הצלחה גדולה בדייט מורכבת מפרטים קטנים

המטפלת החברתית גל כהן תספר בכנס 'על הניסים ועל הנישואים' על השפעת מיומנויות חברתיות על הדייטים בפרט ועל מפגשים בינאישיים בכלל

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב בכסלו תשפ"א

הצלחה גדולה בדייט מורכבת מפרטים קטנים-ערוץ 7
גל כהן
עצמי

בין הדוברים בכנס 'על הניסים ועל הנישואים' של מיזם 252, כנס שיתקיים ביום ראשון הקרוב, תשתתף המטפלת החברתית גל כהן שתדבר על הדיוקים הקטנים לדייט הגדול. שוחחנו איתה לקראת האירוע.

להרשמה ללא עלות לחצו כאן.

"כשאנחנו במפגש עם אנשים, בין אם מדובר בדייט של היכרות או כל מפגש אחר, יש את הדברים הקטנים שנקראים מיומנויות חברתיות, שהם כרטיס הכניסה שלנו למפגש עם אנשים", אומרת כהן ומזכירה כי כיום "במסגרת עבודה נותנים מקום למיומנויות חברתיות. האנשים שמצליחים היום הם אלה שהתקשורת האישית טובה, כך גם כשמתקבלים לישוב ועדות בוחנות את המקום שלנו בתוך קבוצה. אנחנו מבינים יותר ויותר את המקום המשמעותי של מיומנויות חברתיות".

לדבריה לא מדובר בהכרח בטבע מולד או לא מולד אלא "מדובר בשריר שעובדים עליו. אנחנו מתאמנים על מיומנויות חברתיות. כשאני מודעת לכך שחיוך או קשר עין הוא מיומנות חברתית אני יודעת לתת לזה דגש". המיומנות הזו דורשת אימון על מנת שלא להגיע למצב שבו הרגל שהתאמנו עליו אינו בא על חשבון מיומנויות חברתיות אחרות.

"מדובר באימון לכלל התקשורת עם אנשים, ובדייט זה מגיע לעצמות גדולות יותר כי יש בו משהו אינטימי יותר. להיפגש עם מי שלא מיישיר מבט ויש לו פרצוף רציני זה מאוד מרתיע ומרחיק, ואנשים נופלים בפח בקשר בינאישי כשאין להם את הכלים הקטנים שיכולים לפרוץ עולמות אם רק יהיו מודעים לכך".

"רואים את זה גם בילדים. ילד עם קושי חברתי כי יש לו טעויות במיומנויות החברתיות, כמו שהוא לא מחייך או לא אומר מילה טובה ופרגון שיכניסו אותו למעגל".

כהן מציינת כי למרות שלעיתים נראה שהדברים הללו ידועים וברורים, גם למבוגרים הם לא מספיק ידועים והם לא מודעים לצורך באותן מיומנויות. "לא כולנו מודעים לזה. אנחנו חיים באוטוסטראדה של החיים ולא תמיד עוצרים כדי לראות מה תוקע אותנו. כשאנחנו מודעים לזה ורואים את הדברים ונותנים להם שם אנחנו בוחנים אפילו את איכות הדיבור שלנו. אם אני מדבר מהר, האם אני גם מאפשר לשני לדבר? האם השני נוכח גם הוא כאן? אנחנו רואים את זה הרבה אצל מבוגרים. אנחנו חיים ברצף ובריצה ולא תמיד מודעים לטעויות".

עוד היא מספרת כי לעיתים הליקויים והטעויות עוברים במשפחה. "כשאני מתמודדת עם ילדים ורואה את הקשיים החברתיים, לא פעם כשאנחנו פוגשים את ההורים אנחנו רואים שמדובר בדפוס מהבית, טעויות שקיימות גם אצלם וכשהם מתקנים הילדים לומדים".

הכנס 'על הניסים ועל הנישואים' יתקיים ביום ראשון הקרוב. להרשמה ללא עלות לחצו כאן.