אריאל קלנר
אריאל קלנר צילום: חזקי ברוך

חבר הכנסת אריאל קלנר מתקשה להירגע מהליך מינוי השופטים החדשים בתחילת השבוע בוועדה למינוי שופטים.

"אנחנו ראינו דבר חמור ביותר בנושא מינוי השופטים שעשה אבי ניסנקורן. ראינו מהי הדורסנית השמאלנית. כך הם העבירו את אוסלו תמורת מיצובישי וכך עשו את המהפכה החוקתית של אהרון ברק כמה ימים אחרי רצח רבין כשהמדינה היתה שקועה בשיח אחר. אין להם שום בעיה לדרוס, עם או בלי רוב, עם או בלי שכל חברי הוועדה יהיו נוכחים", אומר קלנר לערוץ 7.

לדבריו, "את המאבק הזה אני מנהל לא מעט שנים ובשנה וחצי האחרונות מהכנסת. אנחנו חייבים לשנות את מערכת המשפט מיסודה, כי אם נמשיך לשים פלסטרים, זה ייתן תחושה טובה ברמה מסויימת אבל זה אינו טיפול שורש".

לטענה לפיה מי שעוצר את הרפורמות במערכת המשפט בשנים האחרונות הוא יו"ר הליכוד וראש הממשלה נתניהו עונה קלנר, "זה לא מדוייק. אפשר לבוא בביקורת מכאן ועד להודעה חדשה וגם אני שותף לחלק מהביקורת. התמורות שעבר הימין ב-12 השנים האחרונות הן אדירות. בליכוד היו אנשים כמו דן מרידור ובני בגין היו במרכז ויריב לוין היה בשוליים. היום אנחנו האנשים המובילים בליכוד והם כבר לא נמצאים. גם בימין הנושא הזה לא קיבל את ההתייחסות הראויה".

את חיצי הביקורת הוא מפנה ליו"ר סיעת ימינה ששימשה כשרת המשפטים בממשלת נתניהו. "איילת שקד, שתפיסת העולם שלה נכונה והיא מבינה את הבעיות, הציגה את ההישגים שלה כמהפכה, אבל לא היתה מהפכה. היא אמנם הצליחה דרך הפוליטיקה למנות כמה אנשים ולמזער נזקים, אבל היא לא שינתה את השיטה מיסודה. היא עשתה שינויים אבל המשיכה לשחק באותם כללים. לכן כשהגיע אבי ניסנקורן למשרד הוא הצליח ישר לשבט את השופטים, בשיטת חבר מביא חבר".

"אנחנו צריכים לשים דגל גדול בבחירות האלה, אם נידרש להן, של שינוי ורפורמה יסודית במערכת המשפט והאכיפה לטובת מדינת ישראל. אין לנו מדינה אחרת או מערכת משפט אחרת. אנחנו צריכים להפוך אותה להוגנת כי כך אי אפשר יותר להמשיך", מוסיף קלנר.

אנחנו מזכירים לו שהדגל המשפטי הוצג על ידי הליכוד בעבר ובעשור האחרון, למעט בפרק זמן של שנה וחצי, שרי המשפטים היו כולם ממפלגתו או מהימין, כולל נתניהו עצמו ששלט במשרד כממלא מקום שר המשפטים בתקופה לא מבוטלת.

לטענתו תמיד היו מהמורות שמנעו את המהפכה. "אנחנו היינו עשר שנים בשלטון ותמיד התמודדנו עם אתגרים מדיניים וביטחוניים ותמיד היו לנו שותפים. כי כשאתה נלחם על ארץ ישראל או הגרעין האיראני, ויש לך שותף שהטיפול במערכת המשפט זה מה שחשוב לו אבל האיום הקיומי הוא איראן, אתה לא יכול לעשות את כל הרפורמות במערכת המשפט. למשל, אמיר אוחנה שבא לשנות, היה בממשל מעבר, סמכויותיו היו מוגבלות והכנסת היתה בעייתית. לא יכולנו באמת לעשות את הדברים הנדרשים".

"אני באתי לשנות. צריך לשים על זה דגש ולעשות את השינויים. בארה"ב המערכת הנבחרת היא הממנה את השופטים ורק אצלנו יש לשופטים עצמם רוב בוועדה למינוי שופטים. אנחנו מחוייבים לשינוי הזה ואת הדגל הזה אנחנו מניפים", מצהיר קלנר.

לדבריו, הליכוד יקיים את ההבטחות שהבטיח. "ראש הממשלה, גם בנושא הריבונות והמחוייבות להתיישבות, נאבק לאורך שנים בממשלים עוינים ושמר על ארץ ישראל וההתיישבות במציאות הכי בעייתית. אני לא חושב שיש מישהו מתאים ממנו לנהל את מדינת ישראל ולשמור על נכסיה ברמה המדינית, לצד שמירה על ההתיישבות. אני סמוך ובטוח שאת השינויים בדברים האלה אנחנו נצליח להוביל לאחר שניבחר וגם ראש הממשלה מחויב לנושא המשפטי".

"בנושא הריבונות, המטרה היתה להביא את הדברים בהסכמה עם האמריקנים כדי לתת לכך את המטריה והמשמעות הראויה בזירה הבינלאומית. האמריקנים נסוגו בשלב מסויים ואנחנו לא ויתרנו ונחכה להזדמנות המתאימה".

גם כאן קלנר מפנה את האחריות לימינה. "לצערי הרב, אני מחכה שנפתלי בנט יחזור להיות מחוייב לנושאים האלה כי אני שומע שהם לא חשובים לו. המאבק על ההתיישבות נשאר בראש סדר העדיפויות שלנו. אלה שמנסים לפגוע בהתיישבות ממשיכים לפעול. אנחנו רוצים להקים ממשלת ימין ורצינו לעשות זאת אבל לא היה לנו את הרוב. הרי הקואליציה עם כחול לבן היא כזו שראש הממשלה הלך אליה מתוך אחריות ממלכתית".

"אני קורא לכל מפלגות הימין, גם למפלגת ימינה, להודיע שהיא תשב אך ורק בקואליציית ימין ולא עכשיו לעשות חשבונות שיקימו ממשלה עם גורמים מהשמאל שיפנו יישובים. גם הקורונה ואתגרים אחרים לא מצדיקים את זה", הוא מוסיף.

אתמול בחר חבר הכנסת להקדיש נאום כדי להדוף את הביקורות על מינויו הצפוי של אפי איתם לתפקיד יו"ר יד ושם.

"יש הרבה מאוד נושאים שהם זריקות בוץ הדדיות בפוליטיקה. אלו זריקות בוץ שמכסות על ויכוח אידיאולוגי וערכי בין ימין ושמאל בתשתית תפיסת העומק של המציאות ושל חיינו בארץ ישראל וכמובן גם לגבי השואה".

"ההתנגדות למינוי אפי איתם היא חוסר הבנה עצום של השואה ועיוות, מתוך כשל מוסרי עמוק מאוד. יש אנשים במדינת ישראל שמבחינתם הלקח של השואה הוא התנגדות לכל סממן לאומי של אהבת המולדת. אלו דברים חמורים בעיני. זה בדיוק ההיפך, כי הלקח של השואה היה צריך להיות גאווה במורשתנו. את הדברים האלה מגלם אפי איתם. לכן הוא מעורר התנגדות גדולה מצד חוגים מסויימים ולי היה חשוב לבוא ולשים את הדברים על השולחן", מסכם קלנר.