נעמי לנדאו
נעמי לנדאוצילום: יונתן זינדל - פלאש 90

החיסונים כבר מעבר לפינה ובין השאלות שעולות סביב חיוב ההתחסנות עולה גם שאלת היכולת, כן או לא, של מעסיקים לכפות חיסון על עובדיהם. על כך השיבה בראיון לערוץ 7 עו"ד נעמי לנדאו, מומחית לדיני עבודה ולייצוג ועדי עובדים ואיגודים מקצועיים.

"הוא לא יכול", משיבה עו"ד לנדאו בפסקנות על שאלה זו ומוסיפה כי "זו גם לא יכולה להיות עילה לפטר עובד או להרחיק אותו מהעבודה".

"חוק יסוד כבוד האדם וחירותו קובע שהאדם אחראי לגופו כבודו ובטיחותו, ואם מישהו מנסה לפגוע בזה בעיקר במעשה חודרני כמו נטילת חיסון הוא יכול לסרב", אומרת לנדאו. "אי אפשר לחייב ולא מחייבים", היא אומרת ומציינת כי גם מעובדי מערכת הבריאות מתבקשת דוגמא אישית וחיסון, אך מעבר לקמפיין הקורא להם לעשות זאת לא ניתן לחייבם להתחסן.

"אנחנו לא יודעים אם החיסון עמיד לכלל נגיפי הקוביד", היא מזכירה בדבריה את החששות סביב החיסון ומציינת כי להערכתה מעסיק אינו יכול לטעון שעובדים אחרים לא יבואו לעבודה בשל סירובו של עובד אחד להתחסן, משום שאסור לו או לכל אדם אחר לפרסם בקרב העובדים שיש ביניהם מישהו המסרב להתחסן.

ומה באשר לטענה שיכול להשמיע מעסיק ולפיה עובדים יחששו אם רק תופץ שמועה על סירובו של אחד מהם? "שיתחסנו, אם הם חוששים מכך שעובד לא התחסן, שיתחסנו", היא משיבה בפסקנות וחוזרת לקבוע כי "זו שאלה פרטית של כל עובד אם להתחסן או לא. קמפיין נכון והסברה נכונה יביאו להתחסנות עובדים, אבל חוקי היסוד שלנו אומרים שכל אדם אחראי לגופו".