עודד פורר
עודד פורר צילום: קובי ריכטר/TPS

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), יו״ר הוועדה לקידום מעמד האישה, הקובעת כי הורה שהורשע ברצח או ניסיון רצח ההורה השני יאבד את הזכויות על ילדיו.

חוק האפוטרופסות נועד להגן על קטינים שנפגעו עקב ביצוע עבירות חמורות של רצח וניסיון לרצח בין הוריהם , וכן עבירות אינוס או מעשה סדום שנעשו נגדם על ידי אחד מההורים.

ח"כ עודד פורר אמר כי ''בזמן שממשלת ישראל ורבים מהח"כים עסוקים בפוליטיקה ובמשחקי אגו אנחנו בישראל ביתנו ממשיכים לעבוד לטובת הציבור ומעבירים בקריאה ראשונה חוק האפוטרופסות. לא נאפשר למצב שבו הילד או הילדה שלעיתים היו עדים לרצח או לניסיון הרצח או קורבן של אונס או מעשה סדום להמשיך ולהיות תלויים בפוגע כדי לקבל טיפול רפואי, פסיכולוגי, חינוכי או יציאה מהארץ''.

הצעת החוק נולדה לאחר מפגש של פורר עם אמה של שירה איסקוב ונועדה למנוע מצבים בהם האב או האם ממשיכים לקבל את האפשרות לקבוע באילו מערכות חינוך ילמדו ילדיהם, אם יתאפשר להם לצאת מהארץ ואם יקבלו הילדים חיסון, כפי שקרה לאחרונה עם בן זוגה של איסקוב שניסה לרצוח אותה.

עודד פורר: ממשיכים לעבוד לטובת הציבור

ח״כ גדעון סער מהליכוד שיזם הצעת חוק דומה, אמר במליאה כי "הכנסת שתאשר את החוק הזה מעבירה מסר ערכי חשוב: רוצח לא יכול להיות אבא. אבא לא יכול להיות רוצח. הכנסת עושה דבר מוסרי ממעלה ראשונה כשהיא קובעת שלילת האפוטרופסות למבצעי עבירות חמורות כמו רצח, ניסיון לרצח ואונס קטין שמתבצעות בתוך התא המשפחתי. המקום שאמור להיות מקום מוגן והופך לשדה קטל".

"אנחנו מאזינים לזעקת הקורבנות וגם למשפחותיהם שנופלות לא פעם קורבן לאחר הרצח להתעללות נוספות מצד הפושע", דברי סער.