ההצבעה בועדת הכנסת על פיזור הכנסת ערוץ כנסת

צעד נוסף בדרך לבחירות. ועדת הכנסת אישרה ברוב של 10 תומכים מול נמנע אחד כי הצעות החוק לפיזור הכנסת שאושרו ביום רביעי בקריאה טרומית יידונו בוועדת הכנסת.

ההחלטה התקבלה לאחר שסיעות ימינה והרשימה המשותפת החליטו לתמוך בהותרת הדיון בועדת הכנסת, בניגוד לעמדת הליכוד שדרש להעביר את הדיון לוועדת חוקה בראשה עומד ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה אשר יכול היה לקבור אותה.

כחלק מהאסטרטגיה שמטרתה לגלגל את האחריות לפיזור הכנסת על כחול לבן, החליטו בליכוד, בש"ס וביהדות התורה להחרים את ההצבעה בוועדה. מדובר בצעד סמלי מאחר שלכחול לבן יש כאמור רוב בוועדה. עם זאת, ח"כ עוזי דיין מהליכוד השתתף בהצבעה ונמנע.

בעקבות השגת הרוב החרימו נציגי הליכוד, יהדות התורה וש"ס את ההצבעה בוועדת הכנסת. יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) הסביר: "לא נצביע בעד פיזור הכנסת - שכולם יראו שכחול לבן גוררת את ישראל לבחירות".

"נוח לנו שיראו מיהו זה שיפזר את הכנסת", הוסיף ח"כ זוהר ופנה ליו"ר ועדת הכנסת: "אתה, ח"כ איתן גינזבורג מכחול לבן, עומד בראש הוועדה ותפזר את הכנסת במו ידיך".

ח"כ גינזבורג הגיב: "ואת זה אומר מי שהגיש הצעת חוק לפיזור הכנסת 40 יום לאחר כינונה". זוהר ענה: "אני מתקשה להבין את השיקול הפוליטי הבסיסי של כחול לבן. זה נראה כמו 'תמות נפשי עם פלישתים', להחריב את הבית על כל יושביו".

בסיום הדיון הבהיר ח"כ גינזבורג כי יקדם את החקיקה במהירות, וכי יתכן שהדיון הראשון בהכנת החוק לקריאה ראשונה ייערך כבר היום לאחר ישיבת המליאה.