"ייתכן שסער יהיה בסוף מספר 2 של בנט"

עורך ערוץ 7 עוזי ברוך והפרשן אריאל כהנא התייחסו למפץ הפוליטי בימין, לסיכוי של חבירה בין בנט לסער ולדרך להחלפת נתניהו

רפאל לוי , כ"ג בכסלו תשפ"א

"ייתכן שסער יהיה בסוף מספר 2 של בנט"-ערוץ 7
סער פורש
צילום: דוברות

העורך הראשי והמנכ"ל של ערוץ 7 עוזי ברוך, והפרשן ישראל היום אריאל כהנא, שוחחו הבוקר (רביעי) עם רזי ברקאי בגלי צה"ל בעקבות הכרזתו של גדעון סער על עזיבת הליכוד והקמת מפלגה חדשה בראשותו.

ברקאי שאל את כהנא האם המודאג הראשי מהמהלך הזה הוא נפתלי בנט. כהנא השיב, "כן, אבל לא רק גם נתניהו. השאלה מרכזית וזו תהיה המטרה של גדעון סער, ביום שאחרי הבחירות, יהיה לנו גוש חוסם ציוני - בנט, סער, גנץ, לפיד ליברמן, שמשיג יותר מ-61 מנדטים, במקרה כזה תהיה ממשלה ימנית בישראל, אבל ראש הממשלה לא יהיה בנימין נתניהו. המשחק הוא בגוש הימין ולכן זה פחות משנה אם גדעון סער או בנט או ליברמן מי יגרוף יותר קולות השאלה היא כן או לא ביבי זה מה שיעמוד בלב מערכת הבחירות".

ברקאי תהה מדוע סער אינו חובר לבנט, לדברי כהנא זה עוד עשוי לקרות, "אנחנו רק בתחילת המהלך אנחנו ממשל לא בסופו ואין ספק שיהיו התפתחויות בימים הקרובים. כשגנץ התחיל את התהליך שלו הוא לא חשב שהוא יסיים ברשימה אחת עם יאיר לפיד, גם פה. למיטב ידיעתי אין שום דיבור על חבירה בין בנט לסער, אבל גם יאיר לפיד לא חשב שיסיים מספר 2 של בני גנץ, אז אנחנו רק בהתחלה".

עוזי ברוך סיפר, "משיחות סגורות אני אומר לך שבנט לא מודאג, ימינה מאוד חזקה, הציבור מעריך את העבודה של בנט וימינה בתקופת הקורונה, ואני אומר לך שממה שהאזנתי אתמול, גדעון סער די העתיק את המסרים של בנט, גם לא ראיתי בנאום איזה כריזמה גדולה בטח לא הכריזמה של נתניהו. וכבר לימד אותנו השופט אליקים רובינשטיין אף פעם אל תנאם אחרי הרב לאו ואל תשיר אחרי דודו פישר. זה נראה לי אותו ה-ד.נ.א של הליכוד אבל זה יכול לעזור לבנט להרכיב ממשלה ולהגיע ל-61. ומגדיל דרמטית את האפשרות של בנט להקים ממשלה ותהיה לו לגיטימציה להביא את כל המפלגות מהחרדים ועד לפיד מבלי להיחשב לאיש שמאל".

ברוך הוסיף והעריך כי בסופו של דבר יהיה חיבור בין מפלגתו של סער לימינה ובנט, "הפתרון הכי הטבעי הוא חיבור בין השניים, אבל לא הנמנע שגדעון סער בסוף נמצא את עצמו מקום 2 של בנט. אני מבין ורואה את הסקרים ויודע שהם יתנו כרגע הרבה מנדטים לגדעון סער, נתניהו והליכוד עוד לא התחילו לעבוד, לקראת סגירת הרשימות יכול להיות משהו אחר".

כהנא אמר כי אילו היה יועץ של אחד מהשניים היה מציע להם דרך למשוך קולות מהליכוד, "אני אומר לו להגיד שאם אתה ראש ממשלה אתה מארגן לנתניהו חנינה, או משהו אחר. איזה שהוא צעד שנותן למצביעי נתניהו להבין שתוציא את ביבי מהמשפט, זה מהלך שבנט או גדעון סער יכולים לעשות. דיברתי על זה עם סער בעבר, גם סער וגם בנט לא מאשימים את נתניהו בשחיתות, הם מאשימים אותו בניהול רשלני וכושל של הקורונה, ובניצול מעמדו כראש ממשלה".

עוזי ברוך יצא נגד הקריאה לבנט וסער להצהיר כי לא ישבו תחת נתניהו, "אני שונא את האמירות האלה 'רק לא ביבי' והתחייבויות שאנחנו לא נשב תחת ראש ממשלה, זה הצהרות שהן סתם ואין להם שום תוקף ואתה לא יכול לדעת. לפחות עכשיו הליכוד היא המפלגה הכי גדולה שעומדת על 30 מנדטים, נכון להיום, כנראה שגדעון סער ינגוס בה כמה מנדטים, ולהצהיר הצהרות שאין להם תוקף ולא תוכל לעמוד מאחוריהן, כמו שראינו אצל בני גנץ כמה שהצהיר וכמה שעמיר פרץ שהצהיר שלא יישב עם נתניהו, ובסוף הוא יושב תחת נתניהו. אז אני חושב שעדיף לנתניהו לקיים את הרוטציה, ולחזור אחר כך כראש ממשלה כי איך שזה נראה כרגע, גם גדעון וגם ימינה עם נפתלי בנט הולכים לנגוס בו חזק".

בסיום ביקש כהנא להדגיש, "לנתניהו יש לפי הסקרים שלו גרעין קשה של 25 מנדטים שהולכים איתו באש ובמים לא משנה מה קורה, וזה פקטור שאנחנו צריכים לזכור אותו כל הזמן".