להקשיב פנימה ולהצמיח את הזוגיות

גילה יובל מסבירה לקראת כנס 'על הנסים ועל הנישואין' מדוע חשוב לרענן את ארגז הכלים הזוגי גם אחרי שנים רבות של ביחד.

ערוץ 7 , כ"ו בכסלו תשפ"א

להקשיב פנימה ולהצמיח את הזוגיות-ערוץ 7
גילה יובל
צילום: באדיבות המצלם

מחר (ראשון) ליל נר רביעי של חנוכה, יקיים פרויקט 252 כנס זום ייחודי, עם מיטב המרצים והמרצות - בנושאי מציאת זוגיות.

אחת המרצות בכנס שמתקיים תחת הכותרת "על הניסים ועל הנישואין" היא גילה יובל, מאמנת לזוגיות מצמיחה.

"אני אדבר על 'הקשבה פנימית כבסיס לזוגיות מצמיחה'. לדעתי, הבסיס של זוגיות מצמיחה הוא מקום שאליו שני אנשים מגיעים שכל אחד מהם מכיר את מערכת הערכים והרצונות שלו ומודע למה שהוא מרגיש וצריך. בעצם, הוא מכיר את המקום שלו וקשוב אליו. כשיש שניים כאלה שיודעים להקשיב למקום שלהם ואז לכבד את המקום של השני - השכינה יכולה לשרות ביניהם. כדי שזה יקרה אדם חייב להיות בהקשבה פנימית".

"אנשים אומרים שהם מחפשים אהבה בחוץ והרבה פעמים לצערנו זה מגיע מתוך מקום של קושי מאוד גדול או של חולי. ואם נכנסים לזוגיות מתוך חולי, זה לא יעבוד. בזוגיות אמיתית, היחד של בני הזוג מצמיח אותם", מסבירה יובל.

לדבריה, "זוגיות זו עבודה לכל החיים. ככולנו יודעים מה אחוזי הגירושין וזה קורה גם לזוגות שמבחוץ נראה שהכל בסדר. אנחנו הרי משתנים כל הזמן ובעידן של שפע - שרוצים את הכי טוב - זה מחלחל גם לזוגיות".

"היום יש פריחה של קורסים להורות. מה, אנחנו לא יודעים להיות הורים? ברור שכן, אבל זה דורש עוד כלים שלא תמיד יש לנו. גם הזוגיות שלנו דורשת טיפול בהמון כלים וצריך ללמוד אותם. זה משהו בר השגה שמשדרג את איכות הזוגיות ומקפיץ אותה בכמה רמות. אנשים לא מסתפקים בסוגיות 'בסדר', הם רוצים להיות מאושרים".

יובל מציינת כי "כל זוג מתמודד עם פערים ועם מריבות. גם אם מדובר מדובר בדברים קלים שקורים אחת להרבה זמן, צריך לדעת לנהל אותם ולשמר את הזוגיות לאורך זמן. מסביב בחיים דברים משתנים: מחליפים לפעמים עבודה, מחליפים בית, מטרת הזוגיות היא להישאר לתמיד יחד. אבל גם האופי של הביחד הזה משתנה לאורך השנים והכלים שאנחנו נותנים מסייעים להתמודד עם השינוי הזה כי לא מדובר במשהו פשוט. כשהקרבה גדולה, הרגישות גדולה פי כמה וצריך לדעת איך להתמודד איתה".

ויש לה גם שני טיפים להציע לקוראים. "כשעולה קושי זוגי צריך לשאול את עצמי - מה חשוב לי. איזה צורך אובייקטיבי יש לי. למשל אם בעלי מאחר ואני רוצה שהוא יגיע בזמן. לי יש צורך להגיע בזמן, חשוב לי שדברים יהיו בזמנים. עלי לדייק לי מה חשוב עבורי. ואז כשאני מדייקת מה חשוב לי, במקום לצעוק עליו ולכעוס עליו ולצאת בהאשמות, אני פשוט מסבירה מה חשוב לי. זה נראה אחרת".

"עוד טיפ הוא שכשכועסים עדיף שלא לדבר, כי זה לא מוביל לשום דבר טוב, אלא רק להוצאה של כל הכעס באופן לא טוב. עדיף להתבונן, להבין איך אני יכול להרגיע את עצמי ולחפש נקודת זכות ועין טובה ומשם לחזור לדבר".

הכנס ישודר בשידור חי בזום, וההשתתפות בו הינה ללא עלות אך יש להירשם מראש. להרשמה לכנס לחצו כאן.