רוצים להרוויח מלא כסף?
רוצים להרוויח מלא כסף?צילום: איסטוק

"שעתיים ביום ויש לכם הכנסה ‘פאסיבית’ של 12,000 שקלים", כך נפתח לו הבוקר שלי, הודעה שקיבלתי מחבר קרוב, ‘תצטרף גם’ הוא אמר.

נכנסתי לקישור (טעות איומה, מאז אני עובד בתוספי בלוק לחסימת טרגוט לכל פרסום ופרסום שלהם) במיני-סייט הקצת מוגזם, הרגשתי כאילו טראמפ בכבודו ובעצמו עיצב להם את האתר, מלא הוד והדר.

באותיות קידוש לבנה היה כתוב ‘האקדמיה’ אנשי ה2021- ממש כאל פיצחו את סוד היקום הגדול. ובאותיות מרורי גידוף ‘אנשי ה-8 עד 17’ כך הם קראו לי ולכל מי שאני מכיר, אנשים שעובדים מהבוקר עד אחרי הצהרים, ויותר.

מיותר לציין שזה הרגיז אותי, ממש הרגיז אותי, בדרכי לנשום אוויר של בוקר מוקדם בגג עם קפה שחור ישן שמצאתי בארון דירתו של חברי בעיר הגדולה, השעה 6 וחצי בבוקר, אני על הגג ברחוב וייצמן תל אביב לוגם שחור חזק שלא עורבב בתנועה סיבובית.

ובמרפסת שממול יושבת לה גברת צעירה וביד רמה לפחות כך זה היה נשמע, ניהלה צוות עובדים במשרד הפקות, הם דיברו על סיכום אירועי העצמאות שערכו בשיא הקורונה כך שמעתי בראשי פרקים. זה הזמן לציין לקוראים מזמן אחר – אנחנו נמצאים בלב ליבה של תקופת הקורונה המשוגעת, אסור כ"כ לצאת מהבית, אלא אם אתה חיוני, או צריך לקנות שידה באיקאה. ונחזור לסיפור, את הפגישה היא ניהלה בזום היה נדמה לי עם צוות גדול ועם קול עבה של בוקר, זה הרגיש לי פגישה סופר פרודוקטיבית ועניינית.

עמדתי מולה על הגג תוך כדי שאני לועס את חתיכות הקפה שבפי וחייכתי. חזרתי לטלפון שבסלון ורציתי לשלוח משוב לאתר ולתת עצה – תשנו לאנשי 6 עד 17.

בזמן שאנשי האקדמיה של אפלטון ב2021 מציעים לי ולחברי לעבוד מהבית, שעתיים ביום בשכר של חמש ספרות, מול אותה בחורה צעירה מהמרפסת שדפנטלי לא עובדת שעתיים ביום, אמנם מהבית כי כולם עובדים מהבית בימים אלו, אבל יום עבודה רגיל, במשרד וירטואלי.

אבל רגע, תעצור הכל אמרתי לעצמי, תוך כדי שהעיניים שלי עוצרות מול משפט מחץ כל כך סוקרטי, כ”כ בועט. "אל תתנו לבני המשפחה והחברים אותם אנשי ה8 עד 17 להוריד אתכם מהחלום הגדול, וכשהם ינסו תגידו להם, אני לא עבד של הזמן, הזמן הוא העבד שלי".

תהיתי בכבדות איומה, אולי אני בעצם החתרן, אולי אני הוא – החברים ובני המשפחה, אנשי השמונה עד חמש, שמורידים לאבדון חלומות של חברים אחרים שרק רוצים שהזמן יעבוד עבורם?

והחלטתי שאני נכנס לעובי הקורה, שאני אורז מוצ’ילה כבדה ויוצא לטפס על הר סיני, כמה שאפשר מבלי לשלם לאף ניו אקדמי של מושיעי הדור.

אז צפיתי בסרטון, וקראתי מאמר, וצפיתי בעוד סרטון, ועוד מאמר ופוסט ממש ממש ארוך בפייסבוק, ואפילו קיבלתי קורס ראשון חינם. אגב, קיבלתי אותי ממש בחינם והוא שווה עשרת אלפים שקלים. הריעו לי! שעה וחצי ישבתי ובשקידה למדתי קורס שקבלתי בחינם.

וכך במשך כמה שעות גופי לא הרפה והמשכתי עד שאגיע למנוחה ולנחלה, עד שאקבל את התורה. אל מול השאלה, האם להתקשר לבוס שלי ולראש החוג באוניברסיטה בה אני לומד, ולומר להם בקול מורם “חברים! אני לא עבד של הזמן, הזמן הוא העבד שלי, ואתם אנשי השמונה עד חמש היקרים, אני? אני לא צריך אתכם. לא צריך את העבודה ובטח שלא את הלימודים”.

או בכלל שאומר להם, בוקר טוב, ותודה על ההזדמנות להיות חלק מהמשרד, שמפרנס אותי ונותן לי ערך מוסף לחיים, ולהיות חלק מהאקדמיה שנותנת לי לאט לאט כלים ויכולות להיות חזק, להתמודד עם המידע הכה רב שמסתובב לו בעולם, להתפרנס, לחיות בזכות עצמי ויותר מהכל לדעת ולהבין.

טוב זה באמת לקח זמן, אבל אחרי יומיים שאספתי מפה ומשם, ממאמר, למאמר, להדרכה, וולוג, וויבנר, כן ירבו. אבל לא. אני לא רוצה שהם יתרבו, כי המסקנה אליה הגעתי היא מאוד ברורה!

