בית משפט
בית משפטfreepik

בהליכים משפטיים רבים לאחד הצדדים ישנן ראיות מוקלטות שעומדות לזכותו ומוכיחות את אמיתות טענתו. אולם בבית המשפט, הקלטות אינן קבילות ואם רוצים להגיש אותן כראייה יש לצרף אליהן תמליל שבוצע על ידי חברת תמלול מקצועית, בצירוף חוות דעת מומחה לבית משפט.

האם כל חברה יכולה לבצע תמלול לבית משפט?

לא כל חברה יכולה להציע שירותי תמלול הקלטות לבית משפט. מדובר בעולם ומלואו ונדרשת תשומת לב רבה לדקויות ולכל הפרטים, גם אלו הכי קטנים. על המתמללים להיות ערניים ודרוכים, לא פחות חשוב עליהם להיות בקיאים בכל החוקים, פסקי הדין והתקדימים כדי לבצע את עבודתם על הצד הטוב ביותר.

אם עבורכם פסיק הוא רק פסיק ונקודה היא נקודה, בעולם התמלול המשפטי כל מילה או פסיק יכולים להשפיע על קבילות התמלול כראייה. לעיתים על חודו של תמלול יוכרע אם נאשם יצא אשם או זכאי, לכן קיימת חשיבות רבה לבחירה בחברת התמלול הנכונה, יותר מכך, בבחירת חברה אשר מתמחה בתמלול הקלטות לבית משפט.

כיצד מתבצע תמלול לבית משפט?

כאשר מדובר בתמלול לבית משפט, מילת המפתח היא דיוק. התמלול המשפטי חייב להיות נאמן למקור ועליו לתעד מילה במילה את כל שנאמר בהקלטה, והכל, על גבי קובץ מסודר וממוספר שתואם לכללי התמלול המשפטי. ישנה חשיבות מכרעת לדיוק ולנאמנות למקור, מדובר בתנאי הכרחי לקבילות התמלול כראייה בבית משפט. בתי המשפט מקבלים רק תמלולים של חברה מוכרת אשר מספקת חוות דעת מומחה ומספקת שירותים מקצועיים מהשורה הראשונה. התהליך של התמלול עצמו כולל האזנה להקלטות וקבצי שמע, מהם מתמללים וכותבים את כל שנאמר בדיוק רב. יש לציין שחשוב מאוד שלחברה יהיה ציוד כמה שיותר מתקדם, כדי להתגבר על אתגרי הקלטה.

מהי חוות דעת מומחה לבית משפט?

לא פעם בכוחן של הקלטות לספק עדות בדיון שנערך בבית המשפט. בבית המשפט לא מוצגת ההקלטה עצמה כראייה, אלא תמליל של השיחה, כאשר היחס אל התמליל הוא כראייה לכל עניין ודבר. כתוצאה מכך חלים עליו חוקים.

אחד מהם הוא שכדי שהתמלול יהיה קביל כראייה עליו להיות מוגש לבית המשפט יחד עם תצהיר תמלול אשר כולל בין היתר חוות דעת של מומחה תמלול. חוות דעת מומחה לבית משפט זוהי חוות דעת מקצועית שמעידה על כך שהתמלול אותנטי וכי לא בוצעו בו או בהקלטה שינויים שיפגעו במהימנותם, כך שבית המשפט יכול להסתמך עליהם ולהגיע באמצעותם להחלטה הנכונה. חוות דעת מומחה יכולים לספק רק אדם או חברה ולהם התמחות בתמלול הקלטות ושעומד לרשותכם ציוד מתקדם ואיכותי, כך שניתן להבטיח דיוק ברמה הגבוהה ביותר ואפס מקום לטעויות.

אילו פרמטרים ישפיעו על קבילות התמלול לבית המשפט?

ישנם כללים ברורים החלים על תמלול משפטי, וכאשר מבצעים תמלול לבית משפט חשוב לזכור את הסעיפים הבאים:

  • חוקיות – על פי החוק האזנת סתר אסורה, הקלטה תחשב לחוקית רק כאשר אחד הצדדים המשתתפים בשיחה מודע לקיומה (הצד המקליט).
  • תקינות – החוק מתייחס גם אל מכשיר ההקלטה בו נעשה שימוש הדרישה היא לוודא שאותו מכשיר היה ועודנו תקין.
  • תאימות – חייבת להיות תאימות מלאה של מאת האחוזים בין הפלט לקלט. הפלט, שהוא התמלול המשפטי למעשה, חייב להיות נאמן למקור (לקלט) באופן מלא.
  • זיהוי – יש לוודא שמה שנאמר בהקלטה נאמר מרצון ולא בכפייה ולזהות מי הם הדוברים בהקלטה, תוך ציון מדוקדק של מיהו הדובר בכל פעם.
  • מקצועיות – על תמלול השיחה להיעשות רק על ידי חברה מקצועית ולה ניסיון בהגשת תמלילים לבית משפט ושיכולה לצרף תצהיר תמלול על ידי מומחה.

לסיכום, בתמלול הקלטות לבית המשפט אין מקום לטעויות, אשר עלולות לפגוע בקבילות הראיות ואף לגרום לביטולן. לכן חשוב לפנות לחברה מקצועית ובעלת ניסיון רב ששמה דגש רב על דיוק, בקיאה ברזי החוק והפסיקה ועובדת עם ציוד תמלול מתקדם ואיכותי.

אנו, במרכז הישראלי לתמלול והקלטה נשמח לספק לכם שירותי תמלול לבית משפט, בצירוף חוות דעת מומחה כחוק, אנו מבצעים הגהה כפולה על כל תמליל, כך שאתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שהתמליל שיגיע אליכם יהיה מושלם. כמו כן, אנו מקפידים על יחס אישי וליווי מלא של לקוחותינו מרגע קבלת הקבצים לתמלול ועד לקבלתם מתומללים וחתומים.