הזוי: השמיים נצבעו בסגול

תושבי שוודיה נדהמו לגלות שאורות סגולים בוהקים התחילו להופיע בלילות במשך חודשים, עד שגילו את הסיבה המפתיעה

מתנאל ראט , כ"ג בכסלו תשפ"א

הזוי: השמיים נצבעו בסגול-ערוץ 7
הסתכלת היום אל השמיים?
צילום: iStock

בחודשים האחרונים התושבים במזרח שוודיה נדהמו לגלות שהשמיים נצבעו באור סגול בוהק במהלך הלילה. לאחר תלונות רבות של תושבים שהתקשו להירדם בעקבות האור החזק, התגלה לבסוף האחראי המפתיע לשמיים המוזרים.

תושבי הכפרים גיסלוב וטרלבורג במזרח שוודיה התחילו לחקור את מקור האור הסגול שמאיר את שמי הלילה בחודשים האחרונים. לאחר ששללו מספר תיאוריות מופרכות על אורות חיצוניים ועל טבעיים, גילו להפתעתם שמדובר דווקא בחוות עגבניות מקומית. מהבדיקה עלה שחוות העגבניות התחילה להשתמש במכשיר חדשני לטענתם של אורות חסכניים שמאירים את העגבניות באור המוזר, והשפיע גם על צבע השמיים. לדברי מנהלי החווה, האורות הסגולים עוזרים לגידול העגבניות ומאפשרים להם לגדל עגבניות גם לאחר תקופת הגידול הרגילה.

בהתחלה, תושבי הכפר נהנו מהשמיים הסגולים ואף הרבו להצטלם איתם ולהעלות את התמונות לרשת. השמיים הסגולים התפרסמו במהירות ברחבי העולם, אך מי שפחות התלהב משינוי השמיים היו תושבי הכפר הסמוך שהתלוננו שהאור מקשה עליהם להירדם ודרשו לכבות את האור במהלך הלילה. בעלי החווה התעקשו שנורות האור הסגולות חיוניות למפעל ואין אפשרות לכבות אותן, אבל לבסוף הם ויתרו והסכימו לכבות את האור הזוהר במהלך הלילה.

גם לאחר המאבק, מפעל העגבניות ממשיך להאיר את השמיים באור סגול במהלך היום, וחלק מתושבי הכפר נלחמים להחזיר לעצמם את צבע השמיים. המוחים התחילו להסתובב בלילה עם משקפי שמש על מנת להגן על עצמם מפני האור המוזר שהרס להם את הלילה, ודורשים לכבות את האורות לחלוטין.

התושבים פנו גם לארגונים לאיכות הסביבה בטענה שהאורות הסגולים מבלבלים את הציפורים במהלך היום וגורמים להם לאבד את כיוון הטיסה שלהן. לא ברור בינתיים האם המפעל ייאלץ להפסיק את האורות הסגולים, אבל נראה שבימינו גם שמיים כחולים במהלך היום וחושך בלילה כבר לא מובנים מאליהם.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!