממעצרי נהגים שיכורים בקולורדו, היה מעורב גם חשיש וסמים אחרים, ומה שיותר מדהים הוא שב-44אחוזים היה רק חשיש ולא שום סם אחר כמו אלקוהול."  פירוש הדבר שמשתמשים בחשיש נהגו בצורה כזאת פרועה ששוטר עצר אותם, וכמעט במחצית המקרים, הרוצח הפוטנציאלי היה שיכור דוקא מקנאביס.

אנו צריכים יותר תאונות דרכים?!

ד'ר זוקרמן הוסיף: "נתוני מכון הביטוח לבטיחות בדרכים (IIHS)  בקולורדו מראים כי למשתמש בגראס יש סיכוי גבוה פי 1.9 להיות מעורב בתאונת דרכים, וסיכון גבוה פי 2.1 להיות מעורב בתאונה קטלנית." ישנו גם דיווח כי נהגים ששיקול-דעתם נפגע עקב שימוש בגראס, נוטים פחות לחגור חגורת בטיחות, ובכך מזמינים פגיעה קשה יותר. 

וזהו באמת הטענה הכבדה ביותר נגד לגליזציה: יש לנו בישראל נהגים גרועים מספיק, וכן מספיק תאונות קטלניות, מבלי להוסיף את גורם הקנאביס. האם כבר שכחנו שמשפחת עטר מהיישוב פסגות, בת השמונה נפשות, נמחקה כליל על ידי נהג פושע שצרך כמות גבוהה של קנאביס לפני שנתיים?

חברי כנסת המציעים ודוחפים לליגליזציה הינם מתרשלים באופן פלילי. הם אמורים לדעת שזה יביא לכך שתרחיש הבלהות הזה יחזור על עצמו שוב ושוב בעתיד.

יש מספיק יין, בירה, וודקה, וויסקי וכו' הגורמים מספיק אלימות במדינה שלנו – כבר 11 שנים ראיתי את זה באמבולנסים של מד"א, ובחדרי-מיון מאז 1996– שברור לי שמה שלא חסר לנו עכשיו זה להוסיף לזה חשיש חוקי.

ויש עוד: בקולרדו, הליגליזציה גרמה למגפה של ילדים צעירים שלא יודעים לקרוא, שנכנסים לארונות של הוריהם ונתקלים במה שנראה להם כממתקים, אבל הם בעצם מאכלי-קנאביס (כן, יש כזה דבר) ,מורעלים על ידיהם, וחייבים טיפול בבית חולים. (חפשו בגוגל: מאכלי קנאביס דמויי ממתקים; תמצאו דובי-גומי, טבעות ג'לי, ועוד ועוד, בעטיפות מוכרות.) 

לבסוף, לרפואה תעסוקתית ישנה בעיה בחוסר-הקואורדינציה של פועלים הצורכים חשיש בכך שהם נוטים יותר להיפגע בתאונות עבודה. 

בקיצור, גם אם הכנסת תוציא את הקנאביס מרשימת הסמים הפליליים, אסור לה בשום אופן לעשות לה ליגליזציה באופן גורף. זה פשוט מסוכן מדי ומזיק מדי.  

יש לי נסיון רב ומר בעניינים אלה. בשנים האחרונות, האבטלה בארה"ב היתה כל כך גבוהה שפשוט לא היה לאמריקנים שום דבר אחר לעשות בחיים, חוץ מלהשתמש בסמים למיניהם. טיפלתי במדינת אלינוי ביצרני ומשתמשי אמפטמינים מתוצרת בית; בבן 12 עם שחמת כתוצאה משימוש באלכוהול תוצרת-הבית של אביו המובטל ממכרי-הפחם בקנטקי; במכורים לאופיואידים ברחבי קנטקי, מערב וירג'יניה ופנסילבניה- כולם מובטלים מבתי חרושת לפלדה שעכשיו נמצאים ביפן; באינדיאנים מובטלים עם מחלת שחמת הכבד בני 25 באריזונה; ועוד ועוד. ישראל לא צריכה ללכת בדרך הכושלת הזאת.

העם היהודי לא חזר לארץ הקודש כדי להסתובב בערפול חושים כתוצאה ממריחואנה. אנחנו לא צריכים לרשת את בעיית המריחואנה האמריקאית.

זוכרים את מודעות הטלוויזיה בשנות ה-80 וה-90 של המפלגה הירוקה שרצה בבחירות לכנסת? חשבנו שזו בדיחה. 

אכן בדיחה – מאד מסוכנת. אנא כתבו לחברי הכנסת, לפני ה-11 לחודש דצמבר, ואמרו להם שאתם מתנגדים נחרצות ללגליזציה של קנאביס בישראל.

לתזכיר חוק אסדרת שוק הקנאביס לחצו כאן