"להעביר משברים זוגיים בהומור"

בכנס 'על הניסים ועל הנישואים' תרצה השחקנית והיוצרת חנה כהן-אלורו על התמודדות עם משברים דרך הומור, הומור עצמי וחזרה לפרופורציות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"א בכסלו תשפ"א | עודכן: 09:57

"להעביר משברים זוגיים בהומור"-ערוץ 7
חנה כהן
נוראל זאבי

ביום ראשון הקרוב יקיים מיזם 252 כנס זום מיוחד תחת הכותרת 'על הניסים ועל הנישואים'. בין המרצים שישתתפו בכנס גם השחקנית והיוצרת חנה כהן-אלורו והנושא עליו היא תדבר הוא 'לצחוק או לבכות? הבחירה איך להגיב למשברי זוגיות וחיים'. שוחחנו איתה על הרצאתה הצפויה.

"החיים מזמנים הרבה סיטואציות ואנחנו בוחרים איך להגיב לכל סיטואציה", אומרת כהן-אלרו הרואה כבסיס חשוב לזוגיות ומשפחה את היכולת לראות סיטואציות מורכבות וגם קשות דרך מסננת של הומור ובפרספקטיבה אחרת.

הכנס 'על הניסים ועל הנישואים' יתקיים ביום ראשון הקרוב. להרשמה ללא עלות לחצו כאן.

מניסיונה האישי היא מספרת כי הדברים לעיתים תלויים בבחירתה שלה כמה הומור היא מכניסה לסיטואציות, "ריבים ופיצוצים בתחילת הדרך היו הדבר הכי דרמטי, אבל ככל שהזמן עבר וגדלנו וצמחנו ראיתי שאנחנו יכולים גם לריב ממש וגם לצחוק ממש".

כהן-אלורו מדגישה כי חשיבות השיח על הנושא בתקופת טרום הנישואין וראשית הקמת המשפחה היא מאוד רבה, וגם זאת מניסיונה שלה המלמד כמה אותו מסר היה חסר לה. "דיברו על זה הרבה פחות לפני 16 שנה. אני זוכרת את עצמי בסעודת אמנים כשאמרתי שאני מכוונת על שלום הבית שלי וכולן הסתכלו עליי בשוק, כי אלה היו דברים שלא אומרים אותם. היה לי קל להתחתן אבל הרבה יותר קשה להישאר נשואה. היום מדברים על זה הרבה יותר".

"חשוב לי להציף את זה כי אנשים היום מאוד נבהלים מהמורכבות", היא אומרת ומדגישה את החשיבות של החיים בשמחה ובאהבה לצד המורכבות השוני והמריבות המלוות את חיינו, ולשם כך נכון להשתמש גם באפיק זה של צחוק. האם תמיד ניתן להשתמש בכלי זה? האם השימוש בו לא יכול לפגוע בצד השני העלול לראות את הצחוק כזלזול במה שחשוב לו כל כך? כהן-אלורו מדגישה: "זה מאוד תלוי איך צוחקים על דבר. זו העדינות שאותה צריך כל קומיקאי, לדעת את הגבול בין מה שמצחיק ומה שפוגע. כולנו, גם קומיקאים, נופלים בזה. מה שמצחיק אותנו ממש לא מצחיק מישהו אחר. זה נתיב בזוגיות שצריך לבנות גם בזוגיות וגם בהורות, יש ילד שצוחק ושמח מדברים מסוימים שילד אחר לא צוחק מהם כלל".

הכנס 'על הניסים ועל הנישואים' יתקיים ביום ראשון הקרוב. להרשמה ללא עלות לחצו כאן.

"אני חושבת שכל זוגיות חייב שיהיה בה הומור עצמי. ללא הומור עצמי אפגע כל הזמן מדברים, ולומדים את זה. ככל שמודעים מזה יותר שמחים מכך שאפשר להתפקע מצחוק מסיטואציות הכי קשות", אומרת כהן-אלורו ומספרת על אירוע מחיי משפחתה כאשר היא ובעלה נסעו עם הילדים לטיול ובדרך המהומה ברכב הייתה עצומה וכדי לצאת ממנה עצרו לרגע לתדלק, שם, מחוץ לרכב, התפקעו מצחוק מהסיטואציה המשפחתית.

האם ניתן לצחוק בתוך הסיטואציה? "אפשר ללמוד הכול, גם איך לאהוב אדם שקשה איתו, איך לריב באהבה ואיך לכעוס נכון. צריך למוד איך להשתמש בכל רגש. לכל רגש יש צורך, גם לשנוא ולכעוס, אבל אם מכל שוני אני מתכווצת יהיה קשה מאוד".

עוד היא מספרת על חברה שלאחר חמש שנות המתנה לזוגיות, התחתנה אך מיד אחרי חתונתה קוננה על כך שהיא הפכה למפלצת בעיני עצמה, היא כועסת ועצבנית כל הזמן, אבל "כולנו כאלה. זה באמת מורכב לחיות פתאום עם עוד אדם".

ומה באשר למי שאין לו הומור עצמי? האם מדובר בדבר נרכש או שיש מי שכבר לא יצליח להשתמש בכלי הזה? "יש גם קפוצי פנים ומרירים ואין לנו אלא להתפלל לישועתם הקרובה...", אומרת כהן אלורו ומוסיפה כי גם היא עצמה "בסיטואציות של קושי אני לא תמיד בהומור. לפעמים זה אמיתי, קשה כי יש משהו ששובר לי את הלב והוא קשה לי, אבל בממד הזמן הדברים נבחנים אחרת".