בחב"ד חוששים מפיגועי 'עין תחת עין'

'מחלקת הביטחון' של חב"ד הכפופה ל'מרכז לענייני חינוך' חידדה הנחיות ביטחון לשליחיה ברחבי העולם. "חשש מפעולת תגמול איראנית"

מיכל לוי , כ"ד בכסלו תשפ"א

בחב"ד חוששים מפיגועי 'עין תחת עין'-ערוץ 7
חנוכה. ארכיון
צילום: איציק רויטמן

לקראת חג החנוכה, 'מחלקת הביטחון' של חב"ד הכפופה ל'מרכז לענייני חינוך' חידדה הבוקר (חמישי) הנחיות ביטחון לאלפי השליחים ברחבי העולם.

"בימים אלו אנו חוגגים את חג החנוכה אשר במהלכו מתקיימים אירועים קהילתיים של הדלקת נרות. החל מאירועים מצומצמים המיועדים לחברי הקהילה ועד לאירועי הדלקת נרות ציבוריים במרכזי הערים (אשר יתקיימו השנה תחת מגבלות הקורונה)", נפתחה ההודעה שהובאה באתר החב"די 'חב"ד און ליין'.

"אירועים אלו, המתרחשים מדי שנה בתאריך ידוע מראש מהווים יעד ומטרה לתקיפות של גורמים שונים".

לדבריהם, בשנה האחרונה התרחשו מספר אירועים בהם הואשמה ישראל ואשר מגבירים את הניסיונות האיראניים לפעולה תגמול.

"הערכות אלו כוללים הערכות לפגיעה 'עין תחת עין' כנגד אישיים בולטים בקהילות היהודיות. איומים אלו מצטרפים למגמה העולה מצד גורמים שונים ברשת האינטרנט המייצרים שיח קיצוני ברשתות החברתיות, ושקוראים לתקיפות כנגד בתי כנסת, יהודים ורבנים".

בדבריהם התייחסו למעשי טרור אפשריים המבוצעים על ידי יחידים. "בנוסף לארגוני הטרור, קוראת מחלקת הביטחון לשלוחים לשים לב גם לתופעה המתרחבת של "אנשים בודדים" הקוראים בגלוי להתקפות כנגד היהודיים.

"אירועי העבר מצביעים כי תקופת סוף השנה האזרחית מהווה גם היא תקופה המועדת לפיגועים המכוונים כנגד האוכלוסיה הכללית במדינות השונות והעלולים להשפיע ולפגוע בתי חב"ד. כמי שמנהיגים את הקהילות עליכם מונחת האחריות לדאוג לשלומם של הבאים להתפלל בבתי הכנסת".

ההודעה נחתמת עם מספר כללי 'עשה ולא תעשה' לקראת אירועי החג: "יש לתת דגש אבטחתי מיוחד לאירועים הפתוחים לקהל הרחב והמתקיימים במרכזי הערים; יש לפנות לאנשי הקשר במשטרה המקומית ובארגון הביטחון בקהילה ולוודא תיגבור האבטחה סביב האירועים השונים (באמצעות שוטרים, שומרים, חברות אבטחה פרטיות וכו')".

כמו כן "יש לתכנן ולהכיר את דרך המילוט, אזור המבטחים והפעולות הנדרשות במקרה של אירוע חירום; יש להעדיף ולקיים את האירוע במתקן מוכר ומאובטח המאפשר זיהוי של המשתתפים ומתן הגנה במהלך האירוע; ש לוודא כי ברשותך מספרי הטלפון ודרכי ההתקשרות לגורמי החירום; יש לצמצם את פרסום האירועים בדגש על הרשתות החברתיות ולהעדיף אירועים המחייבים רישום מראש של המוזמנים".

עוד הבהירו יש לבדוק את רשימת הנרשמים לפני תחילת האירוע על מנת לזהות חריגים. "במהלך אירועים המתקיימים במתקן חב"ד, יש לודא כי דלת הכניסה סגורה בכל עת, להציב שמירה בכניסה למתקן ולתשאל את המבקשים להיכנס. וזאת בנוסף לנוכחות המשטרתית סביב המתקן במהלך התפילות והאירועים השונים; יש לתדרך את כל עובדי המתקן לערנות ולנקיטת כללי התנהגות מונעת".

בשולי ההודעה הציבו דרכי התקשרות לבירורים במצבי חירום.