הרב אליקים ואסתר לבנון
הרב אליקים ואסתר לבנוןצילום: רעות קורנברג

כנס וירטואלי מיוחד התקיים אתמול (שלישי) לרגל השקת ספרו החדש של רב השומרון וראש ישיבת אלון מורה, הרב אליקים לבנון, "שלום אהלך".

הספר עוסק בהלכה למעשה בנושא טהרת המשפחה. בכנס השתתפו רב העיר רמת גן לשעבר הרב יעקב אריאל, רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית הרב שמואל אליהו, ראש ישיבת רמת גן הרב יהושוע שפירא ורבנים נוספים העוסקים בתחום ההלכה.

הרב שחר אימבר, שהנחה את הערב, סקר את הייחודיות של הספר "שלום אהלך" לדבריו, יחודיות הספר מתבטאת ביכולת לפרוס כללי הלכה בנושאים מורכבים, מהכלל ועד הפרטים והיישום שלהם - הלכה למעשה.

הרב אריאל הסביר את החשיבות בעיסוק במשפחה היהודית דווקא ערב חנוכה: "כשהאווירה היוונית רוצה להכנס לתוך הבית ולהגיד אין לנו חלק באלוקי ישראל, אסור לאפשר לערער את הבית! עם ישראל ניצח בכל הדורות בזכות הבית היהודי למרות כל הניסיונות לפרוץ את הנושא".

הוא התייחס גם לסערת הטפסים בלשכת הגיוס שבהם רשום "הורה 1 והורה 2" במקום אבא ואמא. "אני מציע למחוק את הכיתוב ולתקן ולכתוב : 'אב ואם'", אמר. "זה חוקי למחוק בטופס וזה משפיע. משפחה נורמטיבית שיש לה אב ואם – איך יחליטו מיהו ההורה מספר ומיהו ההורה מספר 2?"

הרב שפירא סיפר כי כשגר בישוב סמוך לאלון מורה הוא זכה לשמש רבות את הרב לבנון בנושא טהרת המשפחה. לדבריו, הספר הוא כלי מבורך להפיץ את התורה כדי שרבים יזכו ללכת לאורו.

הרב אליהו סיפר בהתרגשות גדולה כיצד למד עם אביו, הראשל"צ הרב מרדכי אליהו, את הלכות נידה, ולמד את החשיבות בהשקעה בלתת מענה לכל איש ואישה. "הספר בונה את היחס החשוב לנושא טהרת המשפחה, וזה ספר שממשיך את ברכת הרב אבא זצ"ל", אמר. ובירך "שתורת הרב לבנון תתפרס בכל הארץ: בדרום תל אביב ובדימונה ובכל הארץ".

הרב דוד דודקביץ', רב הישוב יצהר, סיפר כי הכותרת של הספר אומרת על גדלות הבית שמשפיע על הישוב כולו, ותיאר את הקשיים של רבני יישובים בתחום, והיכולת של הרב והרבנית להוסיף שלום בין איש לאשתו.

הרב בורשטיין סיפר כי הרב לבנון היה מדריך החתנים שלו וכבר אז ההדרכה כללה עצות והנהגות הבית בנוסף לעניינים ההלכתיים. הוא ציין את הירידה לפרטים מתוך אחריות הלכתית להתיר אישה לבעלה, ועל כך שכל נושא כולל את המכלול של הנושאים.

לדוגמה, לידה בשבת כוללת התייחסות לנושאים בהלכות שבת, מבוא רפואי שחשוב שחתן וכלה יכירו וזה הבדל גדול בין ספר הלכה רגיל, לספר שכולל מדריכים פרקטיים במדריכים ונספחים מעשיים הלכה למעשה שמסייעים לזוגות לחיות את ההלכה בצורה מעשית.

הרב אוהד תירוש, ראש מכון בניין שלם, סיפר איך במשך שנים היה מגיע אל הרב לבנון כדי לשמש הלכה למעשה בתחומי טהרת המשפחה. "הספר הזה הוא לא דפים או סיכומי הלכות, אלא יש כאן סיפור חיים של מאמץ עצום לטהר אישה לבעלה מתוך עמקות וגודל של תורה", אמר

הרב לבנון סיכם את האירוע. "לפני עשרות שנים לא היו מדריכי חתנים או מדריכות כלות והמטרה היא: ללמוד וללמד, ומטרת הספר גם ללמוד דרכו את ההלכות וההנהגות, וגם ללמד דרכו לחתנים ולכלות ולכל דורש", אמר. "בבסיס הספר: היא תורה שיש עימה בית אב, ולכל דבר יש מקור, ומעט מאוד חידושי תורה. כל רב צריך היום ידע רפואי מינימלי, כדי להבין את הצרכים של הפונים".