אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בין שלל הטענות שמשמיעים מצדדי לגליזציית הקנאביס נשמעת גם הטענה לפיה אלכוהול גם הוא סם ואם הוא הותר לשימוש ואנחנו לומדים לחיות לצידו, אין לכאורה סיבה לאסור את הקנאביס. על הטענה הזו שוחחנו עם עורך הדין שי לאל מהתנועה להגנה מסמים.

"ההשוואה הזו עולה שוב ושוב בקרב מצדדי הלגליזציה, אבל זו השוואה שהיא לא רק מוטעית לחלוטין אלא היא היתממות. גם האלכוהול וגם הקנאביס שניהם סמים פסיכוטיים ממכרים וככאלה הם גורמים נזק אדיר לחברה, מינוס אחד ועוד מינוס אחד שווה מינוס 2. אנחנו לא רוצים להחמיר את המצב הגרו כבר כיום. אנחנו רואים את השפעות האלכוהול על החברה, הנוער, הבריאות הכבישים וכו' ואנחנו לא רוצים להחמיר את המצב כיום בהוספה של סם פסיכואקטיבי נוסף".

"הניסיון הרע בארץ ובעולם עם סמים כמו אלכוהול וטבק מלמד אותנו שאסור להפוך את הקנאביס לחוקי ולהוסיף גם אותו לרשימה הזו", אומר עו"ד לאל כפתיח להשוואה שהוא עורך לפרטיה בין הקנאביס לאלכוהול:

"אם רוצים להשוות אחד לאחד יש הרבה נתונים שמלמדים שקנאביס גרוע יותר מאלכוהול. ראשית, מספר המטופלים בתחלואה כפולה (התמכרות לצד מחלת נפש) בגין שימוש בקנאביס עולה על מספר מטופלי האלכוהול. זה המצב כבר כיום. יותר מכך, מספר המכורים המטופלים במסגרות גמילה של משרד העבודה והרווחה בגין שימוש בקנאביס עולה על מספר המטופלים בגין שימוש באלכוהול. אם נבדוק במסגרות פרטיות שונות שעוסקות בגמילה נגלה שבין 50-90 אחוזים מהמטופלים הם מכורי קנאביס ולא אלכוהול".

מוסיף עו"ד לאל ומתייחס להשפעת הקנאביס על נוער וצעירים ואומר כי "הנזק שהקנאביס עולה על הנזקים והסיכונים אצלם בשימוש באלכוהול. מדובר בהתמכרות, מחלות נפש, פגיעה ביכולות ותפקוד קוגניטיביים ובתפקוד חברתי. בשורה התחתונה, אצל בני נוער וצעירים קנאביס מזיק יותר מאלכוהול".

עוד מציין לאל פרטים אודות ההבדלים בין האלכוהול לקנאביס בהיבטים נוספים: "השפעת האלכוהול על המשתמש היא לטווח קצר. כבר כעבור שעתיים מצריכת האלכוהול אפשר להתחיל לנהוג. לעומת זאת בקנאביס ניתן לנהוג כעבור 12 שעות. בכל מה שקשור לנהיגה ותאונות דרכים קנאביס יותר מסוכן. מעבר לכך המינון המשפיע בשימוש באלכוהול הוא הרבה יותר גבוה. כדי להגיע לשכרות באלכוהול צריך כמות לא מועטה של אלכוהול לעומת עישון של חצי ג'וינט שמביא אותך למצב של שיכור. הסיבה לכך היא הספיגה האיטית למערכת הדם דרך המעיים באלכוהול, לעומת ספיגה מהירה וקלה הרבה יותר דרך הריאות בקנאביס".

"לאלכוהול יש תופעות לוואי כמו האנגאובר, סחרחורות, כאבי ראש, בחילות והן לא קיימות בשימוש בקאנביס. זה גורם לכך שמי שמשתמש באלכוהול מרסן את עצמו כדי לא לחטוף את תופעות הלוואי זה לא קיים בקנאביס, מה שהופך את העניין למסוכן הרבה יותר וכך מעשנים עוד ועוד והופכים מסוכנים לעצמם ולציבור".

