נעלים
נעליםistock

חסידות צאנז פרסמה ביממה האחרונה קוד לבוש מחמיר לבחורי הישיבות בטענה כי יש "לשמור על טהרת וקדושת מחננו וצביון מלבושי כבוד החסידיים", כלשון המכתב שפורסם בריכוזי החסידים בארץ.

בהודעה ששוגרה לחסידים לאחר היוועצות עם האדמו"ר, נטען כי "לאור הדרדרות חמורה המתחדש וחודר ומחלחל בשולי מחננו ה' ישמור, הרי שההכרח עמנו לעצור את הסחף, למנוע התפשטות הנגף למען לא יקנה שביתה בצעירי הצאן ח"ו", לשון ההודעה שפורסמה באתר JDN.

"אי לכך, ובכדי לשמור על טהרת וקדושת מחננו וצביון מלבושי כבוד החסידיים, מפרסמים אנו ומחדדין את התקנות למען יהיו הדברים ברורים ומחוורים לדעת את המעשה אשר נעשה ואת הדרך נלך בה, כנאה וכיאה לבן מלך וכדלהלן".

בהודעה ניתן פירוט דקדקני אודות פריטי הלבוש הרצויים והפחות רצויים בישיבות החסידות.

תחילה התייחסו לחליפות השבת של בחורי הישיבה. "הבחורים יילבשו בשבת ויום טוב רק "גלאטע בעקיטשע". כלומר ללא דוגמאות פרחוניים וכיוצא בזה.

לגבי משקפיים נאמר בתקנון, כי על המשקף להיות עדין והולם לבחור חסידי, עדין במראה ובצבע כולל הידיות, "דהיינו משקף עם עדשות מלבניות סטנדרטיות מסגרת שלמה או חצי מסגרת. בחסידות מדגישים כי משקף ללא מסגרת כלל – אסורה".

בחסידות נתנו דעתם אף למנעלי הבחורים. על פי ההודעה, רק נעליים חסידיות מותרות. "נעלי בד, ספורט, מגושמות, נעלי שפיץ, לק ומאובזמות למיניהן וכל הדומה להן – אסורות בהחלט".

במכתב הובהר כי בחור שלא יציית לכללים החדשים עד 'זמן פסח' הוא יורחק מהישיבה.