אריה דרעי: הכרעה בנושא הגיור - רק בכנסת

יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, תקף את שופטי בג"ץ שקבעו כי לא יינתנו ארכות נוספות להסדרת נושא הגיור בחקיקה

ערוץ 7 , כ"ב בכסלו תשפ"א

אריה דרעי: הכרעה בנושא הגיור - רק בכנסת-ערוץ 7
Aryeh Deri אריה דרעי
Yonatan Sindel/Flash90

שופטי בג"ץ דחו אתמול (שני) את בקשת המדינה לקבלת ארכה נוספת להסדרת סוגיית ההכרה בגיורים בישראל בחקיקה של הכנסת.

בהחלטה שנתנו שופטי ההרכב המורחב היושב בתיק נאמר, "העתירות שבכותרת תלויות ועומדות מזה שנים ארוכות. רובן הוגש לפני 15 שנים, צו על תנאי הוצא בהן לפני כארבע וחצי שנים והדיון האחרון התקיים ביום 16.5.2017".

"בהחלטתנו מיום 19.8.2020 שבנו ונעתרנו לפנים משורת הדין לבקשת המדינה לדחות את מתן פסק הדין על מנת לאפשר פתרון שייתר אותו. הוספנו עם זאת כי נוכח התמשכות ההליכים אנו מצפים שלא תוגשנה בקשות לארכות נוספות", נאמר עוד.

"לאחר עיון בבקשה ובתגובת העותרים, איננו רואים מקום לדחייה נוספת במתן פסק הדין, אך למותר לציין כי ככל שתהיה התפתחות עד למועד הינתנו ניתן להגיש בנושא הודעה מעדכנת מתאימה", קבעו השופטים.

נציין כי מדובר בשורה ארוכה של עתירות שהוגשו בין השנים 2005 ל-2008 ומבקשות מהמדינה להכיר לצרכי רישום כיהודי במרשם האוכלוסין בגיורים שנעשו בישראל על ידי הרפורמים והקונסרבטיבים ואשר הדיון בהן אוחד.

בתגובה להחלטה מסר יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, "מתוך אחריות וראיה ממלכתית הרואה את הסכנה האיומה בפריצת נושא הגיור העלולה לגרום קרע ופילוג בעם ולרמיסת חוק השבות, קידמתי כבר לפני כשלוש שנים תזכיר חוק ממשלתי לגיור ממלכתי בישראל. לנוכח התארכות המשבר הפוליטי הקשה ביותר שידעה מדינת ישראל לא הושלם הליך החקיקה עד כה".

"במקביל לא שקטתי והנחיתי את ח״כ ארבל להגיש הצעת חוק פרטית בנושא זה בהתאם להצעה הממשלתית אותה יזמתי ובתמיכת ראש הממשלה", הוסיף.

לדבריו, "נושא הגיור שהשלכותיו נוגעות לזהות המדינה לרבות חוק השבות חייב להיות מוכרע אך ורק על ידי הכנסת. הכרעה שיפוטית בסוגיה זו תוך התעלמות מהליך חקיקה שכבר החל עלולה להביא לקרע ופילוג בעם ישראל".