דן שפירו
דן שפירוצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שגריר ארצות הברית בישראל לשעבר דן שפירו, הציג היום (רביעי) בכנס TRACK II של מכון הערבה ללימודי הסביבה את עיקרי מדיניותו הצפויה של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן בנוגע למזרח התיכון.

שמו של שפירו, אשר כיהן כשגריר בתל אביב בין השנים 2011-2017, הוזכר לאחרונה כמי שצפוי להתמנות לאחד מתפקידי המפתח לענייני המזרח התיכון בממשל הנכנס, בין השאר כשליח המיוחד למשא ומתן.

"הנשיא הנבחר ביידן תומך בהסכמי הנורמליזציה עם מדינות המפרץ וימשיך לקדם הסכמים עם מדינות נוספות מתוך אמונה שהסכמים אלה יהוו בסיס לחזרה למשא ומתן בין ישראל והפלסטינים. למדינות המפרץ יש דיאלוג מסוג אחר עם ממשלת ישראל ועם הציבור הישראלי והשפעה כלכלית ותרבותית מול הפלסטינים", אמר שפירו.

הוא ציין כי ביידן ייתן פחות משקל לנושא הישראלי פלסטיני, לפחות בתחילת הקדנציה שלו. "הממשל הנכנס יתמקד בראשית ימיו בטיפול בנגיף הקורונה ובשאר הנושאים הפנים אמריקאיים, באתגרים שביחסים עם סין ורוסיה ובמשבר האקלים".

שפירו הביע תמיכה בפתרון שתי המדינות ואמר כי גם הנשיא טרמאפ היה משוכנע שפתרון שתי המדינות הוא המודל הריאלי היחיד לפיו ישראל תישאר מדינה דמוקרטית. "אני תומך בחזרה לשולחן המשא ומתן אך כדי לחזור למשא ומתן הפלסטינים יצטרכו לאמץ גישה ריאליסטית. צריך להיות ריאליסטי וזהיר. פלסטינים וישראלים רבים התאכזבו בעבר אבל אני מצפה שהנשיא הנבחר ביידן ייצר דיאלוג מול הממשלה הישראלית והציבור הישראלי על חזרה למשא ומתן. יש חשיבות גדולה לחזרה לשולחן הדיונים".

בנוגע לאיראן, העביר שפירו מסר מרגיע והדגיש, "הנושא האיראני יהיה בראש סדר העדיפויות".