אלי כהן הי"ד
אלי כהן הי"דלע''מ - אוסף התצלומים הלאומי

מדוע בחרת דווקא בו?

האיש שלנו בדמשק הוא קודם כול האיש שלנו משכונת רמת יוסף בבת־ים. בימים שבהם הדמיון שלנו ניצת מפעולותיהם האמיצות של לוחמי המוסד ושירותי הביטחון שלנו מעבר לים, ראוי להיזכר באחת הדמויות הבכירות ששילמה בחייה למען הביטחון של כולנו, בתקופה שבה עדיין לא היו לוויינים ונשק אוטומטי אלא אדם אמיץ אחד עם משדר מיושן בארון.

מה אתה לומד ממנו? מה מיוחד בו?

בתקופה שבה דעת הקהל נקבעת ברשתות החברתיות והציונות מתחלפת בציניות, ראוי להיזכר באדם הזה, שידע כי אם יצליח במשימתו לא יזכה לעולם לתהילה אלא אם יאבד את חייו. הוא הציב את טובת העם היהודי לפני טובתו האישית, והציל חיים שלא על מנת לקבל פרס. הלוואי שנהיה ראויים לקורבנו כחברה.

באיזה שלב בחיים נפגשתם? מה הצידה לדרך שלקחת ממנו?

אני נולדתי שנים רבות לאחר מותו של אלי כהן, אך בכל מעגלי חיי - כתלמיד בבית הספר היסודי, כחניך בבני עקיבא וכנער שגדל בעיר מגוריו של אלי כהן - נתקלתי בשירת חייו של גיבור החיל, וברוחו שביקשה לבטא מסירות של ממש לעם ולמדינה. היו לו לא מעט הזדמנויות לעצור את משימתו ולחזור בשלום הביתה, אך הוא ידע שאין מישהו אחר שיבצע את המשימה ושב אליה בכל פעם מחדש. בדרך הוא לא שכח לשמור על יהדותו גם ברגעים בלתי אפשריים, למשל כשנמנע מלאכול חמץ בפסח גם כשניסה להיטמע בתוך אויבינו.

מה אתה מאחל לעם ישראל לאור דמותו?

שנזכור שיש לא מעט אנשים אמיצים שהקריבו את חייהם כדי שאנחנו נוכל לחיות כאן. לכן אנחנו צריכים לשאוף להיות ראויים לקורבנם, ולקיים חברת מופת, שזוכרת שרב המאחד על המפריד בינינו.

צביקה ברוט

ראש העיר בת ים