אם הסנדלר הולך יחף, מה זה אומר על טיב נעליו? ובעברית, אם אותם שיבוטים של טראמפ, יחצן מסיבות וסוקרטס היו עובדים שעתיים ביום, הייתי עוזב הכל ומצטרף לאקדמיה של 2021, מצטרף לעשות כסף מהאינטרנט כך הם קוראים לזה, כאילו שהאינטרנט בכבודו ובעצמו ישלם לי. אבל לא, ממש לא!

הם לא עובדים שעתיים ביום. וסביר להניח שהם עובדים יותר ממני, אני גם לא קונה את הסו-קולד אידאולוגיה שלהם להפוך את העולם למקום טוב יותר בעזרת הכסף הקל ויותר מזה, הם באמת טובים בללמד איך לשווק בעידן החדש, אבל ממש לא באיך להיות בני אדם. כי כשהם פונים, מאתרים ומפלחים בדיוק את אותו הסטודנט הצעיר, את אותו החייל, את אותה גברת שבדיוק עכשיו בין עבודות, ואת אותו סבא מלא באנרגיה שרק מחפש את החיים שלו עם הדור החדש. אותם שכבה חלשה בתקופה חלשה, אלו שאין להם היום או מחר אלפי שקלים מיותרים, ולב מלא. ולהפך. אבל בכל זאת בחרתם בהם. הם הקהל יעד שלהם, הם הסטודנטים שלהם, והם המנוע הכלכלי החזק שמאפשר להם בבוטות להמשיך, להמשיך, להמשיך.

ולסיכום, עבודה זו עבודה, וחלומות הן רק חלומות, ובינן תהום, ואתם חברים יקרים אל תפלו לתהום, תעמדו חזקים ואיתנים ותמצאו את הפינה שלכם בעולם, הפינה של האהבה, הפינה של הפרנה, עם החוזקות שלכם, והעצמאות שלכם, יחד עם המשפחה והחברים שסביבכם. כי אם יש דבר אחד עליו אני מסכים עם אנשי ה2021 זה: שאין דבר העומד בפני הרצון, חוץ מהרצון עצמו. ואם תרצו אין זו אגדה.

מספר נקודות חשובות:

1. באמת אפשר להרוויח כסף (לא מהאינטרנט כפי שהם מציינים אך בהחלט באמצעות) אלא מעבודה קשה של בניית מוצר, ניתוח קהלים, ושיווק מאסיבי. אבל זו עבודה, מלאה. ממש יום שלם יותר מ8 עד חמש. בדיוק כמו מספר השעות שהמרצים המכובדים של האקדמיות הללו עובדים.

2. אפשר לעבוד שעתיים ביום ולהרוויח המון כסף, בדיוק כפי שאפשר ללמוד שנים רבות, להתמקצע בתחום, לעבוד בו שנים להפוך להיות אוטוריטה חזקה, לעבוד שעתיים ביום והרוויח שכר של חמש ספרות. זה אפשרי, אך כמו טייס וכמו רופא, אחרי הרבה שנים השכר אכן מתגמל ביחס לשעות העבודה.

3. פשר לשלב כמו שהם טוענים, ולהמשיך לעבוד בעבודה ‘רגילה’ אך לא להרוויח סכומים גדולים, והשעות שוב, הן לא שעתיים, זה בטח לא מספיק בהתחלה של הדרך.

4. שיווק באינטרנט זה מקצוע, בדיוק כמו מוסכניק, יש טובים וטובים פחות, הטובים יותר הם אלו שלמדו יותר, אלו שנגעו יותר ובדרך כלל הטובים הם אלו שיש להם אינטגרטי גבוה, לפחות לאורך זמן. הפחות טובים פשוט נעלמים תוך שנתיים שלוש, וחוזרים עם שם אחר, אתר אחר ושירות ומצר חדש ומהפכני.

5. אל תערבבו בין שיווק באינטרנט לבין נוכלות של מכירת מוצרי חברות פיקטיביות בסיון, או כת מכירות של חופשות בעולם. והדרך להבחין ביניהן היא תשלום בתחילת הדרך, ויותר מהכל מי שאתם לא יכולים בלעדיו או בלי הפלטפורמה והמוצר שלו, אני מבטיח לכם שאתם גם לא צריכים אותו.

6. עולם השיווק באינטרנט הוא עצום, אם למדתם מפיו של מומחה בתחום אחד, בסוג מוצר אחד, בקהל ייעד אחד, סביר להניח שלא תצליחו לממש את הפרקטיקות שלמדם, ואת הכלים שרכשתם מול קהלי יעד אחרים, עם מוצר אחר, עם שירות אחר, הרשת היא זירה ענקית, רספונסיבית ודינמית המלאה במסלולים סבוכים שמשתנים כל הזמן, יש ללמוד הרבה מאוד על בסיס יומי, ולהיות עם יד על הדופק, בדיוק כמו ברוקר, הכל משתנה, הכל זז וכל הזמן.

7. והכי חשוב, בבקשה מכם, אם החלטתם שזה אתם, ואתם הולכים להיות הפרופסורים הגדולים שיצאו מהאקדמיה של 2021, בבקשה תעבדו מול לקוחות, תמכרו, אל תבלפו, תמכרו מוצרים טובים, תהיו הוגנים, ואל אבל בבקשה אל תשכנעו אנשים שנמצאים במקום חלש לשלם לכם כסף שתלמדו אותם את סוד המקצוע, לוטו וטוטו עושים את זה מספיק טוב.

אביאל ליבמן, הינו מנהל בארגון מקימי, עמותה חברתית הפועלת לסייע למשפחות אשר נקלעו למצוקה כלכלית ומשפחתית.