יוני בן מנחם: "איראן לא רוצה להיתפס כסמרטוטה"

הפרשן לענייני ערבים יוני בן מנחם מעריך כי למשטר בטהרן לא תהיה ברירה אלא להבליג על חיסול מוחסן פחריזאדה. "הם מצטיירים כחלשים".

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב בכסלו תשפ"א

יוני בן מנחם: "איראן לא רוצה להיתפס כסמרטוטה"-ערוץ 7
הנשיא האיראני, חסן רוחאני
צילום: רויטרס

יוני בן מנחם, פרשן לענייני ערבים וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מעריך שאיראן מאוד רוצה להגיב על חיסול מוחסן פחריזאדה אך יודעת שכל תגובה אנטי ישראלית רק תפגע בה.

"קשה לדעת מה הכוונות של האיראנים באמת. האם זה נובע מהחלטה אסטרטגית לא להסתבך כרגע עם ממשל טראמפ ועם ממשל ביידן", הוא אומר לערוץ 7.

בן מנחם מסביר. "הם לא רוצים לעשות פעולה צבאית נגד ישראל שתגרור תגובה צבאית אמריקנית חריפה של ממשל טראמפ, כי האיראנים סבורים שהחיסול של המדען האיראני היתה מלכודת אמריקנית-ישראלית כדי לגרור אותם לתגובה צבאית חריפה ואז זה ייתן צידוק לנשיא טראמפ להנחית מכה קשה על מתקני הגרעין והוא יעזוב את הבית הלבן כגיבור וכנשיא האמריקני היחידי שלימד את איראן לקח".

"מצד שני, הם לא רוצים להתחיל את היחסים עם הממשל הנכנס של ג'ו ביידן, ברגל שמאל. המשטר בטהרן חושש שאם יפעל באופן תקיף נגד ישראל, הדבר יכניס אותם לבעיה עם ג'ו ביידן, שגם יתקשה לנהל איתם משא ומתן על הסכם גרעין חדש וגם להסיר את הסנקציות שמעיקות עליהן".

לדבריו, "בנוסף, יש לאיראנים בעיה משום שהחיסול הזה מגיע פחות משנה לאחר חיסול קאסם סולימאני והם מצטיירים בעיני בני בריתם כחלשים. איראן תמיד מובילה את עצמה כמובילת ציר ההתנגדות לארה"ב וישראל והיא לא רוצה להיתפס כסמרטוטה, אחרי חיסולי סולימאני ופחריזאדה, במידה ולא תגיב. מנהיגי משמרות המהפכה אומרים לנשיא רוחאני שאי אפשר להשאיר את המצב בלי תגובה כי הדבר מחליש את איראן".

"אולי הם יכולים לנסות לעשות פיגוע 'קטן' שלא ישאיר טביעת אצבע שלהם באמצעות חיזבאללה לדוגמה. מבחינתם הם מעוניינים בתגובה שאין לה אפקט גדול, אלא כזו שאם תתרחש ישראל וארה"ב יוכלו להכיל אותה", דברי בן מנחם.

הוא מציב את הסכנות המרכזיות הנשקפות לישראל מהצד האיראני. "יש שתי סכנות גדולות מאוד שישראל ניצבת בפניהן מצד איראן. הדבר הראשון הוא הפצצה הגרעינית. העשרת האורניום במתקני הגרעין האיראנים במגמה להגיע לכמות שתספיק לייצור פצצת גרעין שתשמש נגד ישראל. הדבר השני הוא נושא הטילים הבליסטיים שיכולים לקחת את ראש הנפץ הגרעיני מאיראן לישראל. הנשיא אובמה מידר את ישראל מכל המגעים עם איראנים וחתם ב-2015 על הסכם הגרעין מבלי להכליל בו את פרוייקט הטילים הבליסטיים האיראני וזו טעות גדולה מאוד".

לדעתו, תקופת כהונת ביידן יכולה להביא שינוי. "הנשיא ג'ו ביידן אמר בשבוע שעבר ל'ניו יורק טיימס' שהוא מעוניין לפתוח את הסכם הגרעין ולכלול בהסכם חדש גם את תוכנית הטילים הבליסטיים האיראנית. לעמדה הזו מצטרפות בריטניה, צרפת וגרמניה וזו תמיכה חשובה וכמובן שגם מדינות המפרץ תומכות בכך".

האם שותפות האינטרסים בין סעודיה וישראל נגד איראן, יכולה לקדם נורמליזציה ביניהן? "יש לנו בעיה עם סעודיה בכל מה שקורה במישור ההצהרתי הגלוי. הם חיכו כל הזמן לראות את תוצאות הבחירות בארה"ב. אם טראמפ היה מנצח, סביר להניח שהיינו מתקרבים הרבה יותר לנורמליזציה עם הסעודים. מרגע שביידן ניצח, הם נסוגו מהעמדה של יורש העצר ואימצו את עמדת המלך הקובעת שרק כשיהיה הסכם שלום בין ישראל והפלסטינים תהיה נורמליזציה".

"עם זאת, מאחורי הקלעים מתנהלים מגעים עם סעודיה. צריך לזכור שכל הנורמליזציה נועדה לייצר ברית צבאית של ישראל ומדינות המפרץ מול הסכנה האיראנית. זה השתמש בגלל הפסד טראמפ בבחירות אבל הקשרים האלה בני שנים ולא הולכים להיעלם. אני חושב שישראל ומדינות המפרץ מגבשות מדיניות יחד כדי להציג חזית אחידה מול ממשל ביידן", מסכם בן מנחם.