ממשיך עו"ד לאל ומזהיר מההשוואה בין שני החומרים: "זו כנראה אחת הסיבות לכך שכמות המטופלים והמכורים מקנאביס עולה על אלכוהול למרות אלכוהול למרות שהאלכוהול נפוץ הרבה יותר ובשימוש רב יותר באוכלוסיה. צריך מאוד להיזהר מההשוואה הזו. אם הציבור יגיע לרמת צריכת קנאביס כמו שצורכים אלכוהול הנזקים יהיו פי כמה וכמה".

לאל מציין הבדלים נוספים המציבים את חומרת הקנאביס במקום גבוה לאין ערוך מאלכוהול: "העדר אפשרות מעשית ופרקטית לאבחן נהגים תחת השפעת קנאביס לעומת כלי "הינשופון" שעוזר לזהות נהגים תחת השפעת אלכוהול. בכל המקומות בעולם שמתמודדים עם קנאביס יש את הבעיה הזו, שלא מצליחים לזהות נהגים תחת השפעת קנאביס והתוצאה היא נהגים מסטולים בכבישים והמצב יחמיר פי כמה וכמה אם תהיה לגליזציה ויזהו אותם רק אחרי שתהיה תאונה".

"נתון שיוצר בעיה הוא הקושי בזיהוי ואבחון אנשים תחת השפעת הקנאביס לעומת זיהוי אנשים תחת השפעת האלכוהול. באלכוהול ניתן להריח את האדם או לזהות את ההתנהגות שלו ולומר שהוא שיכור. בקנאביס לא מבחינים בזה. זה מוביל לכך שמשתמשי הקנאביס עושים שימוש בחומר לכל אורך שעות היממה ובכל ימי השבוע, בעוד באלכוהול אנשים מגבילים את עצמם לשעות הערב וסופי שבוע. הסיכון לשימוש בקנאביס נרחב הרבה יותר וזה הבדל בתפיסה החברתית לגבי קנאביס לעומת אלכוהול".

עו"ד לאל מזכיר גם את נגישות הקנאביס: "הקנאביס זול יותר לעומת חלק לא מבוטל מסוגי אלכוהול, מה שהופך אותו לאטרקטיבי יותר, במיוחד בקרב אוכלוסיות מוחלשות בחברה הישראלית. הם יפנו במקום לאלכוהול לקנאביס והנזקים יהיו הרבה יותר גדולים".

פן נוסף אותו מזכיר עו"ד לאל הוא היבט האוכלוסייה המוסלמית בארץ. אוכלוסיה זו, הוא מזכיר, מהווה כ-20% מתושבי המדינה מטעמי דת הם אינם צורכים אלכוהול והחשש הוא שהקנאביס יחליף את האלכוהול עבורם. לדבריו כבר כיום השימוש בקנאביס בקרב בני נוער ערבים (בנים) בכיתות י'-י"ב גדול ב-50% משיעור השימוש בקרב מקביליהם במגזר היהודי. נתון נוסף המעיד על התופעה מספר על כך שבמרכז "חוסן" בבאר שבע מחצית מהמטופלים בגמילה מקנאביס הם בני המגזר הבדואי. לאל מדגיש כי הקנאביס מגיע לכל המגזרים והוא מצוי גם בחברה החרדית.

באשר למאבק הציבורי לבלימת מהלכו של שר המשפטים לקדם את לגליזציית הקנאביס, אומר עו"ד לאל: "אנחנו בקשר גם עם פוליטיקאים ורואים שגם נבחרי הציבור לא מכירים את העובדות ויש כלי תקשורת שנמנעים מלדווח את הנתונים והאמת. המשימה היא לחשוף את העובדות בפני הציבור, שיבינו שהניסיון המועט בלגליזציה בעולם הוא קשה מאוד. כשנחשוף את מקבלי ההחלטות לנתונים והם יבינו את רמת התחלואה האמת תנצח ותתקבל ההחלטה המושכלת להתרחק מזה".

לאל מודע לכוחם של בעלי האינטרסים לקידום הלגליזציה. "יש כאן לובים ויש שיקולים פוליטיים אלקטוראליים למרות שיש סקרים שמלמדים שרוב הציבור, בעיקר בימין, מתנגד, ונכון שיש כאן אינטרסים של רצון לגלגל לכיס מיליונים מדי שנה, ולכן הסברה חינוך וחשיפת עובדות האמת צריכה להיות חלק מהעניין, אבל זו ההתחלה. הבסיס להכול הוא חוק שיאסור את השימוש".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו