דני דנון לערוץ 7:
נתניהו טעה כשלא מינה את גדעון סער לשר

השר לשעבר דנון: מחלוקות צריך לקיים מתוך הבית פנימה ולא לעזוב. מי שיצא משורות המפלגה לא הגיע לעמדת הנהגה, אך גם נתניהו טעה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בכסלו תשפ"א

נתניהו טעה כשלא מינה את גדעון סער לשר-ערוץ 7
דני דנון
צילום: אלירן אהרון

השר ושגריר ישראל באו"ם לשעבר דני דנון מתייחס בראיון לערוץ 7 לסערה הפוקדת את תנועת הליכוד עם פרישתו של חבר הכנסת גדעון סער והקמת מפלגתו החדשה.

"הליכוד הוא הבית שלי ובית לא עוזבים", קובע דנון כשהוא נשאל אם יש סיכוי שיחבור ליוזמה הפוליטית החדשה של גדעון סער. נוסח דבריו מזכיר מעט את דבריו של שאול מופז ימים בטרם נטש את הליכוד. כשאנחנו מזכירים לו את הדברים ההם של מופז הוא מזכיר שבניגוד למופז הוא משחר נעוריו נמצא בתנועת הליכוד ומהווה חלק בלתי נפרד ממנה, ועל כן דבריו לא יופרו במהלך כזה או אחר.

"אני עומד על האמת שלי ומתווכח, אבל מבפנים. יש לי ביקורת ואני משמיע אותה, ואת זה עושים מתוך הבית", אומר דנון ומזכיר כי ניסיון העבר מלמד ש"מי שיצא משורות המפלגה לא הצליח להגיע לעמדת הנהגה".

דנון מציין כי עבורו "גדעון הוא חבר ואני מכיר אותו שנים רבות", ולטעמו יש לקיין חשבון נפש בליכוד על מנת לבחון מדוע הגיעה המפלגה למציאות שכזו, "אבל מדובר בתנועה שורשית שתהיה כאן גם אחרי גדעון, אחרי נתניהו ואחרי".

ביקשנו מדנון את התייחסותו לטענה לפיה הגורם השולח בכירי ליכוד אל מחוץ למפלגה הוא ראש הממשלה נתניהו המונע קידום והתפתחות של מנהיגים, אלא מעדיף מציאות בה הוא מעין גוליבר בממשלת הגמדים. "אנחנו במערכת פוליטית תחרותית מאוד והיא לא קלה. לא צריך לחבר חברויות בפוליטיקה", אומר דנון ומזכיר את הקביעה לפיה מי שמחפש חברים צריך לחפש ולמצוא אותם במקום אחר. "ראש הממשלה הוא שועל ותיק בפוליטיקה הישראלית והוא דואג לבצר את כוחו".

לטעמו של דנון התנהלות נתניהו לגיטימית ומהווה סגנון מנהיגותי בין סגנונות אחרים. עם זאת הוא מוסיף קובע: "יש בליכוד עתודת הנהגה ואני נמנה עליה, ובבוא היום כשראש הממשלה ייצא מהתמונה תהיה התמודדות על הנהגה. יש מספר מועמדים והטוב ינצח".

האם משמעות מהלכו של סער הוא תחילת סוף דרכו הפוליטית, כפי שאירע לכחלון שבחר בדרך עצמאית? "אני לא רוצה לצאת בכותרות כאלה. אולי בטווח הקצר הוא יוכל לשדרג את מעמדו בממשלה הבאה כמו שעשה כחלון, אבל בטווח הארוך של הנהגת הליכוד יהיה לו קשה לחזור ולבקש את אמון החברים להוביל את התנועה. אולי היה צריך יותר סבלנות".

דנון מטיל אחריות למהלך בו נקט סער גם על ראש הממשלה. "היו טעויות של ראש הממשלה, כמו העובדה שסער לא שר בממשלה כמי שזכה במקום גבוה בפריימריז". לדבריו שבון הנפש המפלגתי צריך להוביל להפעלת משמעותית יותר של המוסדות, ליתר שקיפות ודמוקרטיזציה בהליכים השונים, "זה הכוח שלנו. זו מהות משנתה של התנועה הדמוקרטית הגדולה ישראל".

לקראת תום השיה אתו חזרנו ושאלנו את דנון אם הייתה התעניינו גם אצלו אם יחבור ליוזמת סער והוא משיב: "אני מקבל טלפונים והצעות למהלכים שונים, והתשובה שאני נותן היא שהליכוד הוא הבית שלי ואני פועל לחיזוק התנועה ורואה את עצמי כאחד מאלה שיובילו את התנועה בעתיד. לכן צריך לתמוך ולחזק את הליכוד ולא לפצל".